LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Busulfan Zentiva (Busulfan)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Busulfan Zentiva (Rpz) koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji 6 mg/ml 1 fiolka 10 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Busulfan Zentiva

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zentiva k.s.

Co zawiera lek Busulfan Zentiva?

Lek Busulfan Zentiva jest koncentratem do sporządzania roztworu do infuzji. Lek jest dostępny na receptę.
1 ml koncentratu zawiera 6 mg busulfanu. Po rozcieńczeniu 1 ml roztworu zawiera około 0,5 mg busulfanu.

Jak działa lek Busulfan Zentiva?

Substancją czynną leku jest busulfan, który należy do grupy leków nazywanych środkami alkilującymi. Lek niszczy istniejący szpik kostny pacjenta przed otrzymaniem przeszczepu.

Kiedy stosować lek Busulfan Zentiva?

Lek Busulfan Zentiva jest stosowany u dorosłych, noworodków, niemowląt, dzieci i młodzieży w leczeniu przed zabiegiem przeszczepienia.
U dorosłych lek Busulfan Zentiva stosuje się w skojarzeniu z cyklofosfamidem lub fludarabiną.
U noworodków, niemowląt, dzieci i młodzieży lek Busulfan Zentiva jest stosowany w skojarzeniu z cyklofosfamidem lub melfalanem.
Lek Busulfan Zentiva podaje się przed otrzymaniem przeszczepu szpiku kostnego lub komórek macierzystych układu krwiotwórczego.

Jak stosować lek Busulfan Zentiva?

Lekarz określa dawkę leku Busulfan Zentiva na podstawie masy ciała pacjenta. Przed podaniem tego leku pacjent otrzyma lek przeciwdrgawkowy zapobiegający napadom drgawkowym oraz lek przeciwwymiotny zapobiegający wymiotom.

Sposób podawania

Lek podaje lekarz lub pielęgniarka w infuzji dożylnej przez cewnik umieszczony w żyle centralnej. Każda infuzja trwa 2 godziny i jest podawana co 6 godzin przez 4 kolejne dni przed leczeniem cyklofosfamidem lub melfalanem i zabiegiem przeszczepienia. Każda infuzja trwa 3 godziny i jest podawana raz na dobę w trakcie 2 lub 3 kolejnych dni przed leczeniem fludarabiną i zabiegiem przeszczepienia.

Kiedy lek Busulfan Zentiva nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (busulfan) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie wolno stosować, jeśli pacjentka jest w ciąży lub podejrzewa ciążę.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Busulfan Zentiva?

Leczenie lekiem Busulfan Zentiva będzie prowadził lekarz z doświadczeniem w leczeniu stosowanym przed przeszczepieniem. Po przeanalizowaniu u pacjenta dotychczasowego leczenia, przeciwwskazań i środków ostrożności dla tego leku, lekarz przekaże zalecenia dotyczące prowadzenia terapii. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku.

Jak stosować lek Busulfan Zentiva z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Busulfan Zentiva w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Busulfan Zentiva nie wolno stosować w okresie ciąży. Kobietom nie wolno zajść w ciążę podczas leczenia lekiem Busulfan Zentiva oraz 6 miesięcy po jego zakończeniu. Podczas leczenia, zarówno kobiety jak i mężczyźni, muszą stosować odpowiednie środki antykoncepcyjne. Kobiety muszą przerwać karmienie piersią przed rozpoczęciem leczenia lekiem Busulfan Zentiva. Mężczyźni leczeni lekiem Busulfan Zentiva nie powinni planować ojcostwa podczas leczenia oraz do 6 miesięcy po jego zakończeniu. Busulfan może upośledzać płodność mężczyzn i kobiet, dlatego pacjenci rozważający posiadanie potomstwa powinni omówić to z lekarzem przed rozpoczęciem leczenia.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Busulfan Zentiva?

Działania niepożądane związane z terapią lekiem Busulfan Zentiva są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Oprócz zmniejszenia liczby krwinek (zamierzony efekt działania leku w celu przygotowania do przeszczepienia), najpoważniejszymi działaniami niepożądanymi leku są: zakażenie, zaburzenia ze strony wątroby (w tym zablokowanie żyły wątrobowej), choroba przeszczep przeciw gospodarzowi oraz powikłania płucne. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Busulfan Zentiva - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem