LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Axyven (Venlafaxine)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Axyven (Rp) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 37,5 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
5,73
0,00
Cena
100% (zł):
13,37
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Axyven (Rp) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 75 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
9,75
0,00
Cena
100% (zł):
25,04
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Axyven (Rp) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 150 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
15,68
0,00
Cena
100% (zł):
46,26
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Axyven

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Aristo Pharma Sp. z o.o.

Co zawiera lek Axyven?

Lek Axyven jest dostępny w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu w 3 dawkach. Lek jest dostępny na receptę.
1 tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 37,5 mg, 75 mg lub 150 mg wenlafaksyny (w postaci chlorowodorku). Tabletka o przedłużonym uwalnianiu uwalnia lek przez dłuższy czas niż tabletka o natychmiastowym uwalnianiu. Lek zawiera laktozę - pacjenci, u których stwierdzono nietolerancję niektórych cukrów, powinni poinformować o tym lekarza przed przyjęciem leku.

Jak działa lek Axyven?

Wenlafaksyna należy do grupy leków przeciwdepresyjnych nazywanych inhibitorami zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny (SNRI). Lek działa poprzez zwiększenie stężenia serotoniny i noradrenaliny w mózgu.

Kiedy stosować lek Axyven?

Lek Axyven jest stosowany w leczeniu kilku chorób, takich jak: depresja, uogólnione zaburzenia lękowe, fobia społeczna oraz napady lęku.

Jak stosować lek Axyven?

Lekarz określa odpowiednią dawkę leku Axyven zależnie od wskazania oraz ustala czas trwania leczenia. Nie należy samodzielnie przerywać leczenia ani zmniejszać dawki leku; lek wymaga stopniowego zmniejszania dawki.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować codziennie mniej więcej o tej samej porze, niezależnie od tego, czy jest on przyjmowany rano, czy wieczorem. Lek należy przyjmować z jedzeniem. Tabletki muszą być połykane w całości i popijane płynem; nie należy ich dzielić, kruszyć, żuć ani rozpuszczać.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Axyven?

Jeżeli została pominięta dawka leku, należy ją przyjąć jak najszybciej. Jeśli zbliża się pora zastosowania kolejnej dawki, należy opuścić pominiętą dawkę i przyjąć tylko jedną dawkę o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Axyven nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (wenlafaksynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy przyjmować leku Axyven, jeśli pacjent jednocześnie przyjmuje lub przyjmował w ciągu ostatnich 14 dni niektóre leki należące do grupy nieodwracalnych inhibitorów monoaminooksydazy (stosowane w leczeniu depresji lub choroby Parkinsona).
Lek Axyven zwykle nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Axyven?

Przed zleceniem leczenia lekiem Axyven lekarz przeprowadzi wywiad oraz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Gdy podejmie decyzję o zastosowaniu leku, przekaże pacjentowi informacje o kontroli leczenia. Należy skontaktować się z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku. Nie należy przyjmować dawek większych niż przepisane przez lekarza. W razie nasilenia depresji lub wystąpienia u pacjenta myśli o samookaleczeniu lub myśli samobójczych należy niezwłocznie porozumieć się z lekarzem lub zgłosić się bezpośrednio do szpitala. W czasie leczenia należy unikać spożywania alkoholu.

Jak stosować lek Axyven z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Axyven w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz podejmuje decyzję o możliwości zastosowania leku Axyven podczas ciąży i w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Axyven?

Działania niepożądane związane z leczeniem lekiem Axyven są opublikowane w ulotce dołączonej do opakowania. Podczas stosowania leku najczęściej mogą pojawić się następujące działania niepożądane: zawroty głowy, ból głowy, senność, bezsenność, nudności, suchość w jamie ustnej, zaparcia, pocenie się (w tym poty nocne). Lek Axyven może spowodować wystąpienie objawów zaburzeń czynności seksualnych. U pacjentów, którzy w sposób nagły przerwą leczenie lub zbyt szybko zmniejszą dawkę, mogą wystąpić określone działania niepożądane. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Axyven?

W przypadku zastosowania większej dawki leku niż zalecana należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

Czy lek Axyven wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn do czasu poznania, w jaki sposób lek Axyven wpływa na organizm pacjenta.

Jak przechowywać lek Axyven?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących temperatury przechowywania leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Axyven - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem