LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Bijuva (Estradiol and progesterone)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Bijuva (Rp) kapsułki miękkie 1 mg + 100 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
63,40
Cena
100% (zł):
63,40
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Bijuva

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Theramex Ireland Ltd.

Co zawiera lek Bijuva?

Lek Bijuva występuje w postaci kapsułek i jest dostępny na receptę.
1 kapsułka zawiera 1 mg estradiolu (w postaci estradiolu półwodnego) i 100 mg progesteronu. Lek zawiera czerwień Allura, która może powodować reakcje alergiczne.

Jak działa lek Bijuva?

Lek zawiera dwie substancje czynne: estradiol (estrogen) i progesteron (progestagen). Lek łagodzi objawy związane z menopauzą.

Kiedy stosować lek Bijuva?

Lek Bijuva jest stosowany w hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) u kobiet po menopauzie, u których od wystąpienia ostatniego naturalnego krwawienia miesiączkowego minęło co najmniej 12 miesięcy.

Jak stosować lek Bijuva?

Zasady dawkowania leku Bijuva przedstawi lekarz. Nie należy przerywać stosowania leku bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Należy przyjmować 1 kapsułkę dziennie, razem z posiłkiem. Lek należy przyjmować codziennie, bez przerw w leczeniu.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Bijuva?

W razie pominięcia dawki leku należy ją przyjąć jak najszybciej. Jeśli jednak upłynęło więcej niż 12 godzin, nie należy przyjmować pominiętej dawki. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Pominięcie dawki może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia krwawienia międzymiesiączkowego lub plamienia.

Kiedy lek Bijuva nie może być stosowany?

Leku Bijuva nie należy podawać pacjentkom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (estradiol lub progesteron) albo na którykolwiek z pozostałych składników leku.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Bijuva?

Przed rozpoczęciem lub wznowieniem hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) lekarz przeprowadzi z pacjentką wywiad lekarski (w tym rodzinny) oraz przeanalizuje wszystkie przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku. W razie konieczności może także zadecydować o przeprowadzeniu pewnych badań, w tym badania piersi i (lub) badania ginekologicznego. Po podjęciu decyzji o zastosowaniu hormonalnej terapii zastępczej lekarz ustali terminy wizyt (co najmniej raz w roku), podczas których zleci wykonanie badań kontrolnych oraz omówi z pacjentką korzyści i zagrożenia związane z kontynuacją przyjmowania leku Bijuva. Należy skontaktować się z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku.
U kobiet stosujących hormonalną terapię zastępczą (HTZ) występuje zwiększone ryzyko rozwoju następujących chorób, w porównaniu do kobiet niestosujących HTZ: rak piersi, nadmierny rozrost lub rak śluzówki macicy (hiperplazja endometrium lub rak endometrium), rak jajnika, zakrzepy krwi w żyłach kończyn dolnych lub płuc (żylna choroba zakrzepowo-zatorowa), choroba niedokrwienna serca, udar mózgu, prawdopodobna utrata pamięci (jeśli stosowanie HTZ rozpoczęto w wieku powyżej 65 lat). Lekarz objaśni pacjentce na jakie objawy powinna zwracać uwagę podczas stosowania leku Bijuva; jeśli pojawią się niepokojące objawy, należy jak najszybciej omówić je z lekarzem.
W przypadku planowego zabiegu chirurgicznego należy poinformować chirurga o przyjmowaniu leku Bijuva, ponieważ może być konieczne przerwanie jego stosowania około 4 do 6 tygodni przed operacją, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zakrzepu krwi (przed wznowieniem stosowania leku należy skonsultować się z lekarzem).

Jak stosować lek Bijuva z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Bijuva w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Bijuva jest przeznaczony do stosowania wyłącznie przez kobiety w okresie pomenopauzalnym. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę, należy przerwać stosowanie tego leku i skontaktować się z lekarzem.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Bijuva?

Działania niepożądane występujące podczas terapii lekiem Bijuva są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Bijuva?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy poinformować o tym lekarza.

Czy lek Bijuva wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Bijuva nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Bijuva?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w opakowaniu zewnętrznym w celu ochrony przed światłem.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Bijuva - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem