LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Bactroban (Mupirocin)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Bactroban (Rp) krem 20 mg/g 1 tuba 15 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
49,60
Cena
100% (zł):
49,60
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Bactroban (Rp) maść 20 mg/g 1 tuba 15 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
45,50
Cena
100% (zł):
45,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Bactroban

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

GlaxoSmithKline Ireland Ltd.

Co zawiera lek Bactroban?

Lek Bactroban występuje w postaci kremu i maści na skórę. Obie pozycje leku są dostępne na receptę.

 • Bactroban krem
  1 g kremu zawiera 20 mg mupirocyny. Lek zawiera alkohol cetylowy i alkohol stearylowy, które mogą powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry). Lek zawiera alkohol benzylowy, który może powodować reakcje alergiczne lub łagodne miejscowe podrażnienie.
 • Bactroban maść
  1 g maści zawiera 20 mg mupirocyny. Lek zawiera glikol polietylenowy, który może wchłaniać się przez otwarte rany lub uszkodzoną skórę, a następnie wydalać przez nerki.

Jak działa lek Bactroban?

Mupirocyna jest antybiotykiem, który działa na bakterie powodujące większość zakażeń skory, np. na Staphylococcus aureus (w tym na szczepy oporne na metycylinę) oraz inne gronkowce lub paciorkowce.

Kiedy stosować lek Bactroban?

 • Bactroban krem
  Lek Bactroban w kremie na skórę jest stosowany w leczeniu zakażeń skóry, takich jak zakażenia niewielkich ran szarpanych, ran szytych lub otarć naskórka, wywołanych przez bakterie o nazwie Staphylococcus aureus lub Streptococcus pyogenes.
 • Bactroban maść
  Lek Bactroban w maści na skórę jest stosowany do:
  - miejscowego leczenia pierwotnych i wtórnych bakteryjnych zakażeń skóry wywołanych wrażliwymi na mupirocynę szczepami bakterii Staphylococcus aureus (w tym szczepami opornymi na leczenie metycyliną) oraz Streptococcus pyogenes;
  - leczenia zakażeń skóry, takich jak: liszajec, zakażenia mieszków włosowych, czyraczność, w przebiegu różnych dermatoz, w profilaktyce zakażeń zmian urazowych skóry, takich jak niewielkie rany szarpane, rany szyte i otarcia naskórka.

Jak stosować lek Bactroban?

Lekarz dobierze odpowiednią dla pacjenta postać leku Bactroban i ustali dawkowanie. Lek należy stosować tak długo, jak zaleci lekarz.

Sposób podawania

Lek Bactroban w postaci kremu lub maści jest przeznaczony do stosowania wyłącznie na skórę. Niewielką ilość leku należy nałożyć na kawałek czystej waty lub gazik, a następnie nanieść na zmienione chorobowo miejsce na skórze. Leczone miejsce w razie potrzeby można przykryć opatrunkiem, chyba że lekarz zaleci pozostawienie leczonego miejsca nieprzykrytego. Po każdym zastosowaniu leku należy umyć ręce.

Kiedy lek Bactroban nie może być stosowany?

Leku Bactroban nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (mupirocynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Bactroban nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 1 roku.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Bactroban?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Bactroban lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Lekarz wytłumaczy zasady prawidłowego stosowania leku. Należy poinformować lekarza, jeśli objawy zaostrzą się. Nie należy stosować leku do oczu ani do nosa, w miejscu wenflonu oraz w miejscu centralnego wkłucia. Jeśli pacjent stosuje lek na skórę twarzy, należy zachować ostrożność, aby nie zastosować go do oczu, nosa lub w ich pobliżu. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy skontaktować się z lekarzem.

Jak stosować lek Bactroban z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty, suplementach diety i kosmetykach.
Nie należy nakładać innych maści lub kremów w miejscu stosowania leku Bactroban, ponieważ może to spowodować zmniejszenie jego skuteczności.

Czy można stosować lek Bactroban w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz zadecyduje, czy jest możliwe stosowanie leku Bactroban u kobiety w ciąży lub kobiety karmiącej piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Bactroban?

Ulotka dołączona do opakowania zawiera działania niepożądane, które mogą wystąpić podczas stosowania leku Bactroban. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem, jeśli w trakcie leczenia wystąpią objawy reakcji alergicznej lub podrażnienia skóry.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Bactroban?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem. W przypadku połknięcia leku (np. przez dziecko) należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Jak przechowywać lek Bactroban?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Bactroban - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem