LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Betacal (Calcipotriol + Betamethasone)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Betacal (Rp) żel 50 µg + 0,5 mg/g 1 tuba 30 g
Refundacja
30%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
15,84
0,00
Cena
100% (zł):
52,80
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Betacal (Rp) żel 50 µg + 0,5 mg/g 1 tuba 60 g
Refundacja
30%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
29,98
0,00
Cena
100% (zł):
99,94
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Betacal

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Aristo Pharma Sp. z o.o.

Co zawiera Betacal?

Lek Betacal występuje w postaci żelu na skórę i jest dostępny na receptę.
1 g żelu zawiera 50 mikrogramów kalcypotriolu i 0,5 mg betametazonu. Lek zawiera butylohydroksytoluen, który może powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry) lub podrażnienie oczu i śluzówek. Lek zawiera olej rycynowy uwodorniony, który może powodować reakcje skórne.

Jak działa Betacal?

Lek Betacal zawiera dwa składniki - kalcypotriol i betametazon. Kalcypotriol pomaga przywrócić prawidłowe tempo wzrostu komórek skóry. Betametazon należy do grupy leków zwanych kortykosteroidami; zastosowany na skórę działa silnie przeciwzapalnie i przeciwświądowo.

Kiedy stosować Betacal?

Lek Betacal jest stosowany u osób dorosłych w miejscowym leczeniu łuszczycy owłosionej skóry głowy oraz łuszczycy plackowatej o przebiegu łagodnym do umiarkowanego umiejscowionej na skórze ciała innej niż owłosiona skóra głowy.

Jak stosować Betacal?

Dawkowanie leku Betacal, sposób stosowania i czas trwania leczenia ustala lekarz. Należy dokładnie przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza. Nie należy przerywać stosowania leku bez uzgodnienia z lekarzem; może być konieczne stopniowe odstawianie leku, szczególnie gdy był on stosowany przez dłuższy czas.

Sposób podawania

Lek należy stosować wyłącznie na skórę objętą łuszczycą; nie należy go stosować na miejsca bez łuszczycy. Jeśli lek jest stosowany w leczeniu łuszczycy owłosionej skóry głowy, nie jest konieczne umycie włosów przed jego nałożeniem. Nałożyć lek opuszkami palców na miejsca dotknięte łuszczycą i delikatnie rozprowadzić aż skóra objęta łuszczycą zostanie przykryta cienką warstwą żelu. Nie nakładać bandaża, szczelnego opatrunku ani opaski na leczone miejsca na skórze. Po każdym zastosowaniu żelu należy dobrze umyć ręce. Należy uważać, aby żel nie dostał się do nosa, jamy ustnej lub do oka. W łuszczycy skóry nie zaleca się korzystania z prysznica czy kąpieli bezpośrednio po nałożeniu leku. W łuszczycy owłosionej skóry głowy nie zaleca się mycia włosów bezpośrednio po zastosowaniu leku; należy pozostawić lek na skórze głowy przez całą noc lub dzień.

Kiedy Betacal nie może być stosowany?

Leku Betacal nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (kalcypotriol i betametazon) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy stosować w innych rodzajach łuszczycy niż te podane we wskazaniach.
Lek Betacal nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Betacal?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Betacal lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem i zadecyduje czy lek może być stosowany oraz jakie są zalecenia podczas terapii. W razie zaostrzenia łuszczycy należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Nie należy przekraczać dawki leku oraz częstości stosowania leku ustalonej przez lekarza (należy unikać stosowania leku na więcej niż 30% powierzchni ciała oraz stosowania większych ilości niż 15 g na dobę). Leku nie należy stosować na zakażone zmiany na skórze - w przypadku zauważenia jakichkolwiek zmian w wyglądzie skóry, należy poinformować o tym lekarza. Należy unikać stosowania leku na dużych powierzchniach uszkodzonej skóry, na twarz i narządy płciowe, na śluzówki lub w fałdach skórnych (pachwiny, pachy, pod piersiami). Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Podczas stosowania leku Betacal należy unikać nadmiernego opalania, korzystania z solarium lub innych form fototerapii.

Jak stosować Betacal z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Betacal w ciąży i okresie karmienia piersią?

O zastosowaniu leku Betacal w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią decyduje lekarz. Jeśli lekarz zgodził się, aby pacjentka karmiła piersią, powinna zachować ostrożność i nie stosować leku na powierzchni piersi.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Betacal?

Działania niepożądane leku Betacal zawarte są w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Betacal i jak najszybciej poinformować lekarza lub udać się do najbliższego szpitala, jeśli wystąpią objawy reakcji alergicznej (takie jak: obrzęk twarzy lub innych części ciała, obrzęk ust lub gardła, trudności z oddychaniem).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Betacal?

W przypadku zastosowania dawki leku powyżej 15 g na dobę należy skontaktować się z lekarzem.

Jak przechowywać Betacal?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie przechowywać w lodówce. Po pierwszym otwarciu tuby lek może być stosowany przez 6 miesięcy.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Betacal - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem