LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Caprelsa (Vandetanib)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Caprelsa (Rpz) tabletki powlekane 100 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Caprelsa (Rpz) tabletki powlekane 300 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Caprelsa

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Genzyme Europe B.V.

Co zawiera lek Caprelsa?

Lek Caprelsa występuje w postaci tabletek w dwóch dawkach. Obie dawki leku są dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 100 mg lub 300 mg wandetanibu.

Jak działa lek Caprelsa?

Lek zawiera wandetanib, który jest lekiem przeciwnowotworowym.

Kiedy stosować lek Caprelsa?

Lek Caprelsa jest stosowany u dorosłych i dzieci w wieku od 5 lat w leczeniu raka rdzeniastego tarczycy, którego nie można usunąć chirurgicznie lub który rozprzestrzenił się na inne części ciała.

Jak stosować lek Caprelsa?

Lekarz określi dawkę leku dla pacjenta. Należy kontynuować przyjmowanie leku Caprelsa tak długo, jak to zaleci lekarz.

Sposób podawania

Lek należy stosować każdego dnia o tej samej porze; można go przyjmować w trakcie posiłku lub między posiłkami. Jeśli pacjent ma trudności z połknięciem tabletki, może ją rozpuścić w połowie szklanki wody niegazowanej, mieszać do czasu rozpuszczenia się tabletki w wodzie i wypić natychmiast po rozpuszczeniu. Do rozpuszczenia tabletki można użyć jedynie wody; nie należy stosować innych napojów. Aby mieć pewność, że lek nie pozostał w szklance, należy ponownie napełnić ją do połowy wodą i wypić.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Caprelsa?

W przypadku pominięcia przyjęcia dawki leku postępowanie zależy od czasu, który pozostał do przyjęcia następnej dawki leku. Jeśli do przyjęcia następnej dawki pozostało 12 godzin lub więcej, należy przyjąć pominiętą tabletkę, gdy tylko pacjent sobie o tym przypomni, a następną dawkę należy przyjąć o właściwej porze. Jeśli do przyjęcia następnej dawki pozostało mniej niż 12 godzin, należy opuścić pominiętą dawkę i przyjąć następną dawkę leku o właściwej porze. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Caprelsa nie może być stosowany?

Leku Caprelsa nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (wandetanib) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek nie może być stosowany, jeśli u pacjenta występuje wrodzone zaburzenie czynności serca o nazwie wrodzony zespół wydłużonego QTc. Leku nie mogą stosować kobiety karmiące piersią.
Leku Caprelsa nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 5 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Caprelsa?

Terapia z zastosowaniem leku Caprelsa jest leczeniem specjalistycznym prowadzonym przez wykwalifikowany personel medyczny. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu leczenia lekarz musi wykluczyć przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Lekarz dokładnie omówi z pacjentem zasady prowadzenia takiej terapii i kontroli efektów leczenia. Przed rozpoczęciem przyjmowania leku oraz regularnie podczas leczenia u pacjenta będą przeprowadzane badania kontrolne stężenia potasu, wapnia, magnezu oraz hormonu tyreotropowego we krwi, jak również czynność serca za pomocą badania EKG. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Należy porozmawiać z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane z leczeniem. Podczas przyjmowania leku Caprelsa, wychodząc na zewnątrz należy zastosować filtry ochronne oraz odpowiednią odzież, w celu uniknięcia ekspozycji na działanie słońca. Pacjent otrzyma Kartę ostrzegawczą dla pacjenta, która zawiera ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa stosowania leku.

Jak stosować lek Caprelsa z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Lek Caprelsa nie może być stosowany, jeśli pacjent przyjmuje jakikolwiek z następujących leków: arszenik, cyzapryd, dożylną erytromycynę i moksyfloksacynę stosowane w leczeniu zakażeń, toremifen stosowany w leczeniu raka piersi, mizolastynę stosowaną w leczeniu alergii, leki przeciwarytmiczne klas IA i III.

Czy można stosować lek Caprelsa w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Caprelsa może mieć szkodliwy wpływ na nienarodzone dziecko. Lekarz przedyskutuje z pacjentką korzyści i zagrożenia związane ze stosowaniem tego leku w czasie ciąży. Jeżeli pacjentka jest w wieku rozrodczym, powinna stosować skuteczne metody zapobiegania ciąży w okresie przyjmowania leku Caprelsa oraz przez co najmniej 4 miesiące po przyjęciu ostatniej dawki leku. Nie wolno karmić piersią podczas stosowania leku Caprelsa.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Caprelsa?

W trakcie terapii z zastosowaniem leku Caprelsa mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu, które są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek z następujących poważnych działań niepożądanych leku: omdlenie, zawroty głowy lub zaburzenia rytmu serca, które mogą świadczyć o zaburzeniach czynności serca; ciężkie reakcje skórne obejmujące duże obszary ciała (objawami mogą być zaczerwienienie, ból, owrzodzenia, pęcherze i złuszczanie się skóry) a także zmiany na ustach, nosie, oczach i narządach płciowych; nasilona biegunka; poważne duszności lub nagłe zaostrzenie duszności, z możliwym kaszlem lub gorączką, które mogą być objawami zapalenia płuc nazwanego śródmiąższową chorobą płuc; drgawki, ból głowy, splątanie lub problemy z koncentracją (mogą to być objawy zaburzenia o nazwie zespół odwracalnej tylnej leukoencefalopatii).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Caprelsa?

W sytuacji przyjęcia większej niż przepisana dawki leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala.

Czy lek Caprelsa wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Caprelsa może powodować uczucie zmęczenia, osłabienie lub niewyraźne widzenie, dlatego należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Caprelsa?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Caprelsa - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem