LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Captopril Jelfa (Captopril)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Captopril Jelfa (Rp) tabletki 12,5 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
7,70
Cena
100% (zł):
7,70
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Captopril Jelfa (Rp) tabletki 25 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
9,30
Cena
100% (zł):
9,30
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Captopril Jelfa

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Bausch Health Ireland Ltd.

Co zawiera lek Captopril Jelfa?

Lek Captopril Jelfa występuje w postaci tabletek (2 dawki). Lek jest dostępny na receptę.
1 tabletka zawiera 12,5 mg lub 25 mg kaptoprylu. Linia podziału na tabletce ułatwia tylko jej rozkruszenie w celu łatwiejszego połknięcia. Lek zawiera laktozę - pacjenci ze stwierdzoną nietolerancją niektórych cukrów powinni skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku.

Jak działa lek Captopril Jelfa?

Kaptopryl należy do grupy leków nazywanych inhibitorami konwertazy angiotensyny (inhibitory ACE).

Kiedy stosować lek Captopril Jelfa?

Lek Captopril Jelfa jest stosowany w leczeniu:
- nadciśnienia tętniczego;
- przewlekłej niewydolności serca z osłabieniem czynności skurczowej komór, w skojarzeniu z lekami moczopędnymi i, jeśli jest to właściwe, z glikozydami naparstnicy i lekami beta-adrenolitycznymi;
- zawału mięśnia sercowego (leczenie krótkotrwałe (4 tygodnie) - lek jest zalecany u wszystkich pacjentów w stabilnym stanie klinicznym, w ciągu 24 godzin od zawału mięśnia sercowego; długotrwała profilaktyka objawowej niewydolności serca - lek jest zalecany u pacjentów w stabilnym stanie klinicznym, z bezobjawowym zaburzeniem czynności lewej komory serca);
- nefropatii w przebiegu cukrzycy typu 1.

Jak stosować lek Captopril Jelfa?

Lekarz określi dawkę leku odpowiednią dla każdego wskazania oraz ustali długość leczenia. Nie należy samodzielnie przerywać leczenia.

Sposób podawania

Lek może być przyjmowany przed, podczas lub po posiłku. Tabletkę należy połknąć, popijając płynem.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Captopril Jelfa?

Regularne przyjmowanie leku zapewnia skuteczność leczenia. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Captopril Jelfa nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (kaptopryl), inny lek z grupy inhibitorów ACE lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy stosować, jeśli u pacjenta w przeszłości wystąpił obrzęk naczynioruchowy po przyjęciu leku z grupy inhibitorów ACE lub jeśli u pacjenta stwierdzono kiedykolwiek dziedziczny lub idiopatyczny (o nieustalonej przyczynie) obrzęk naczynioruchowy. Nie wolno stosować leku po trzecim miesiącu ciąży.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Captopril Jelfa?

Przed przepisaniem leku Captopril Jelfa lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad, przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Lekarz zadecyduje o zastosowaniu leku i określi zalecenia dotyczące kontroli leczenia. Nie należy przekraczać zalecanej dawki leku. W ramach kontroli leczenia lekarz może zalecić regularną kontrolę czynności nerek, ciśnienia tętniczego i stężenia elektrolitów (np. potasu) we krwi. O przyjmowaniu leku Captopril Jelfa należy poinformować lekarza w następujących sytuacjach: planowany zabieg chirurgiczny lub podanie znieczulenia z zastosowaniem leków powodujących niedociśnienie; dializoterapia lub zabieg aferezy lipoprotein o małej gęstości - LDL; planowane leczenie odczulające na jad owadów. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza.

Jak stosować lek Captopril Jelfa z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Captopril Jelfa w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Captopril Jelfa nie jest zalecany do stosowania w pierwszych 3 miesiącach ciąży i nie wolno go stosować w ostatnich 6 miesiącach ciąży, ponieważ przyjmowany w tym okresie może poważnie zaszkodzić dziecku. Jeśli pacjentka zaszła w ciążę podczas stosowania leku Captopril Jelfa, powinna jak najszybciej poinformować o tym lekarza. Lek Captopril Jelfa nie jest zalecany do stosowania w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Captopril Jelfa?

W trakcie stosowania leku Captopril Jelfa mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu - są one przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy odstawić lek Captopril Jelfa i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi jakikolwiek z następujących objawów: obrzęk twarzy, języka i krtani, trudności podczas połykania, reakcje skórne z powstawaniem pęcherzy, owrzodzeń i pokrzywki; trudności z oddychaniem, uczucie omdlenia.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Captopril Jelfa?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, lub w przypadku zażycia jakiejkolwiek ilości leku przez dziecko, należy jak najszybciej zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy lek Captopril Jelfa wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Captopril Jelfa może wywierać niekorzystny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych, szczególnie na początku leczenia lub podczas zmiany dawki, oraz w przypadku jednoczesnego picia alkoholu. W razie wystąpienia objawów niepożądanych, takich jak zawroty głowy lub zmęczenie, należy skontaktować się z lekarzem.

Jak przechowywać lek Captopril Jelfa?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w temperaturze poniżej 25°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Captopril Jelfa - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem