LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Axaltra (Rivaroxaban)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Axaltra (Rp) tabletki powlekane 2,5 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Axaltra

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

+Pharma Arzneimittel GmbH

Co zawiera lek Axaltra?

Lek Axaltra jest dostępny w postaci tabletek na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 2,5 mg rywaroksabanu. Lek zawiera laktozę, dlatego w przypadku pacjentów ze stwierdzoną nietolerancją pewnych cukrów konieczna jest konsultacja z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania tego leku.

Jak działa lek Axaltra?

Rywaroksaban należy do grupy leków przeciwzakrzepowych. Jego działanie polega na blokowaniu czynnika krzepnięcia krwi (czynnik Xa) i przez to zmniejszaniu tendencji do tworzenia się zakrzepów krwi.

Kiedy stosować lek Axaltra?

Lek Axaltra w dawce 2,5 mg jest podawany pacjentom ze zdiagnozowanym ostrym zespołem wieńcowym (stan obejmujący zawał serca i niestabilną dławicę piersiową, ostry ból w klatce piersiowej) oraz u których stwierdzono podwyższone stężenie biomarkerów sercowych.
Lek Axaltra w dawce 2,5 mg jest podawany również pacjentom ze zdiagnozowanym dużym ryzykiem wystąpienia zakrzepu krwi ze względu na chorobę wieńcową lub chorobę tętnic obwodowych, która powoduje objawy.

Jak stosować lek Axaltra?

Dawkowanie leku Axaltra w poszczególnych grupach pacjentów i czas leczenia określa lekarz. Lek Axaltra będzie przyjmowany z innymi lekami, których dawkowanie również określi lekarz. Nie wolno przerywać przyjmowania leku Axaltra bez konsultacji z lekarzem; przerwanie leczenia może zwiększyć ryzyko wystąpienia kolejnego zawału serca, udaru lub śmierci z powodu choroby związanej z sercem lub naczyniami krwionośnymi.

Sposób podawania

Lek może być przyjmowany z posiłkiem lub bez posiłku. Tabletkę można rozgnieść i wymieszać z wodą lub przecierem jabłkowym bezpośrednio przed jej przyjęciem. W razie potrzeby lekarz może podać rozgniecioną tabletkę leku przez zgłębnik żołądkowy.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Axaltra?

W razie pominięcia dawki leku należy przyjąć następną dawkę w ustalonym czasie. Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Axaltra nie może być stosowany?

Leku Axaltra nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (rywaroksaban) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Tabletki Axaltra w dawce 2,5 mg nie są zalecane dla osób w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Axaltra?

Przed zaordynowaniem leku Axaltra konieczne jest przeprowadzenie przez lekarza wywiadu, który będzie obejmował weryfikację przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Lekarz zadecyduje o zastosowaniu leku i określi zalecenia dotyczące kontroli leczenia. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Pacjenci, którzy mają być poddani operacji, muszą bardzo dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących przyjmowania leku Axaltra w ściśle określonym czasie przed lub po operacji. Należy zgłosić się do lekarza, jeśli pacjent ma jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku.

Jak stosować lek Axaltra z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Axaltra w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie wolno przyjmować leku Axaltra w okresie ciąży lub karmienia piersią. Pacjentki, które mogą zajść w ciążę, powinny w czasie przyjmowania leku Axaltra zastosować skuteczną metodę antykoncepcji. Jeśli w czasie stosowania tego leku pacjentka zajdzie w ciążę, powinna jak najszybciej poinformować o tym lekarza, który podejmie decyzję o dalszym leczeniu.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Axaltra?

Działania niepożądane towarzyszące przyjmowaniu leku Axaltra są zamieszone w ulotce dołączonej do opakowania tego leku. Lek Axaltra może powodować krwawienie, które potencjalnie może zagrażać życiu. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem w razie pojawienia się jakiegokolwiek z następujących działań niepożądanych: krwawienia (objawami mogą być ból głowy, jednostronny niedowład, wymioty, drgawki, obniżenie poziomu świadomości, sztywność karku, długie lub nadmierne krwawienie, nietypowe osłabienie, zmęczenie, bladość, zawroty głowy, wystąpienie obrzęku o nieznanej przyczynie, duszność, ból w klatce piersiowej); ciężkie reakcje skórne (takie jak rozległa, ostra wysypka skórna, powstawanie pęcherzy lub zmiany na śluzowce); ciężkie reakcje alergiczne (takie jak obrzęk twarzy, ust, jamy ustnej, języka lub gardła, problemy z połykaniem lub oddychaniem, pokrzywka, nagłe obniżenie ciśnienia krwi).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Axaltra?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Przyjęcie zbyt dużej dawki leku Axaltra zwiększa ryzyko krwawienia.

Czy lek Axaltra wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

W czasie przyjmowania leku Axaltra mogą wystąpić zawroty głowy i omdlenia - nie należy prowadzić pojazdów, jeździć na rowerze ani obsługiwać narzędzi lub maszyn w razie pojawienia się takich objawów.

Jak przechowywać lek Axaltra?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania tego leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Axaltra - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem