Berodual (Fenoterol + Ipratropium bromide)
Nazwa handlowa | Postać | Dawka | Opakowanie | Refundacja | Opłata pacjenta (zł) | Cena 100% (zł) | Wskazania refundacyjne Opis leku |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Berodual (Rp) | roztwór do nebulizacji | 0,5 mg + 0,25 mg/ml | 1 but. 20 ml |
Refundacja R 65+, 18-, C |
Opłata pacjenta (zł): 23,51 0,00 |
Cena 100% (zł): 30,33 |
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny |
|
Berodual
Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.
Boehringer Ingelheim International GmbH
- Co zawiera lek Berodual?
- Jak działa lek Berodual?
- Kiedy stosować lek Berodual?
- Jak stosować lek Berodual?
- Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Berodual?
- Kiedy lek Berodual nie może być stosowany?
- Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Berodual?
- Jak stosować lek Berodual z innymi lekami?
- Czy można stosować lek Berodual w ciąży i okresie karmienia piersią?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Berodual?
- Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Berodual?
- Czy lek Berodual wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?
- Jak przechowywać lek Berodual?
- Berodual - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)
Co zawiera lek Berodual?
Lek Berodual to roztwór do nebulizacji, który jest dostępny na receptę.
1 ml roztworu (20 kropli) zawiera 0,5 mg bromowodorku fenoterolu oraz 0,25 mg bromku ipratropiowego. Lek zawiera chlorek benzalkoniow, który może powodować świszczący oddech lub zaburzenia oddechowe, zwłaszcza u pacjentów z astmą.
Jak działa lek Berodual?
Lek Berodual zawiera dwie substancje lecznicze: bromowodorek fenoterolu i bromek ipratropiowy. Obie substancje należą do grupy leków rozszerzających oskrzela, które ułatwiają oddychanie w wyniku rozszerzenia dróg oddechowych.
Kiedy stosować lek Berodual?
Lek Berodual stosuje się w zapobieganiu i leczeniu objawów przewlekłych schorzeń obturacyjnych dróg oddechowych z odwracalnym skurczem oskrzeli: astmy oskrzelowej, a zwłaszcza przewlekłego zapalenia oskrzeli. Jeżeli pacjent ma astmę oskrzelową lub przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), lekarz może przepisać dodatkowy lek przeciwzapalny.
Jak stosować lek Berodual?
Lekarz przedstawi dawkowanie leku Berodual i określi długość leczenia. Nie należy przerywać stosowania leku bez wcześniejszego omówienia tego z lekarzem.
Sposób podawania
Lek Berodual jest przeznaczony do stosowania wziewnego z użyciem nebulizatora. Nie należy go stosować doustnie. Należy zapoznać się z instrukcją dotyczącą właściwego użycia nebulizatora. Zaleconą przez lekarza dawkę leku należy rozcieńczyć 0,9% roztworem chlorku sodu do objętości 3 do 4 ml i inhalować do momentu całkowitego zużycia roztworu. Leku nie należy rozcieńczać wodą destylowaną. Za każdym razem przed użyciem należy przygotować nowy rozcieńczony roztwór do nebulizacji. Rozcieńczony roztwór należy zużyć bezpośrednio po przygotowaniu. Pozostały, niezużyty rozcieńczony roztwór należy wyrzucić.
Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Berodual?
W przypadku regularnego stosowania, jeśli pacjent pominął dawkę leku, powinien ją przyjąć tak szybko, jak to możliwe, a następnie przyjąć kolejną dawkę o zwykłej porze. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Jeśli pacjent ma astmę, lek powinien być stosowany tylko w ostrych napadach.
Kiedy lek Berodual nie może być stosowany?
Leku Berodual nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (bromowodorek fenoterolu, bromek ipratropiowy) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy go stosować u pacjentów z uczuleniem na atropinę lub leki podobne do atropiny. Nie wolno stosować leku u pacjentów z tachyarytmią lub z chorobą serca o nazwie zaporowa kardiomiopatia przerostowa.
Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Berodual?
Przed rozpoczęciem stosowania leku Berodual lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad, przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem oraz zadecyduje czy lek może być zastosowany i przedstawi jak będzie wyglądała kontrola leczenia. Nie należy stosować dawki większej niż przepisana przez lekarza. Jeśli problemy z oddychaniem nie ustępują lub pogłębiają się, należy skontaktować się z lekarzem. Podczas inhalacji należy chronić oczy. Wszystkie wątpliwości związane ze stosowaniem leku należy omówić z lekarzem. Stosowanie leku Berodual może prowadzić do pozytywnych wyników dla fenoterolu w testach antydopingowych.
Jak stosować lek Berodual z innymi lekami?
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Czy można stosować lek Berodual w ciąży i okresie karmienia piersią?
Lekarz decyduje o możliwości zastosowania leku Berodual w okresie ciąży i karmienia piersią.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Berodual?
W ulotce dołączonej do opakowania leku Berodual są opisane działania niepożądane obserwowane podczas jego stosowania. Najczęstsze działania niepożądane to kaszel, suchość w ustach, ból głowy, zapalenie gardła, drżenie mięśni, nudności, wymioty, zawroty głowy i zaburzenia głosu, przyspieszenie pracy serca, kołatanie serca, zwiększenie ciśnienia skurczowego krwi oraz nerwowość. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast zgłosić się do lekarza lub szpitala, jeśli po zastosowaniu leku Berodual pojawią się reakcje nadwrażliwości, takie jak nagły obrzęk gardła i jamy ustnej mogący utrudniać oddychanie, zwężenie dróg oddechowych, pokrzywka, wysypka.
Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Berodual?
W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.
Czy lek Berodual wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?
W trakcie stosowania leku Berodual mogą wystąpić zawroty głowy, drżenie mięśni, zaburzenia ostrości widzenia, rozszerzenie źrenic i niewyraźne widzenie - nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn jeśli pojawią się takie objawy.
Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk