LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Botox (Botulinum toxin type A)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Botox (Rp) proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań 100 j. Allergan 1 fiolka
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
1200,00
Cena
100% (zł):
1200,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Botox

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

AbbVie Sp. z o.o.

Co zawiera lek Botox?

Lek Botox jest dostępny w fiolce. Lek jest dostępny na receptę.
1 fiolka z proszkiem zawiera 100 jednostek Allergan toksyny botulinowej typu A.

Jak działa lek Botox?

Toksyna botulinowa typu A jest lekiem zwiotczającym mięśnie poprzez blokowanie impulsów nerwowych do mięśni, do których została wstrzyknięta, co przeciwdziała skurczom tych mięśni. Po wstrzyknięciu śródskórnym oddziałuje na gruczoły potowe, zmniejszając ilość wytwarzanego potu. Po wstrzyknięciu do ściany pęcherza moczowego działa na mięśnie pęcherza moczowego, zmniejszając nietrzymanie moczu. Uważa się, że w przypadku przewlekłej migreny lek blokuje sygnały bólowe, które pośrednio hamują rozwój migreny, jednak mechanizm działania leku w migrenie przewlekłej nie został jeszcze ostatecznie wyjaśniony.

Kiedy stosować lek Botox?

Lek Botox wstrzykiwany do mięśni jest stosowny w leczenia następujących chorób:
- uporczywych przykurczy mięśni stawu skokowego i stopy u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym w wieku 2 lat i starszych, które są w stanie chodzić (lek stosuje się wspomagająco w terapii rehabilitacyjnej);
- uporczywych przykurczy nadgarstka i dłoni u dorosłych pacjentów po udarze;
- uporczywych przykurczy stawu skokowego i stopy u dorosłych pacjentów po udarze;
- uporczywego kurczu powiek i połowicznego kurczu twarzy u dorosłych pacjentów;
- uporczywego kręczu karku u dorosłych pacjentów.
Lek Botox jest stosowany w profilaktyce bólów głowy u pacjentów dorosłych cierpiących na przewlekłą migrenę, w której bóle głowy występują 15 dni w miesiącu lub częściej).
Lek Botox wstrzyknięty w ścianę pęcherza moczowego jest stosowany w leczeniu następujących chorób:
- idiopatycznej nadreaktywności pęcherza moczowego z objawami nietrzymania moczu, parciem naglącym lub częstomoczem, u pacjentów dorosłych, gdy inne leki (nazywane antycholinergicznymi) są nieskuteczne;
- nietrzymania moczu u pacjentów z zaburzeniami czynności pęcherza moczowego, po stabilnych urazach rdzenia kręgowego poniżej odcinka szyjnego oraz u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym.
Lek Botox wstrzykiwany głęboko w skórę jest stosowany u dorosłych w leczeniu uporczywej, ciężkiej, nadpotliwości pach, przeszkadzającej w codziennych czynnościach i opornej na leczenie miejscowe.
Lek Botox jest wskazany do osiągnięcia przejściowej poprawy wyglądu zmarszczek u dorosłych osób, gdy ich nasilenie ma psychologiczny wpływ na pacjenta. Dotyczy to następujących zmarszczek: zmarszczki pionowe między brwiami widoczne przy maksymalnym zmarszczeniu brwi, rozchodzące się wachlarzowato zmarszczki w okolicy bocznego kąta oka widoczne przy pełnym uśmiechu, zmarszczki poziome czoła widoczne przy maksymalnym uniesieniu brwi.

Jak stosować lek Botox?

Ilość wstrzyknięć leku Botox przypadających na poszczególne mięśnie oraz wielkość dawki zależy od wskazania. Lekarz zadecyduje, jaka dawka, jak często i do którego mięśnia zostanie podana. Czas działania leku różni się w zależności od wskazania w jakim został podany.

Sposób podawania

Lek Botox może być podawany jedynie przez lekarzy posiadających odpowiednie doświadczenie oraz kwalifikacje.

Kiedy lek Botox nie może być stosowany?

Leku Botox nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (toksynę botulinową typu A) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek nie może być wstrzyknięty w miejsca, w których występuje zakażenie.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Botox?

Po przeanalizowaniu przeciwwskazań i środków ostrożności dla poszczególnych wskazań lekarz zadecyduje o wprowadzeniu leczenia lekiem Botox. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z podaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Lekarz opisze na jakie objawy po podaniu leku pacjent powinien zwrócić uwagę i kiedy powinien skontaktować się na konsultację.

Jak stosować lek Botox z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Botox w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Botox nie powinien być stosowany u kobiet w okresie ciąży oraz u kobiet w wieku rozrodczym, niestosujących skutecznych metod antykoncepcji, chyba że jest zdecydowanie konieczne (decyzję taką podejmie lekarz indywidualnie). Nie zaleca się stosowania leku Botox u kobiet karmiących piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Botox?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić po zastosowaniu leku Botox, są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast udać się po pomoc medyczną, jeśli po podaniu leku Botox pojawią się objawy ciężkiej reakcji alergicznej, takie jak: pokrzywka, obrzęk twarzy lub gardła, świszczący oddech, uczucie omdlenia lub skrócenie oddechu. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli po wstrzyknięciu leku Botox pojawią się następujące objawy: osłabienie sąsiadujących mięśni i (lub) mięśni oddalonych od miejsca wstrzyknięcia, trudności w oddychaniu, połykaniu lub mowie, przypadkowe przedostanie się pokarmu lub płynów do płuc, spowodowane porażeniem mięśni (może ono doprowadzić do zapalenia płuc), opadanie powiek, podwójne widzenie, ogólne osłabienie.

Czy lek Botox wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Botox może powodować zawroty głowy, senność, zmęczenie lub problemy ze wzrokiem – jeśli pojawią się takie objawy, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać lek Botox?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w lodówce (2-8ºC) lub w zamrażarce (-5ºC do -20ºC). Po rekonstytucji, zalecane jest natychmiastowe zużycie roztworu; roztwór może być jednak przechowywany w lodówce (2-8ºC) do 24 godzin.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Botox - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Botox - powiązane artykuły

Czwartek, 16 czerwca 2022

Lista refundacyjna lipiec 2022 – informacje ogólne Lista refundacyjna lipiec 2022 – zmiany dopłat pacjenta do leków Lista refundacyjna lipiec 2022 – zmiany na liście...

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem