LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Calpol 6 Plus (Paracetamol)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Calpol 6 Plus (OTC) zawiesina doustna 250 mg/5 ml 1 but. 100 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
24,40
Cena
100% (zł):
24,40
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Calpol 6 Plus

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

McNeil Healthcare Ireland Ltd.

Co zawiera Calpol 6 Plus?

Lek Calpol 6 Plus występuje w postaci zawiesiny doustnej i jest dostępny bez recepty.
5 ml zawiesiny doustnej zawiera 250 mg paracetamolu. Lek zawiera sacharozę i sorbitol - jeśli u pacjenta stwierdzono nietolerancję niektórych cukrów, przed przyjęciem leku pacjent powinien skontaktować się z lekarzem; zawartość sacharozy należy wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą. Lek zawiera parahydroksybenzoesan metylu i żółcień pomarańczową - mogą powodować reakcje alergiczne.

Jak działa Calpol 6 Plus?

Paracetamol jest lekiem o przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Nie działa przeciwzapalnie. Działa słabiej drażniąco na żołądek niż niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Kiedy stosować Calpol 6 Plus?

Gorączka występująca w przebiegu przeziębienia, grypy i chorób wieku dziecięcego. Ból o małym lub umiarkowanym nasileniu, tj. ból głowy, ból związany z ząbkowaniem, ból zęba, bóle mięśniowe, stawowe i kostne, bóle po zabiegach chirurgicznych i stomatologicznych.

Jak stosować Calpol 6 Plus?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Nie należy stosować leku Calpol 6 Plus dłużej niż przez 3 dni bez konsultacji z lekarzem.

 • Dzieci
  Dzieci od 6 do 8 lat: 5 ml zawiesiny Calpol 6 Plus 4 razy w ciągu doby.
  Dzieci od 8 do 10 lat: 7,5 ml zawiesiny Calpol 6 Plus 4 razy w ciągu doby.
  Dzieci od 10 do 12 lat: 10 ml zawiesiny Calpol 6 Plus 4 razy w ciągu doby.
  Nie należy stosować leku Calpol 6 Plus u dzieci w wieku poniżej 6 lat.
  Nie stosować więcej niż 4 dawki w ciągu doby. Pomiędzy dawkami zachować odstęp co najmniej 4 godzin.
 • Młodzież w wieku 12-16 lat
  10-15 ml zawiesiny Calpol 6 Plus do 4 razy na dobę.
 • Dorośli i młodzież powyżej 16 lat
  10 do 20 ml zawiesiny Calpol 6 Plus do 4 razy na dobę.
Osoby w podeszłym wieku

U pacjentów w podeszłym wieku nie jest wymagane dostosowanie dawki.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby przed użyciem leku Calpol 6 Plus powinni skonsultować się z lekarzem.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

Należy zachować ostrożność stosując lek Calpol 6 Plus u osób z zaburzeniami czynności nerek. U pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek zaleca się wydłużenie odstępów pomiędzy kolejnymi dawkami leku. W przypadku pacjentów poddawanych hemodializie lekarz może rozważyć podanie uzupełniających dawek leku w celu utrzymania terapeutycznego stężenia paracetamolu w osoczu (hemodializa może powodować zmniejszenie stężenia paracetamolu w osoczu).

Sposób podawania

Leku nie należy rozcieńczać. Dołączona miarka dozująca ułatwia odmierzenie dawki leku.

Kiedy Calpol 6 Plus nie może być stosowany?

Leku Calpol 6 Plus nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (paracetamol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Calpol 6 Plus?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 3 dniach, należy skontaktować się z lekarzem. Należy zwrócić uwagę, czy inne przyjmowane preparaty nie zawierają paracetamolu (ryzyko przedawkowania). Należy zachować ostrożność, jeśli lek Calpol 6 Plus jest stosowany u pacjentów z niedoborem niektórych enzymów (dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy methemoglobinowej) oraz w przypadku zaburzeń czynności wątroby lub nerek. Podczas leczenia paracetamolem nie należy pić alkoholu, ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia toksycznego uszkodzenia wątroby (należy zwrócić uwagę na inne leki, które zawierają w swoim składzie alkohol). Nigdy nie należy przyjmować dawki leku większej niż zalecana (większe dawki nie zwiększają działania przeciwbólowego, natomiast mogą spowodować ciężkie uszkodzenie wątroby). Nie należy przyjmować paracetamolu przez długi czas lub w dużych dawkach, bez porozumienia z lekarzem lub dentystą.

Jak stosować Calpol 6 Plus z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Paracetamolu nie należy stosować równocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol (ryzyko przedawkowania), zydowudyną, inhibitorami MAO oraz w okresie do 2 tygodni od zaprzestania ich przyjmowania. Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku przyjmowania: doustnych leków przeciwzakrzepowych, ryfampicyny i izoniazydu, leków przeciwpadaczkowych, barbituranów, sulfinpirazonu, metoklopramidu, domperidonu, cholestyraminy, niesteroidowych leków przeciwzapalnych (m.in. kwasu acetylosalicylowego). Kofeina nasila przeciwbólowe działanie paracetamolu.

Czy można stosować Calpol 6 Plus w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Calpol 6 Plus można stosować w czasie ciąży, jeżeli jest to klinicznie uzasadnione. Należy przyjmować możliwie najmniejszą zalecaną dawkę zmniejszającą ból i (lub) gorączkę, przez jak najkrótszy czas i jak najrzadziej. Należy skonsultować się z lekarzem, jeżeli ból i (lub) gorączka nie zmniejszają się lub gdy pacjentka potrzebuje częściej przyjmować lek Calpol 6 Plus. Lek Calpol 6 Plus stosowany w zalecanych dawkach nie stanowi zagrożenia dla dziecka karmionego piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Calpol 6 Plus?

Bardzo rzadko zgłaszano wysypkę, wysypkę ze świądem, pokrzywkę, ciężkie reakcje skórne, nadwrażliwość (uczulenie), reakcję anafilaktyczną (obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, czasem połączony z utrudnionym oddychaniem), zwiększenie aktywności aminotransferaz.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Calpol 6 Plus?

W przypadku przyjęcia dawki paracetamolu większej niż zalecana trzeba sprowokować wymioty i natychmiast skontaktować się z lekarzem, nawet jeśli pacjent czuje się dobrze, bowiem istnieje ryzyko opóźnionego, ciężkiego uszkodzenia wątroby. W ciągu kilku do kilkunastu godzin po przyjęciu paracetamolu mogą wystąpić: nudności, wymioty, nadmierna potliwość, senność i ogólne osłabienie. Może rozwinąć się uszkodzenie wątroby, objawiające się rozpieraniem w nadbrzuszu, nudności i żółtaczka.

Czy Calpol 6 Plus wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Stosowanie leku Calpol 6 Plus nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Jak przechowywać Calpol 6 Plus?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Calpol 6 Plus - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Calpol 6 Plus - powiązane artykuły

Podczas każdego wyjazdu może się nam przydarzyć goraczka u dziecka. Każdą gorączkę należy doraźnie obniżyć.

Więcej »

Główne substancje czynne obniżające gorączkę i łagodzące bóle u dzieci to ibuprofen i paracetamol.w postaciach odpowiednich dla wieku dziecka.

Więcej »

Główne substancje czynne obniżające gorączkę i łagodzące bóle u dzieci to ibuprofen i paracetamol.w postaciach odpowiednich dla wieku dziecka.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem