LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Brukinsa (Zanubrutinib)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Brukinsa (Rpz) kapsułki twarde 80 mg 120 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Brukinsa

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

BeiGene Ireland Ltd.

Co zawiera lek Brukinsa?

Lek Brukinsa jest dostępny w postaci kapsułek. Lek jest dostępny na receptę.
1 kapsułka twarda zawiera 80 mg zanubrutynibu.

Jak działa lek Brukinsa?

Substancja czynna leku - zanubrutynib - należy do grupy leków nazywanych inhibitorami kinazy tyrozynowej Brutona. Jest to lek przeciwnowotworowy.

Kiedy stosować lek Brukinsa?

Lek Brukinsa jest stosowany w leczeniu osób dorosłych z następującymi rodzajami nowotworów krwi:
- makroglobulinemia Waldenströma (inaczej chłoniak limfoplazmatyczny) - lek jest stosowany w przypadku nawrotu choroby lub w przypadku nieskuteczności leczenia lub u pacjentów, którzy nie mogą przyjmować chemioterapii razem z przeciwciałami;
- chłoniak strefy brzeżnej - lek stosuje się w przypadku nawrotu choroby lub jeśli leczenie nie było skuteczne;
- przewlekła białaczka limfocytowa - lek stosuje się u pacjentów, którzy nie byli wcześniej leczeni albo w przypadku nawrotu choroby lub braku odpowiedzi na wcześniejsze leczenie;
- chłoniak grudkowy - lek przyjmuje się w skojarzeniu z innym lekiem o nazwie obinutuzumab w przypadku nawrotu choroby lub jeśli wcześniej stosowane leki okazały się nieskuteczne.

Jak stosować lek Brukinsa?

Dawkowanie oraz długość leczenia określa lekarz.

Sposób podawania

Lek można przyjmować z posiłkiem lub pomiędzy posiłkami, mniej więcej o tej samej porze każdego dnia. Dobową dawkę leku można przyjąć jednorazowo lub podzielić na dwie dawki przyjmowane rano i wieczorem. Kapsułki należy połykać w całości, popijając szklanką wody. Przed połknięciem kapsułek nie należy otwierać, przełamywać ani rozgryzać.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Brukinsa?

W przypadku pominięcia dawki leku należy ją przyjąć w kolejnym zaplanowanym terminie i powrócić do normalnego schematu przyjmowania leku. Jeżeli pacjent przyjmuje lek raz na dobę, kolejną dawkę powinien przyjąć następnego dnia. Jeżeli pacjent przyjmuje lek dwa razy na dobę (rano i wieczorem) i zapomni przyjąć dawkę rano, kolejną dawkę powinien przyjąć wieczorem. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej kapsułki. W razie wątpliwości dotyczących pory przyjęcia kolejnej dawki należy skonsultować się z lekarzem.

Kiedy lek Brukinsa nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (zanubrutynib) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Brukinsa nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Brukinsa?

Terapię lekiem Brukinsa będzie prowadził i nadzorował lekarz z doświadczeniem w stosowaniu leków przeciwnowotworowych. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu leczenia lekarz dokładnie omówi z pacjentem zasady prowadzenia takiej terapii. Przed rozpoczęciem leczenia i w jego trakcie lekarz będzie zlecał wykonanie badań morfologicznych krwi. Należy porozmawiać z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące leczenia.

Jak stosować lek Brukinsa z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować lek Brukinsa z jedzeniem i piciem?

Należy zachować ostrożność w przypadku spożywania grejpfrutów i pomarańczy sewilskich (gorzkich pomarańczy) podczas stosowania leku Brukinsa, ponieważ mogą one zwiększać stężenie leku we krwi.

Czy można stosować lek Brukinsa w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Brukinsa nie należy stosować w czasie ciąży. Nie należy zachodzić w ciążę w trakcie przyjmowania tego leku, dlatego kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować wysoce skuteczną metodę antykoncepcji przez cały czas stosowania leku Brukinsa i co najmniej przez miesiąc po zakończeniu leczenia. Jeśli podczas stosowania leku pacjentka zajdzie w ciążę, powinna jak najszybciej poinformować o tym lekarza. Nie należy karmić piersią podczas leczenia lekiem Brukinsa.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Brukinsa?

Działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Brukinsa są opracowane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęściej występującymi działaniami niepożądanymi w przypadku stosowania leku w monoterapii są: zakażenie nosa i gardła, krwawienie, siniaki, neutropenia, ból mięśni i kości, wysypka, zapalenie płuc, biegunka i kaszel. Najczęstsze działania niepożądane w przypadku stosowania leku z Brukinsa obinutuzumabem to: małopłytkowość, neutropenia i zmęczenie. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać przyjmowanie leku i jak najszybciej powiadomić lekarza w przypadku pojawienia się objawów reakcji alergicznej na lek (takich jak: swędząca, guzkowata wysypka, trudności w oddychaniu, obrzęk twarzy, warg, języka albo gardła).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Brukinsa?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Czy lek Brukinsa wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Po przyjęciu leku Brukinsa mogą wystąpić zawroty głowy lub uczucie zmęczenia, co może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Brukinsa?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania tego leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Brukinsa - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Brukinsa - powiązane artykuły

Środa, 13 grudnia 2023

Nowa lista refundacyjna od 1 stycznia 2024 r. - nowości w programach lekowych i chemioterapii Nowa lista refundacyjna od 1 stycznia 2024 r. – informacje ogólne Nowa lista...

Więcej »
Sobota, 17 czerwca 2023

Nowości refundacyjne w programach lekowych i w chemioterapii od 1 lipca 2023 Nowości refundacyjne na liście aptecznej od 1 lipca 2023 r. – informacje ogólne Nowości...

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem