LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Bydureon (Exenatide)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Bydureon (Rp) proszek i rozpuszczalnik do sporządzania zawiesiny do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu 2 mg 4 wstrzykiwacze + rozp. 0,65 ml + 1 igła
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
560,00
Cena
100% (zł):
560,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Bydureon

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

AstraZeneca AB

Co zawiera Bydureon?

Lek Bydureon występuje w postaci iniekcji we wstrzykiwaczu i jest dostępny na receptę.
1 fabrycznie napełniony wstrzykiwacz zawiera 2 mg eksenatydu.

Jak działa Bydureon?

Eksenatyd jest lekiem przeciwcukrzycowym, czyli zmniejszającym stężenie cukru (glukozy) we krwi. Należy do grupy leków nazywanych agonistami receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1).

Kiedy stosować Bydureon?

Lek Bydureon jest stosowany w celu poprawienia kontroli stężenia cukru we krwi u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku 10 lat i starszych z cukrzycą typu 2.
Lek Bydureon jest stosowany jednocześnie z następującymi lekami przeciwcukrzycowymi: metformina, pochodne sulfonylomocznika, tiazolidynodiony, inhibitory SGLT2 i (lub) długo działająca insulina.

Jak stosować Bydureon?

Lekarz określa odpowiednią dawkę leku Bydureon dla pacjenta oraz ustala czas trwania leczenia. Nie należy samodzielnie przerywać leczenia, ponieważ może to spowodować zwiększenie stężenia cukru we krwi.

Sposób podawania

Lek należy wstrzykiwać raz w tygodniu, niezależnie od pory dnia, podczas posiłku lub między posiłkami. Pacjent może wybrać dzień, w którym zawsze chciałby wstrzykiwać lek. Wstrzyknięcia mogą być wykonywane samodzielnie przez pacjenta po przeszkoleniu przez lekarza lub pielęgniarkę jak należy prawidłowo używać wstrzykiwacza. Lek należy wstrzykiwać podskórnie w brzuch, udo lub tylną część ramienia. Nie należy wstrzykiwać leku w żyłę lub w mięsień. W każdym tygodniu można wykonywać wstrzyknięcia w tą samą część ciała, wybierając różne miejsca wstrzyknięcia. Należy ściśle przestrzegać zaleceń przedstawionych w instrukcji dołączonej do opakowania leku.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Bydureon?

Jeśli pacjent pominie dawkę leku, a do przyjęcia kolejnej dawki pozostało 3 dni lub dłużej, należy przyjąć kolejną dawkę leku w możliwie najszybszym terminie. Przy kolejnym podaniu leku można powrócić do wcześniej wybranego dnia wstrzykiwania leku. Jeśli pacjent pominie dawkę leku, a do przyjęcia kolejnej dawki pozostał tylko 1 dzień lub 2 dni, należy pominąć zapomnianą dawkę, a kolejną dawkę przyjąć w zwykłym terminie, we wcześniej wybranym dniu wstrzyknięcia leku. Można również zmienić wybrany wcześniej dzień wstrzyknięcia, o ile ostatnia dawka została przyjęta 3 lub więcej dni wcześniej. Nie należy przyjmować dwóch dawek leku Bydureon w ciągu 3 kolejnych dni.

Kiedy Bydureon nie może być stosowany?

Leku Bydureon nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (eksenatyd) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Bydureon nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku poniżej 10 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Bydureon?

Przed przepisaniem leku Bydureon lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad oraz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Gdy podejmie decyzję o zastosowaniu leku, przekaże pacjentowi informacje o kontroli leczenia. Należy skontaktować się z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku. Nie należy przyjmować dawek większych niż przepisane przez lekarza. Należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta w przeszłości stwierdzono zapalenie trzustki, kamienie żółciowe lub znacznie podwyższenie poziomu trójglicerydów we krwi, a także jeśli u pacjenta występują ciężkie zaburzenia opróżniania żołądka lub ciężkie zaburzenia trawienia pokarmów.

Jak stosować Bydureon z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Bydureon w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Bydureon nie należy stosować podczas ciąży oraz przez co najmniej 3 miesiące przed planowanym poczęciem dziecka, a także podczas karmienia piersią. Jeżeli istnieje możliwość zajścia pacjentki w ciążę w okresie leczenia tym lekiem, pacjentka powinna stosować metody antykoncepcji.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Bydureon?

Działania niepożądane występujące podczas podawania leku Bydureon są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala, jeśli w trakcie leczenia lekiem Bydureon pojawią się następujące objawy: obrzęk twarzy, języka lub gardła, wysypka, świąd, pokrzywka, trudności z połykaniem, trudności z oddychaniem (są to objawy ciężkich reakcji alergicznych); silny i utrzymujący się ból brzucha z wymiotami lub bez wymiotów (objawy te mogą wskazywać na zapalenie trzustki).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Bydureon?

W przypadku podania zbyt dużej dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Zbyt duża dawka leku może spowodować nudności, wymioty, zawroty głowy lub objawy niskiego stężenia cukru we krwi.

Czy Bydureon wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

W przypadku jednoczesnego stosowania leku Bydureon i pochodnych sulfonylomocznika może wystąpić hipoglikemia (niskie stężenie cukru we krwi), co może spowodować osłabienie koncentracji i zaburzać zdolność prowadzenia samochodu lub obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Bydureon?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przed otwarciem lek należy przechowywać w lodówce (2-8°C), nie zamrażać. Przed pierwszym użyciem wstrzykiwacz można przechowywać do 4 tygodni w temperaturze poniżej 30°C. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem. Po zmieszaniu rozpuszczalnika z proszkiem, zawiesinę można używać tylko wtedy, gdy jest biała lub biaława i ma mleczny wygląd. Jeśli można dostrzec grudki lub suchy proszek przylegający do ścianek wstrzykiwacza, oznacza to, że lek nie został prawidłowo wymieszany. Lek należy wstrzykiwać natychmiast po zmieszaniu proszku z rozpuszczalnikiem.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Bydureon - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem