LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Axtil (Ramipril)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Axtil (Rp) tabletki 2,5 mg 30 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
3,93
0,00
Cena
100% (zł):
6,31
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Axtil (Rp) tabletki 5 mg 30 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
6,97
0,00
Cena
100% (zł):
11,74
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Axtil (Rp) tabletki 10 mg 30 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
12,85
0,00
Cena
100% (zł):
22,39
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Axtil

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Adamed Pharma S.A.

Co zawiera lek Axtil?

Lek występuje w postaci tabletek w 3 dawkach. Wszystkie dawki leku są dostępne na receptę.
1 tabletka zawiera 2,5 mg, 5 mg lub 10 mg ramiprylu. Lek zawiera laktozę - pacjenci, u których stwierdzono nietolerancję niektórych cukrów, powinni skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku.

Jak działa lek Axtil?

Ramipryl należy do grupy leków nazywanych inhibitorami enzymu konwertującego angiotensynę (inhibitory ACE). Ramipryl powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego oraz rozszerzenie naczyń krwionośnych, co ułatwia sercu pompowania krwi w organizmie.

Kiedy stosować lek Axtil?

 • Lek Axtil może być stosowany:
  - w leczeniu zbyt wysokiego ciśnienia krwi;
  - w zmniejszaniu ryzyka zawału serca lub udaru mózgu;
  - w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia lub nasilania się już istniejącej choroby nerek (niezależnie od tego, czy występuje cukrzyca czy nie);
  - w celu leczenia niewydolności serca;
  - w leczeniu pacjentów z niewydolnością serca po zawale mięśnia sercowego.

Jak stosować lek Axtil?

Dawkowanie dla każdego pacjenta i czas leczenia określa lekarz. Nie należy samodzielnie przerywać leczenia.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować każdego dnia o tej samej porze; może być przyjmowany niezależnie od posiłków. Tabletkę należy popić płynem.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Axtil?

Ważne jest regularne stosowanie leku. Jeśli pacjent zapomni przyjąć dawkę leku, kolejną dawkę należy przyjąć o zwykłej porze. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Axtil nie może być stosowany?

Leku Axtil nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ramipryl), jakikolwiek inny lek będący inhibitorem ACE lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy stosować u pacjentów, u których w przeszłości wystąpił obrzęk naczynioruchowy (objawy obejmują świąd, pokrzywkę, czerwone plamy na rękach, stopach i gardle, obrzęk gardła i języka, obrzęk wokół oczu i warg, trudności w oddychaniu i przełykaniu). Nie wolno stosować leku podczas sześciu ostatnich miesięcy ciąży.
Nie zaleca się stosowania leku Axtil u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Axtil?

Przed zaordynowaniem leku Axtil konieczne jest przeprowadzenie przez lekarza wywiadu, który będzie obejmował analizę przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku. Lekarz zadecyduje o zastosowaniu leku i określi zalecenia dotyczące kontroli leczenia. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Jeśli w dowolnym momencie leczenia wystąpi obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, który może powodować trudności w połykaniu lub oddychaniu (obrzęk naczynioruchowy), należy natychmiast odstawić lek Axtil i skontaktować się z lekarzem. Podczas leczenia lekarz zaleci regularną kontrolę czynności nerek, ciśnienia krwi i stężenia elektrolitów (np. potasu) we krwi. O przyjmowaniu leku Axtil należy poinformować lekarza w sytuacji planowanego leczenia odczulającego na ukąszenia pszczół lub os lub planowanego podania środka znieczulającego. Należy zgłosić się do lekarza, jeśli pacjent ma jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku.

Jak stosować lek Axtil z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Axtil w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie zaleca się stosowania leku Axtil w okresie pierwszych 12 tygodni ciąży. Leku nie wolno stosować po 13. tygodniu ciąży, ponieważ jego stosowanie w tym okresie może zaszkodzić dziecku. Jeśli podczas leczenia lekiem Axtil pacjentka zajdzie w ciążę, powinna jak najszybciej poinformować o tym lekarza. Nie należy przyjmować leku Axtil w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Axtil?

W trakcie stosowania leku Axtil mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu, które są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Axtil i natychmiast zwrócić się do lekarza, jeśli pojawi się jakikolwiek z następujących objawów: obrzęk twarzy, warg lub gardła utrudniający połykanie lub oddychanie, a także świąd i wysypka; ciężkie reakcje skórne; przyspieszone bicie serca, kołatanie serca, ból w klatce piersiowej, ucisk w klatce piersiowej (mogą to być objawy zawału serca); duszność lub kaszel (mogą to być objawy choroby płuc); zwiększone siniaczenie, dłuższe niż zazwyczaj krwawienie, inne krwawienia (np. krwawienie z dziąseł); silny ból brzucha, który może promieniować do pleców (może to być objaw zapalenia trzustki); utrata apetytu, ból żołądka, nudności, zażółcenie skóry lub oczu (mogą to być objawy zaburzeń wątroby).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Axtil?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub z najbliższym oddziałem ratunkowym.

Czy lek Axtil wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

W trakcie terapii lekiem Axtil mogą wystąpić zawroty głowy, najczęściej podczas rozpoczynania przyjmowania leku oraz po zwiększeniu dawki - w takim wypadku nie należy prowadzić pojazdów oraz używać narzędzi lub maszyn.

Jak przechowywać lek Axtil?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Axtil - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem