LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Buscopan (Hyoscine)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Buscopan (OTC) tabletki powlekane 10 mg 10 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
13,50
Cena
100% (zł):
13,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Buscopan (OTC) tabletki powlekane 10 mg 20 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
21,20
Cena
100% (zł):
21,20
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Buscopan

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Ipsen Consumer HealthCare

Co zawiera Buscopan?

Lek Buscopan występuje w postaci tabletek i jest dostępny bez recepty.
1 tabletka powlekana zawiera 10 mg butylobromku hioscyny. Lek zawiera sacharozę - jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku; zawartość sacharozy należy wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą.

Jak działa Buscopan?

Hioscyna jest środkiem rozkurczowym. Zmniejsza skurcze mięśni gładkich w obrębie przewodu pokarmowego, dróg żółciowych, układu moczowego oraz dróg rodnych kobiet.

Kiedy stosować Buscopan?

Lek Buscopan można stosować w stanach skurczowych mięśni gładkich przewodu pokarmowego (w zaburzeniach czynnościowych w obrębie przewodu pokarmowego, bolesnych skurczach żołądka, kolce jelitowej, zespole jelita drażliwego), w stanach skurczowych i dyskinezji dróg żółciowych (w zaburzeniach czynnościowych w obrębie dróg żółciowych, ostrym bólu w drogach żółciowych, kolce żółciowej), w stanach skurczowych w obrębie układu moczowo-płciowego (w bolesnym miesiączkowaniu, kolce nerkowej, stanach skurczowych związanych z kamicą moczowodową).

Jak stosować Buscopan?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Nie należy stosować leku Buscopan dłużej niż 3 dni bez porady lekarza.

  • Dorośli i dzieci powyżej 12 lat
    1 lub 2 tabletki Buscopan 3 do 5 razy na dobę.
  • Dzieci
    Dzieci od 6 do 12 lat (po konsultacji z lekarzem): 1 tabletka Buscopan 3 razy na dobę. U dzieci w wieku do 6 lat nie zaleca się stosowania leku Buscopan z powodu dużej zawartości substancji czynnej.
Sposób podawania

Tabletki należy połykać w całości, popijając płynem.

Kiedy Buscopan nie może być stosowany?

Leku Buscopan nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (hioscynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować u pacjentów z nużliwością mięśni (miastenia) oraz u pacjentów z patologicznym poszerzeniem jelita grubego (megacolon - znaczne poszerzenie jelita grubego).

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Buscopan?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 3 dniach stosowania leku Buscopan, należy skontaktować się z lekarzem. Należy zachować szczególną ostrożność w następujących przypadkach: choroby serca (nieregularne bicie serca, wysokie ciśnienie tętnicze), jaskra z wąskim kątem przesączania, występująca w przeszłości niedrożność jelit lub jej podejrzenie, występująca w przeszłości niedrożność dróg moczowych lub jej podejrzenie, powiększona prostata, występowanie gorączki, niskie ciśnienie tętnicze lub omdlenia, nagłe zmiany rytmu wypróżnień (np. biegunka). Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli dolegliwości i bóle są wyraźnie inne niż znany pacjentowi ból lub dyskomfort w obrębie brzucha, do leczeniu których lekarz w przeszłości przepisał hioscynę. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi nagły, silny lub ostry ból, który wyraźnie różni się od zwykłego bólu lub dyskomfortu związanego ze skurczami; jeśli ból lub dyskomfort w obrębie brzucha związany ze skurczami szybko się pogarsza; jeśli ból brzucha jest wrażliwy na dotyk; jeśli pojawią się nudności lub wymioty oraz w przypadku zauważenia krwi w kale. Konsultacja lekarska jest konieczna, jeśli ostatnio pacjent szybko i nieoczekiwanie schudł. Leku Buscopan nie należy stosować jednocześnie z innymi lekami przeciw bólom i skurczom w obrębie brzucha, przepisanymi przez lekarza. Pacjent powinien odstawić lek Buscopan i skontaktować się z lekarzem, jeśli ból nasili się w ciągu 24 godzin od zastosowania leku lub będzie trwać dłużej niż 3 dni; jeśli wystąpi bolesność dotykowa brzucha; jeśli wystąpi krwawienie z odbytu lub nawracające krwawienie; jeśli wystąpią jakiekolwiek nowe objawy.

Jak stosować Buscopan z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Hioscyna może nasilać działanie następujących leków: trójpierścieniowe i czteropierścieniowe leki przeciwdepresyjne, leki przeciwhistaminowe (stosowane w leczeniu alergii i nadwrażliwości), leki przeciwpsychotyczne, leki beta-sympatykomimetyczne (stosowane w leczeniu niewydolności serca lub astmy), chinidyna, amantadyna, dyzopiramid, inne leki cholinolityczne (np. ipratropium lub tiotropium) lub związki podobne do atropiny. Równoczesne leczenie antagonistami dopaminy (np. metoklopramidem) i hioscyną może zmniejszać skuteczność działania obu tych leków na przewód pokarmowy.

Czy można stosować Buscopan w ciąży i okresie karmienia piersią?

Zaleca się unikanie stosowania leku Buscopan w okresie ciąży i karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Buscopan?

Niezbyt często mogą wystąpić: szybkie bicie serca, suchość w jamie ustnej, zmniejszenie wydzielania potu, reakcje skórne (pokrzywka, świąd). Rzadko: zatrzymanie moczu. Ponadto mogą wystąpić: wstrząs anafilaktyczny, reakcje anafilaktyczne i inne reakcje nadwrażliwości.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Buscopan?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie zwrócić się o poradę do lekarza. Mogą wystąpić następujące objawy: suchość w jamie ustnej, zaczerwienienie skóry, trudności z oddawaniem moczu, przyspieszenie bicia serca i zaburzenia widzenia.

Czy Buscopan wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie przeprowadzono badań nad wpływem leku Buscopan na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Brak zaleceń dotyczących stosowania leku Buscopan i prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Buscopan?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Buscopan - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Buscopan - powiązane artykuły

Najczęstsze wakacyjne bóle brzucha wynikaja z niestrawności, zapalenia pęcherza lub bolesnego miesiączkowania.

Więcej »

W zapobieganiu kamicy moczowej i pomocniczo w usuwaniu drobnych złogów i piasku nerkowego często stosowane są preparaty ziołowe.

Więcej »

Leki rozkurczowe i przeciwbólowe to leki objawowe, które łagodzą ból nie leczą jego przyczyny. Zobacz kiedy i które leki możesz zastosować.

Więcej »

Leki stosowane w dolegliwościach miesiączkowych to wyłącznie leki łagodzące objawy napięcia przedmiesiączkowego i leki przeciwbólowe i rozkurczowe.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem