LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Benzacne (Benzoyl peroxide)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Benzacne (OTC) żel 100 mg/g 1 tuba 30 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
22,00
Cena
100% (zł):
22,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Benzacne

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Orifarm Healthcare A/S

Co zawiera Benzacne?

Lek Benzacne występuje w postaci żelu na skórę i jest dostępny bez recepty.
1 g żelu zawiera 100 mg nadtlenku benzoilu.

Jak działa Benzacne?

Lek o działaniu przeciwtrądzikowym, przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę.

Kiedy stosować Benzacne?

Lek Benzacne jest stosowany w leczeniu różnych postaci trądziku pospolitego.

Jak stosować Benzacne?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

  • Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat
    Stosować lek Benzacne raz lub dwa razy na dobę. Po umyciu i osuszeniu trądzikowej skóry na chorobowo zmienione miejsca nanieść niewielką ilość leku - wystarczającą do ich pokrycia - i delikatnie wetrzeć. Zwykle w ciągu 2 do 3 pierwszych tygodni leczenia stosuje się lek z nadtlenkiem benzoilu o stężeniu 50 mg/g i w razie konieczności kontynuuje leczenie lekiem z nadtlenkiem benzoilu o stężeniu 100 mg/g. Po użyciu leku należy umyć ręce.
  • Dzieci
    Leku Benzacne nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Sposób podawania

Lek należy stosować wyłącznie na skórę.

Kiedy Benzacne nie może być stosowany?

Leku Benzacne nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (nadtlenek benzoilu) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy stosować leku Benzacne, jeśli u pacjenta występują wypryski, przewlekłe zapalenie skóry, oparzenia skóry, również wywołane nadmierną ekspozycją na słońce.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Benzacne?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią w ciągu 4 do 6 tygodni, należy skontaktować się z lekarzem. Ostrożnie stosować lek Benzacne na wrażliwą skórę, np. na szyi lub na inne wrażliwe miejsca. Nie należy stosować leku na podrażnioną skórę i otwarte rany. W przypadku równoczesnego stosowania leku Benzacne z innymi lekami przeciwtrądzikowymi przeznaczonymi do stosowania na skórę, zalecane jest ich stosowanie o różnych porach dnia np. rano lub wieczorem, co pozwoli na ograniczenie ryzyka podrażnienia skóry. Należy chronić oczy, usta i śluzówki przed kontaktem z lekiem. Należy unikać ekspozycji na promieniowanie UV (lampy kwarcowe, solaria) i słońce. Lek może powodować odbarwienie włosów i tkanin.

Jak stosować Benzacne z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Równoczesne stosowanie leku Benzacne z innymi lekami o działaniu przeciwtrądzikowym do stosowania miejscowego zawierającymi: tretynoinę, izotretynoinę, rezorcynę, kwas salicylowy, siarkę, alkohol etylowy na tę samą powierzchnię skóry, może nasilać podrażnienie skóry i jej przesuszenie. Równoczesne stosowanie leku Benzacne ze stosowanymi miejscowo antybiotykami (np. klindamycyna, erytromycyna) lub lekami zawierającymi retynoidy (np. adapalen, tretynoina) prowadzi do osłabienia ich działania. W przypadku konieczności jednoczesnego stosowania jakichkolwiek innych leków, należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia ewentualnych zmian dotyczących stosowania leku Benzacne.

Czy można stosować Benzacne w ciąży i okresie karmienia piersią?

Przed zastosowaniem leku Benzacne kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Benzacne?

W trakcie stosowania leku mogą wystąpić: przesuszenie lub nadmierne łuszczenie się skóry, zaczerwienienie skóry, uczucie ciepła lub delikatnego kłucia w miejscu nałożenia leku - objawy te mogą pojawić się w pierwszym tygodniu leczenia i nie stanowią one wskazania do odstawienia leku Benzacne, ale należy zmniejszyć częstość stosowania leku. W przypadku wystąpienia następujących objawów należy zaprzestać stosowania leku Benzacne i skontaktować się z lekarzem: alergiczne zapalenie kontaktowe lub bolesne podrażnienie skóry, pieczenie skóry, wysypka skórna.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Benzacne?

Objawem nadmiernego stosowania leku jest rumień lub obrzęk skóry - w przypadku ich wystąpienia należy natychmiast przerwać stosowanie leku Benzacne i skontaktować się z lekarzem. Na podrażnione miejsca można zastosować zimne okłady.

Jak przechowywać Benzacne?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym, szczelnie zamkniętym opakowaniu.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Benzacne - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem