LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Betadine roztwór (Povidone-Iodine)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Betadine (OTC) roztwór na skórę 100 mg/ml 1 but. 30 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
28,60
Cena
100% (zł):
28,60
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Betadine (OTC) roztwór na skórę 100 mg/ml 1 but. 1000 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
94,00
Cena
100% (zł):
94,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Betadine roztwór

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Egis Pharmaceuticals Ltd.

Co zawiera Betadine roztwór?

Lek Betadine występuje w postaci roztworu na skórę i jest dostępny bez recepty.
1 ml leku zawiera 100 mg powidonu jodowanego, co odpowiada 10 mg aktywnego jodu.

Jak działa Betadine roztwór?

Powidon jodowany to kompleksowy związek uwalniający jod. Wolny jod jest środkiem odkażającym i antyseptycznym, działającym na bakterie, grzyby i wirusy.

Kiedy stosować Betadine roztwór?

Dezynfekcja skóry przed iniekcją, pobraniem krwi, biopsją igłową, transfuzją. Dezynfekcja skóry i śluzówek przed zabiegami chirurgicznymi. Aseptyczne zaopatrywanie ran. Leczenie infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Całkowita i częściowa dezynfekcja pacjenta przed operacją (kąpiel antyseptyczna).

Jak stosować Betadine roztwór?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek Betadine roztwór na skórę stosuje się albo w postaci nierozcieńczonej albo w postaci roztworu o stężeniu 10% (rozcieńczenie 1:10) lub 1% (1:100) w zależności od miejsca aplikacji.
W dezynfekcji skóry przed iniekcją, pobieraniem krwi, biopsją igłową, transfuzją lub infuzją roztwór nakłada się na zdrową nieuszkodzoną skórę na 1-2 minuty.
W przypadku aseptycznego zaopatrywania ran, w dezynfekcji śluzówek i leczeniu infekcji bakteryjnych i grzybiczych należy stosować 10% (1:10) roztwór.
W przypadku kąpieli pacjenta przed operacją należy stosować 1% (1:100) roztwór, przy czym najlepiej równomiernie rozprowadzić rozcieńczony roztwór po całym ciele pacjenta i pozostawić na przynajmniej 2 minuty, a następnie spłukać letnią wodą.
Rozcieńczony roztwór należy przygotowywać bezpośrednio przed zastosowaniem.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

Nie należy stosować leku Betadine roztwór na skórę u osób z niewydolnością nerek.

Sposób podawania

Lek stosuje się miejscowo na skórę.

Kiedy Betadine roztwór nie może być stosowany?

Leku Betadine roztwór na skórę nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (powidon jodowany), jod lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku Betadine roztwór na skórę nie należy stosować: u pacjentów z zaburzeniami czynności oraz chorobami gruczołu tarczowego, u osób z niewydolnością nerek, u pacjentów leczonych równocześnie produktami litu; u pacjentów przewlekle chorych; w opryszczkowym zapaleniu skóry Duhringa. Nie stosować długotrwale oraz na rozległe powierzchnie ciała (ponad 30%). Nie stosować leku Betadine roztwór na skórę przed i po leczeniu jodem radioaktywnym i scyntygrafii.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Betadine roztwór?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po kilku dniach stosowania leku, należy skontaktować się z lekarzem. U dzieci czas trwania leczenia powinien być jak najkrótszy, a stosowana dawka jak najmniejsza. Unikać kontaktu leku z oczami. Lek Betadine roztwór na skórę może zaburzać wyniki badań tarczycy. Lek Betadine roztwór na skórę może powodować występowanie fałszywie dodatnich wyników badań laboratoryjnych, np. na wykrywanie krwi utajonej w kale.

Jak stosować Betadine roztwór z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Lek Betadine roztwór na skórę może reagować z innymi lekami i produktami, zwłaszcza zawierającymi rtęć, produktami o odczynie zasadowym czy z tiosiarczanem sodu. Produktów zawierających powidon jodowany nie stosować u osób leczonych równocześnie preparatami litu. Nie stosować leku Betadine roztwór na skórę z innymi lekami lub produktami stosowanymi na skórę.

Czy można stosować Betadine roztwór w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Betadine roztwór na skórę może być stosowany w okresie ciąży jedynie wtedy, gdy lekarz zdecyduje, że jest to bezwzględnie konieczne. Stosowanie leku u kobiety ciężarnej może wywołać zaburzenia rozwoju i czynności tarczycy u płodu i noworodka. Stosowanie leku u matki karmiącej piersią może wywołać zaburzenia rozwoju i czynności tarczycy noworodka. Nie stosować leku do odkażania pęknięć brodawek sutkowych w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Betadine roztwór?

Mogą wystąpić: miejscowe reakcje skórne, reakcje nadwrażliwości, jak kontaktowe zapalenie skóry objawiające się zmianami łuszczycopodobnymi, zaczerwienieniem, występowaniem małych pęcherzy; zaburzenia czynności nerek, ostra niewydolność nerek. Długotrwałe stosowanie jodowanego powidonu może powodować zwiększoną absorpcję jodu; może wystąpić nadczynność tarczycy, szczególnie u pacjentów z chorobami tarczycy w wywiadzie. Stosowanie leku Betadine roztwór na skórę na duże powierzchnie ran i oparzeń (ponad 30%), może prowadzić do wystąpienia ogólnych objawów niepożądanych, takich jak kwasica metaboliczna (wymioty, ból brzucha, przyspieszony oddech), zwiększone stężenie sodu we krwi oraz zaburzenia czynności nerek.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Betadine roztwór?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku lub spożycia leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jak przechowywać Betadine roztwór?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Betadine roztwór - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem