Axonalgin (Metamizole)
Nazwa handlowa | Postać | Dawka | Opakowanie | Refundacja |
Opłata pacjenta (zł) | Cena 100% (zł) | Wskazania refundacyjne Opis leku |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Axonalgin (OTC) | tabletki powlekane | 1000 mg | 6 szt. |
Refundacja |
Opłata pacjenta (zł): 13,00 |
Cena 100% (zł): 13,00 |
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny |
|
Axonalgin
Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.
Aristo Pharma Sp. z o.o.
- Axonalgin - skład
- Axonalgin - wskazania
- Axonalgin - dawkowanie
- Axonalgin - przeciwwskazania
- Axonalgin - ciąża i karmienie piersią
- Axonalgin - działania niepożądane
- Axonalgin - środki ostrożności
- Axonalgin - prowadzenie pojazdów
- Axonalgin - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)
Axonalgin - skład
1 tabletka powlekana zawiera 1000 mg metamizolu sodowego jednowodnego. 1 tabletka zawiera 71,3 mg sodu. Tabletka może być podzielona na dwie równe dawki.
Axonalgin - wskazania
Lek Axonalgin jest wskazany do stosowania u pacjentów dorosłych oraz młodzieży w wieku 15 lat i powyżej w: ostrym i ciężkim bólu po urazach lub po operacjach; kolkach; bólu nowotworowym; innym ostrym lub przewlekłym i ciężkim bólu, gdy zastosowanie innych środków jest przeciwwskazane; wysokiej gorączce, gdy inne metody leczenia są nieskuteczne.
Axonalgin - dawkowanie
Dawkę ustala się w zależności od natężenia bólu lub gorączki oraz indywidualnej wrażliwości pacjenta na ten lek. Należy zastosować najmniejszą dawkę skuteczną w łagodzeniu bólu i (lub) gorączki. Czas trwania leczenia zależy od rodzaju i nasilenia objawów, i jest ustalany przez lekarza. Nie zaleca się stosowania leków przeciwbólowych dłużej niż 3-5 dni bez konsultacji z lekarzem.
- Dorośli i młodzież w wieku 15 lat lub powyżej (masa ciała > 53 kg)
Dawka pojedyncza to pół tabletki do 1 tabletki (500-1000 mg metamizolu) przyjmowana do 4 razy na dobę, w odstępach co 6-8 godzin. Maksymalna dawka dobowa to 4 tabletki (4000 mg metamizolu). Wyraźnego działania leku należy się spodziewać 30-60 minut po podaniu doustnym. - Dzieci i młodzież w wieku poniżej 15 lat
Nie zaleca się stosowania leku Axonalgin u pacjentów w wieku poniżej 15 lat. Dostępne są inne postacie i (lub) dawki leków zawierające metamizol, których dawkę można odpowiednio dostosować u mniejszych dzieci.
Osoby w podeszłym wieku, pacjenci osłabieni i pacjenci z obniżonym klirensem kreatyniny
U tych pacjentów należy zmniejszyć dawkę leku Axonalgin, ponieważ eliminacja produktów metabolizmu metamizolu może być wydłużona.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek
U tych pacjentów należy unikać dużych dawek podawanych wielokrotnie, ponieważ czynność wątroby lub nerek jest zaburzona z uwagi na zmniejszoną szybkość eliminacji. Krótkotrwałe stosowanie leku nie wymaga zmniejszenia dawki. Dotychczas brak jest wystarczającego doświadczenia w długotrwałym stosowaniu metamizolu u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby i nerek.
Sposób podawania
Tabletki należy przyjmować, popijając dostateczną ilością płynu (np. szklanką wody). Tabletek nie należy rozgryzać.
Axonalgin - przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną, pochodne pirazolonu i pirazolidyny; dotyczy to również pacjentów, u których po zastosowaniu jakiegoś z tych leków wystąpiła agranulocytoza lub ciężkie reakcje skórne. Nadwrażliwość na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Pacjenci z rozpoznanym zespołem astmy analgetycznej lub znaną nietolerancją na leki przeciwbólowe objawiające się pokrzywką, obrzękiem naczynioworuchowym, tj. pacjenci, którzy reagują skurczem oskrzeli lub inną reakcją anafilaktoidalną na salicylany, paracetamol lub inne nieopioidowe leki przeciwbólowe, takie jak: diklofenak, ibuprofen, indometacyna lub naproksen. Zaburzenia czynności szpiku kostnego (np. po leczeniu cytostatykami) oraz choroby układu krwiotwórczego. Wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej (zagrożenie hemolizą). Ostra przerywana porfiria wątrobowa (ryzyko wywołania napadu porfirii). Trzeci trymestr ciąży.
Axonalgin - ciąża i karmienie piersią
W wybranych przypadkach, pojedyncze dawki metamizolu w pierwszym i drugim trymestrze mogą być dopuszczalne, w razie braku innych opcji leczenia. Zasadniczo jednak, stosowanie metamizolu w pierwszym i drugim trymestrze ciąży nie jest wskazane. Stosowanie metamizolu jest przeciwwskazane w trzecim trymestrze ciąży. Należy unikać zwłaszcza wielokrotnego stosowania metamizolu w okresie karmienia piersią. W razie jednorazowego przyjęcia metamizolu, zaleca się matkom odciągnięcie i wyrzucenie pokarmu przez 48 godzin od przyjęcia leku.
Axonalgin - działania niepożądane
Niezbyt często: reakcje hipotensyjne; stwierdzona wysypka polekowa.
Rzadko: leukopenia; reakcje anafilaktoidalne lub anafilaktyczne; wysypka (osutka plamisto-grudkowa).
Bardzo rzadko: agranulocytoza (w tym przypadki śmiertelne), trombocytopenia; zespół astmy analgetycznej; zespół Stevensa-Johnsona lub toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka; ostre pogorszenie czynności nerek, które bardzo rzadko może się rozwinąć w białkomocz, skąpomocz lub bezmocz, lub ostrą niewydolność nerek, ostre śródmiąższowe zapalenie nerek.
Częstość nieznana: niedokrwistość aplastyczna, pancytopenia (w tym przypadki śmiertelne); wstrząs anafilaktyczny; zespół Kounisa; krwawienie z przewodu pokarmowego; polekowe uszkodzenie wątroby (w tym ostre zapalenie wątroby), żółtaczka, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych; reakcja polekowa z eozynofilią i objawami ogólnymi (zespół DRESS).
Axonalgin - środki ostrożności
Leczenie lekiem Axonalgin musi zostać natychmiast przerwane, gdy wystąpią objawy neutropenii (< 1500 neutrofili/mm3); należy kontrolować morfologię krwi do czasu unormowania się wyników badań. Stosowanie leku Axonalgin musi zostać natychmiast przerwane, jeśli wystąpią objawy trombocytopenii, takie jak zwiększona skłonność do krwawień oraz wybroczyny na skórze i błonach śluzowych; należy wykonać badanie morfologii krwi (w tym rozmaz). Leczenie lekiem Axonalgin musi zostać natychmiast przerwane, jeśli wystąpią objawy pancytopenii; należy kontrolować morfologię, aż do czasu unormowania się wyników badań.
Ryzyko wystąpienia potencjalnie ciężkich reakcji anafilaktoidalnych na metamizol jest wyraźnie zwiększone u pacjentów z: zespołem astmy analgetycznej lub nietolerancją leków przeciwbólowych; astmą oskrzelową, szczególnie u pacjentów z współistniejącym zapaleniem zatok przynosowych i polipami nosa; przewlekłą pokrzywką; nietolerancją barwników (np. tartrazyna) lub konserwantów (np. benzoesany); nietolerancją alkoholu. Podczas stosowania metamizolu należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z astmą lub atopią. U pacjentów ze zwiększonym ryzykiem reakcji rzekomoanafilaktycznych lek Axonalgin należy stosować wyłącznie po dokładnym rozważeniu potencjalnego ryzyka w stosunku do oczekiwanych korzyści.
Podczas stosowania metamizolu zgłaszano występowanie ciężkich niepożądanych reakcji skórnych, w tym zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka oraz reakcję polekową z eozynofilią i objawami ogólnymi (zespół DRESS), które mogą zagrażać życiu i prowadzić do zgonu. Jeżeli pojawią się objawy wskazujące na te reakcje, należy natychmiast odstawić metamizol i nie wolno go ponownie podawać w żadnym momencie.
U pacjentów leczonych metamizolem zgłaszano przypadki ostrego zapalenia wątroby, przebiegającego głównie z uszkodzeniem komórek wątrobowych i pojawiającego się w okresie od kilku dni do kilku miesięcy po rozpoczęciu leczenia. W przypadku wystąpienia objawów świadczących o uszkodzeniu wątroby należy przerwać leczenie metamizolem i wykonać badania czynności wątroby. Nie należy ponownie wdrażać leczenia metamizolem, jeśli u pacjenta nastąpiło uszkodzenie wątroby podczas stosowania metamizolu, w przypadku gdy nie stwierdzono innych przyczyn uszkodzenia wątroby.
Metamizol może wywoływać reakcje hipotensyjne, które mogą zależeć od dawki; ich wystąpienie jest bardziej prawdopodobne w przypadku podawania metamizolu pozajelitowo. Ryzyko wystąpienia takich reakcji jest również zwiększone w przypadku pacjentów z istniejącym wcześniej niedociśnieniem, hipowolemią lub odwodnieniem, niestabilnym krążeniem lub początkową niewydolnością krążenia (np. u pacjentów z zawałem mięśnia sercowego lub urazem mnogim), a także u pacjentów z wysoką gorączką. U tych pacjentów należy dokładnie rozważyć konieczność stosowania metamizolu, a w razie jego zastosowania prowadzić ścisły nadzór. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia reakcji hipotensyjnych, konieczne może okazać się podjęcie działań zapobiegawczych (np. wyrównanie zaburzeń krążenia). U pacjentów, u których koniecznie należy unikać obniżenia ciśnienia krwi, np. w przypadku ciężkiej choroby wieńcowej lub istotnych zwężeń naczyń domózgowych, metamizol można stosować tylko pod ścisłą kontrolą parametrów hemodynamicznych.
W przypadku długotrwałego leczenia metamizolem wymagane są regularnie wykonywane badania morfologii krwi, w tym morfologii krwi z rozmazem.
Podczas leczenia lekiem Axonalgin nie należy spożywać alkoholu.
Axonalgin - prowadzenie pojazdów
W zalecanym zakresie dawkowania metamizol nie wpływa na koncentrację i zdolność reagowania. Należy jednak, przynajmniej w razie stosowania większych dawek, uwzględnić możliwość zaburzenia tych zdolności i zrezygnować z obsługi maszyn, prowadzenia pojazdów lub wykonywania czynności obciążonych ryzykiem. Dotyczy to szczególnie stosowania w połączeniu z alkoholem.
Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk
Axonalgin - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)
Reklama
Reklama