LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Braunoderm zabarwiony (Isopropyl alcohol + Povidone-Iodine)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Braunoderm zabarwiony (OTC) roztwór na skórę 50 g + 1 g/100 g 1 but. 250 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
29,60
Cena
100% (zł):
29,60
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Braunoderm zabarwiony (OTC) roztwór na skórę 50 g + 1 g/100 g 1 but. 1000 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
45,00
Cena
100% (zł):
45,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Braunoderm zabarwiony (OTC) roztwór na skórę 50 g + 1 g/100 g 1 kanister 5 l
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
205,00
Cena
100% (zł):
205,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Braunoderm zabarwiony

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

B. Braun Melsungen AG

Braunoderm zabarwiony - skład

100 g roztworu na skórę zawiera 50 g alkoholu izopropylowego i 1 g powidonu jodowanego. Preparat zawiera barwniki azowe: żółcień pomarańczową, czerwień koszenilową i czerń brylantową.

Braunoderm zabarwiony - wskazania

Odkażanie nieuszkodzonej skóry przed: operacjami, wstrzyknięciami, nakłuciami, cewnikowaniem, pobieraniem próbek krwi, szczepieniami.

Braunoderm zabarwiony - dawkowanie

Preparatu nigdy nie należy rozcieńczać. Nierozcieńczony preparat nanieść na skórę i rozprowadzić jałowym wacikiem. Odkażaną powierzchnię skóry należy dokładnie zwilżyć preparatem, następnie pozostawić do wyschnięcia. Nadmiar preparatu zebrać wacikiem.
Czas działania: minimum 15 sekund. W zabiegach typu nakłucie stawu lub jamy ciała zawierającej płyn - czas działania minimum 1 minuta. Do inaktywacji wirusów - czas działania minimum 2 minuty.

Braunoderm zabarwiony - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na jod, alkohol izopropylowy, barwniki azowe zawarte w preparacie, lub na którykolwiek ze składników preparatu. Nadczynność tarczycy lub inne choroby tarczycy w wywiadzie. Opryszczkowate zapalenie skóry (choroba Duhringa). Nie stosować preparatu 1-2 tygodnie przed i po terapii radioizotopami jodu (aż do zakończenia leczenia). Nie stosować u noworodków, zwłaszcza u wcześniaków oraz u niemowląt do 6 miesięcy.

Braunoderm zabarwiony - ciąża i karmienie piersią

Preparat nie powinien być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią. Należy indywidualnie rozważyć, czy korzyść z zastosowania preparatu przeważa ryzyko zaburzeń czynności tarczycy lub wola u płodu lub dziecka. W razie konieczności zastosowania preparatu, zaleca się przeprowadzenie badania czynności tarczycy dziecka. W przypadku stwierdzenia niedoczynności tarczycy należy podjąć wczesne leczenie hormonalne, aż do przywrócenia prawidłowej czynności tarczycy. Podczas karmienia piersią nie należy dopuścić do przypadkowego przedostania się preparatu do ust dziecka z poddanych leczeniu części ciała matki.

Braunoderm zabarwiony - działania niepożądane

Mogą wystąpić: podrażnienie skóry, alergiczne reakcje skórne, np. alergia kontaktowa typu późnego objawiająca się swędzeniem, pieczeniem, pęcherzykami, podrażnieniem. Rzadko mogą wystąpić ogólne reakcje nadwrażliwości, np. obrzęk naczynioruchowy. W razie stosowania na duże powierzchnie skóry, rany lub oparzenia mogą wystąpić ogólne działania niepożądane jodu (m.in. zaburzenia czynności tarczycy, kwasica metaboliczna, hipernatremia, zaburzenia czynności nerek).

Braunoderm zabarwiony - środki ostrożności

U pacjentów w podeszłym wieku istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia nadczynności tarczycy pod wpływem jodu; w ciągu 3 miesięcy po leczeniu preparatem, pacjenci ci powinni zostać szczegółowo przebadani pod kątem wczesnych objawów nadczynności tarczycy; w razie konieczności należy przeprowadzić u nich kontrolę czynności tarczycy. U noworodków i dzieci w wieku do 6 miesięcy stosowanie preparatu powinno być w najwyższym stopniu ograniczone, ze względu na ryzyko zaburzeń czynności tarczycy w wyniku wchłaniania jodu, a także ryzyko resorpcji alkoholu izopropylowego; po zastosowaniu preparatu należy przeprowadzić testy czynności tarczycy; w przypadku stwierdzenia niedoczynności tarczycy, należy zastosować wczesne leczenie hormonem tarczycy - aż do przywrócenia prawidłowej czynności tarczycy. Należy zachować ostrożność, aby nie dopuścić do przypadkowego dostania się preparatu do ust dziecka.
Unikać kontaktu preparatu z oczami i błonami śluzowymi. Należy unikać stosowania preparatu u pacjentów z uszkodzoną skórą (np. na rozległe, głębokie rany, lub oparzenia), niewydolnością nerek, gdyż alkohol i jod zawarte w preparacie mogą się wchłaniać i wywoływać ogólne działania niepożądane. Podczas przedoperacyjnego odkażania skóry należy uważać, aby preparat nie nagromadził się pod ciałem pacjenta, gdyż mogłoby to doprowadzić do podrażnienia skóry.
Nie stosować preparatu jednocześnie z produktami do leczenia lub dezynfekcji ran zawierającymi związki rtęci lub po ich użyciu, z uwagi na niebezpieczeństwo ciężkiego podrażnienia skóry przez silnie żrący jodek rtęci.

Braunoderm zabarwiony - uwagi

Preparat jest łatwopalny; przed włączeniem urządzeń elektrycznych należy odczekać, aż preparat wyschnie na skórze; trzymać preparat z dala od źródeł ognia; nie palić papierosów w pobliżu.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Braunoderm zabarwiony - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem