LekInfo24 - serwis fachowej informacji o lekach: aktualizacja PAŹDZIERNIK 2020 (refundacja 01.09.2020)

reklama

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Canesten (Clotrimazole) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Canesten (OTC) kapsułki dopochwowe miękkie 500 mg 1 szt. + aplikator 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): Cena 100% (zł): Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Canesten

Opis profesjonalny

Informacja dla pacjenta

Opis produktu stanowi wyciąg z ulotki dołączonej do opakowania

Bayer Sp. z o.o.

CO ZAWIERA CANESTEN?

1 kapsułka dopochwowa Canesten zawiera 500 mg klotrymazolu.

jak działa canesten?

Klotrymazol jest lekiem przeciwgrzybiczym.

kiedy stosować canesten?

Lek Canesten jest stosowany w leczeniu zakażeń pochwy i żeńskich zewnętrznych narządów płciowych wywołanych przez grzyby (zazwyczaj Candida), które są wrażliwe na klotrymazol. Objawami zakażenia są swędzenie, pieczenie i upławy. Lek Canesten jest przeznaczony do stosowania u dorosłych kobiet i młodzieży w wieku od 16 lat.

jak stosować canesten?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dorosłe kobiety i młodzież w wieku od 16 lat
1 kapsułka dopochwowa Canesten, w dawce jednorazowej, stosowana wieczorem. Nie należy stosować leku Canesten w trakcie miesiączki; stosowanie należy zakończyć przed rozpoczęciem krwawienia miesiączkowego.
Dzieci i młodzież
Leku Canesten nie należy stosować u dziewcząt w wieku poniżej 16 lat bez konsultacji z lekarzem.
Sposób podawania
Kapsułki dopochwowe Canesten są przeznaczone wyłącznie do stosowania dopochwowego. Kapsułek dopochwowych nie należy przyjmować doustnie. Aplikator z kapsułką dopochwową należy ostrożnie umieścić możliwie głęboko w pochwie, najkorzystniej w pozycji leżącej na plecach z lekko podciągniętymi nogami. Jeżeli pacjentka jest w ciąży, kapsułkę dopochwową należy umieścić w pochwie przy pomocy palca.

kiedy canesten nie może być stosowany?

Leku Canesten nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (klotrymazol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.

jakie są ostrzeżenia i środki ostrożności podczas stosowania leku canesten?

Jeśli po upływie 7 dni objawy nie ustąpią lub nasilą się, należy skontaktować się z lekarzem. Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli do zakażenia pochwy doszło po raz pierwszy; jeśli wystąpiły co najmniej 4 zakażenia w ciągu ostatniego roku; jeśli wystąpił jakikolwiek z następujących objawów: gorączka (38°C lub więcej), ból w dolnej części brzucha, ból pleców, cuchnące upławy, nudności, krwawienie z pochwy i (lub) jednoczesny ból w ramionach. Jeśli u partnera występują również objawy zakażenia drożdżakami, powinien być równocześnie leczony miejscowym lekiem przeciwgrzybiczym. W trakcie stosowania leku Canesten nie należy stosować tamponów, płukania pochwy, środków plemnikobójczych lub innych produktów do stosowania dopochwowego. Należy również unikać stosunków płciowych, ponieważ infekcja może być przeniesiona na partnera seksualnego.

jak stosować canesten z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Szczególnie należy poinformować lekarza o stosowaniu leków zawierających takrolimus lub syrolimus. Skuteczność antykoncepcyjna lateksowych środków antykoncepcyjnych, takich jak prezerwatywy i krążki domaciczne, może być zmniejszona.

czy można stosować canesten w ciąży i okresie karmienia piersią?

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku. Należy unikać stosowania leku Canesten w trakcie pierwszych trzech miesięcy ciąży. Stosując lek Canesten w ciąży, nie należy używać aplikatora dołączonego do opakowania - kapsułkę należy umieścić w pochwie za pomocą palca, aby zapobiec urazom szyjki macicy. Nie zaleca się stosowania leku Canesten w trakcie karmienia piersią.

jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku canesten?

Często może wystąpić pieczenie. Niezbyt często: ból brzucha, swędzenie, zaczerwienienie skóry i (lub) podrażnienie. Rzadko: reakcje alergiczne, obrzęk, wysypka skórna, krwawienie z pochwy. Mogą także wystąpić: złuszczanie w obrębie narządów płciowych, uczucie dyskomfortu, bóle w obrębie miednicy.

co zrobić w przypadku przedawkowania leku canesten?

W razie przypadkowego połknięcia kapsułki dopochwowej, należy skontaktować się z lekarzem.

czy canesten wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Canesten nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn.

jak przechowywać canesten?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych

reklama

Odwiedź nasz nowy serwis: jakleczymy.pl