LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Benodil (Budesonide)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 65+ 18- Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Benodil (Rp) zawiesina do nebulizacji 0,125 mg/ml 20 amp. 2 ml 65+: S 18-: DZ Ciąża: C Odpłatność: R Opłata pacjenta (zł): 3,35 Cena 100% (zł): 64,84 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Benodil (Rp) zawiesina do nebulizacji 0,25 mg/ml 10 amp. 2 ml 65+: n.d. 18-: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 25,50 Cena 100% (zł): 25,50 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Benodil (Rp) zawiesina do nebulizacji 0,25 mg/ml 20 amp. 2 ml 65+: S 18-: DZ Ciąża: C Odpłatność: R Opłata pacjenta (zł): 3,89 Cena 100% (zł): 57,45 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Benodil (Rp) zawiesina do nebulizacji 0,5 mg/ml 10 amp. 2 ml 65+: n.d. 18-: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 42,00 Cena 100% (zł): 42,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Benodil (Rp) zawiesina do nebulizacji 0,5 mg/ml 20 amp. 2 ml 65+: S 18-: DZ Ciąża: C Odpłatność: 30% / R Opłata pacjenta (zł): 24,07 / 3,26 Cena 100% (zł): 80,09 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Benodil

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.

Co zawiera Benodil?

Lek Benodil występuje w postaci zawiesiny do nebulizacji w trzech dawkach. Wszystkie dawki leku są dostępne na receptę.
1 ml zawiesiny do nebulizacji zawiera 0,125 mg, 0,25 mg lub 0,5 mg budezonidu. 1 ampułka o pojemności 2 ml zawiera 0,25 mg, 0,5 mg lub 1 mg budezonidu.

Jak działa Benodil?

Budezonid należy do grupy leków zwanych glikokortykosteroidami. Stosowany w postaci inhalacji zmniejsza stan zapalny w układzie oddechowym.

Kiedy stosować Benodil?

Lek Benodil jest stosowany w leczeniu:
- astmy, gdy stosowanie inhalatora ciśnieniowego lub inhalatora proszkowego jest niewłaściwe;
- zespołu krupu (ostrego zapalenia krtani, tchawicy i oskrzeli) niezależnie od przyczyny, wiążącego się z istotnym zwężeniem górnych dróg oddechowych, dusznością lub „szczekającym” kaszlem i prowadzącego do zaburzeń oddychania;
- zaostrzenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), w przypadku gdy stosowanie budezonidu w postaci zawiesiny do nebulizacji jest uzasadnione.

Jak stosować Benodil?

Lekarz ustala dawkowanie leku Benodil dla każdego pacjenta i określa czas leczenia.

Sposób podawania

Lek Benodil w postaci zawiesiny do nebulizacji może być stosowany tylko z użyciem nebulizatora (aparatu do inhalacji) przez ustnik lub maskę twarzową. Leku Benodil nie należy stosować z użyciem nebulizatora ultradźwiękowego. Należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia rodzaju nebulizatora do podawania leku Benodil. Należy zapoznać się z instrukcją dołączoną do opakowania i stosować lek wyłącznie zgodnie z zaleceniami. Po inhalacji należy wypłukać usta wodą; jeśli stosowana była maska twarzowa, należy również umyć twarz wodą. Po każdym użyciu inhalatora należy wyczyścić zbiornik nebulizatora na lek, ustnik lub maskę twarzową, zgodnie z instrukcją.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Benodil?

W przypadku pominięcia dawki leku, należy opuścić pominiętą dawkę i zastosować następną dawkę zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Benodil nie może być stosowany?

Leku Benodil nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (budezonid) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Benodil?

Przed przepisaniem leku Benodil lekarz przeprowadzi analizę przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Po podjęciu decyzji o leczeniu lekarz przekaże informacje o zaleceniach związanych z prowadzoną terapią. Nie należy zwiększać ani zmniejszać dawki leku przepisanej przez lekarza. Jeśli objawy utrzymują się, należy poradzić się lekarza. Lekarz może zalecić regularną kontrolę wzrostu dzieci i młodzieży w przypadku długotrwałego leczenia wziewnymi glikokortykosteroidami, ze względu na ryzyko spowolnienia wzrostu. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli podczas stosowania leku wystąpi niewyraźne widzenie lub inne zaburzenia widzenia.

Jak stosować Benodil z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Benodil w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz podejmuje decyzję o stosowaniu leku Benodil w okresie ciąży lub karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Benodil?

Działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Benodil są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Benodil i jak najszybciej zwrócić się po pomoc medyczną w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek z następujących objawów: obrzęk twarzy (szczególnie wokół ust) z możliwym obrzękiem warg, języka, oczu i uszu; świąd, wysypka skórna, kontaktowe zapalenie skóry, pokrzywka i skurcz oskrzeli; nagły świszczący oddech po inhalacji leku.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Benodil?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Czy Benodil wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Benodil nie wywiera wpływu na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn.

Jak przechowywać Benodil?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem. Okres ważności po pierwszym otwarciu saszetki wynosi 3 miesiące. Zawartość ampułki należy zużyć w ciągu 12 godzin po jej otwarciu. Niewykorzystaną zawiesinę należy wyrzucić. Lek Benodil może być mieszany z 0,9% roztworem chlorku sodu do wstrzykiwań - taka mieszanina powinna być użyta w ciągu 30 minut po przygotowaniu.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem