LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Biprolast (Brimonidine)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Biprolast (Rp) krople do oczu, roztwór 2 mg/ml 1 but. 5 ml
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
9,05
0,00
Cena
100% (zł):
29,85
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Biprolast (Rp) krople do oczu, roztwór 2 mg/ml 3 but. 5 ml
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
8,00
0,00
Cena
100% (zł):
64,23
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Biprolast

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Adamed Pharma S.A.

Co zawiera lek Biprolast?

Lek Biprolast występuje w postaci kropli do oczu i jest dostępny na receptę.
1 ml roztworu zawiera 2 mg winianu brymonidyny (co odpowiada 1,3 mg brymonidyny). Lek zawiera chlorek benzalkoniowy, który może powodować podrażnienie oczu.

Jak działa lek Biprolast?

Brymonidyna należy do grupy leków nazywanych agonistami receptora alfa-2-adrenergicznego. Lek obniża ciśnienie wewnątrz gałki ocznej poprzez blokowanie enzymu o nazwie cyklaza adenylowa, który bierze udział w wytwarzaniu cieczy wodnistej. Brymonidyna zwiększa również odprowadzanie cieczy wodnistej z przedniej części gałki ocznej.

Kiedy stosować lek Biprolast?

Lek Biprolast jest stosowany celu obniżenia ciśnienia wewnątrz oka w leczeniu jaskry z otwartym kątem lub nadciśnieniem ocznym.
Lek ten może być stosowany jako jedyny lek u pacjentów, u których leczenie kroplami do oczu blokującymi receptory beta-adrenergiczne jest przeciwwskazane lub jako lek wspomagający jednocześnie z innymi kroplami do oczu, kiedy ciśnienie śródgałkowe jest niewystarczająco obniżane za pomocą pojedynczych leków.

Jak stosować lek Biprolast?

Dawkowanie leku Biprolast i czas leczenia określa lekarz. Nie należy odstawiać leku bez konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Lek należy zakraplać tylko do oczu. Należy nie dopuścić do dotknięcia oka lub czegokolwiek innego końcówką zakraplacza. Należy zapoznać się z instrukcją podawania leku dołączoną do opakowania i przestrzegać wytycznych w niej zawartych.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Biprolast?

W sytuacji opuszczenia dawki leku, należy podać pominiętą dawkę jak najszybciej. Jeśli zbliża się czas podania następnej dawki, należy opuścić pominiętą dawkę i przejść do zwykłego schematu dawkowania. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Biprolast nie może być stosowany?

Leku Biprolast nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (brymonidynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku Biprolast nie mogą stosować pacjenci przyjmujący niektóre rodzaje leków przeciwdepresyjnych oraz kobiety karmiące piersią.
Nie należy stosować leku Biprolast u noworodków i dzieci w wieku poniżej 2 lat. Nie zaleca się stosowania leku Biprolast u dzieci w wieku 2-12 lat. Nie prowadzono badań leku z udziałem młodzieży (w wieku od 12 do 17 lat).

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Biprolast?

Przed zaordynowaniem leku Biprolast konieczne będzie przeanalizowanie przez lekarza przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Lekarz zadecyduje o rozpoczęciu leczenia i przekaże zalecenia dotyczące stosowania leku. Podczas leczenia u pacjenta będą wykonywane kontrolne badania ciśnienia w gałce ocznej. Należy porozmawiać z lekarzem, jeśli w trakcie leczenia pojawią się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania tego leku.
Należy unikać stosowania miękkich soczewek kontaktowych. Soczewki kontaktowe należy wyjąć przed wkropleniem leku i odczekać 15 minut przed ich ponownym nałożeniem. Lek Biprolast zawiera chlorek benzalkoniowy i w związku z tym może powodować podrażnienie oczu, zwłaszcza u osób z zespołem suchego oka lub zaburzeniami dotyczącymi rogówki - należy skontaktować się z lekarzem, jeśli po zastosowaniu leku pojawią się nieprawidłowe odczucia w oku, kłucie lub ból w oku.

Jak stosować lek Biprolast z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
W przypadku stosowania leku Biprolast z innymi kroplami do oczu należy odczekać przynajmniej 5-15 minut pomiędzy zakropleniem leku Biprolast a podaniem innych kropli.

Czy można stosować lek Biprolast w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz oceni, czy możliwe jest zastosowanie leku Biprolast u kobiet w ciąży. Nie należy karmić piersią podczas stosowania leku Biprolast.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Biprolast?

Ulotka dołączona do opakowania zawiera działania niepożądane towarzyszące leczeniu z zastosowaniem leku Biprolast. Bardzo często mogą pojawić się: podrażnienie oka (przekrwienie oka, pieczenie i kłucie, uczucie obecności ciała obcego, swędzenie, grudki lub białe plamy na spojówce oka), zamglone widzenie, reakcje alergiczne oka, a także ból głowy, suchość w ustach, uczucie znużenia i (lub) senności. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Biprolast?

W przypadku omyłkowego połknięcia leku (przez dorosłego lub dziecko) lub zastosowania większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Biprolast wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Po zakropleniu leku Biprolast widzenie może stać się zamazane lub zaburzone, a u niektórych pacjentów lek może powodować senność lub uczucie zmęczenia - nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn dopóki te objawy nie ustąpią.

Jak przechowywać lek Biprolast?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Po pierwszym otwarciu lek może być przechowywany przez maksymalnie 28 dni.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Biprolast - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem