LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Carbaglu (Carglumic acid)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Carbaglu (Rpz) tabletki do sporządzania zawiesiny doustnej 200 mg 60 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Carbaglu

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Recordati Rare Diseases

Co zawiera lek Carbaglu?

Lek Carbaglu występuje w postaci tabletek do sporządzania zawiesiny doustnej i jest dostępny na receptę.
1 tabletka do sporządzania zawiesiny doustnej zawiera 200 mg kwasu kargluminowego. Tabletki można podzielić na równe dawki.

Jak działa lek Carbaglu?

Kwas kargluminowy ma strukturę bardzo zbliżoną do N-acetyloglutaminianu, który aktywuje enzym rozkładający amoniak. W ten sposób lek pomaga w rozkładaniu amoniaku, zmniejszając poziom amoniaku we krwi oraz jego toksyczność.

Kiedy stosować lek Carbaglu?

Lek Carbaglu stosuje się w leczeniu hiperamonemii (podwyższony poziom amoniaku we krwi) u pacjentów z następującymi chorobami metabolicznymi:
- brak specyficznego, występującego w wątrobie enzymu, syntazy N-acetyloglutaminianowej (choroba utrzymuje się przez całe życie pacjenta i z tego powodu leczenie jest potrzebne przez całe życie);
- kwasicą izowalerianową, kwasicą metylomalonową i kwasicą propionową (pacjenci dotknięci jedną z tych chorób wymagają leczenia w czasie napadów hiperamonemii).

Jak stosować lek Carbaglu?

Dawkowanie leku Carbaglu lekarz ustala indywidualne w celu utrzymania normalnego stężenia amoniaku w osoczu. Nie należy przerywać przyjmowania leku bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Lek należy podawać wyłącznie doustnie lub przez zgłębnik do żołądka (z użyciem strzykawki, jeśli jest to konieczne). Lek należy przyjmować przed posiłkiem lub przyjęciem odżywki. Do tabletek należy dodać co najmniej 5-10 ml wody, do powstania zawiesiny i przyjąć bezpośrednio po rozpuszczeniu.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Carbaglu?

Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Carbaglu nie może być stosowany?

Leku Carbaglu nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (kwas kargluminowy) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy stosować u kobiet karmiących piersią.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Carbaglu?

Leczenie lekiem Carbaglu nadzoruje lekarz z doświadczeniem w leczeniu zaburzeń metabolicznych. Lekarz przedstawi zalecenia związane z prowadzonym leczeniem. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Lekarz prowadzący może przepisać przyjmowanie argininy jako leku uzupełniającego, lub zalecić ograniczenie zawartości białka w diecie. Lekarz będzie zlecał u pacjenta regularne badania wątroby, nerek, serca i krwi w celu kontroli przebiegu choroby i leczenia. Należy porozumieć się z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące terapii tym lekiem.

Jak stosować lek Carbaglu z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Carbaglu w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz decyduje, czy lek Carbaglu może być stosowany w okresie ciąży. Nie należy przyjmować leku Carbaglu w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Carbaglu?

Działania niepożądane obserwowane podczas stosowania leku Carbaglu są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstszym działaniem niepożądanym jest nadmierne pocenie się. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Carbaglu?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy skonsultować się z lekarzem.

Czy lek Carbaglu wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie jest znany wpływ leku Carbaglu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Carbaglu?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w lodówce (w temperaturze 2-8°C). Po pierwszym otwarciu pojemnika nie zamrażać, nie przechowywać w temperaturze powyżej 30°C. Pojemnik przechowywać szczelnie zamknięty w celu ochrony przed wilgocią. Lek można stosować przez okres 3 miesięcy od chwili otwarcia opakowania po raz pierwszy.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Carbaglu - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Carbaglu - powiązane artykuły

Środa, 1 marca 2023

Nowości refundacyjne w programach lekowych i chemioterapii od 1 marca 2023 Nowa lista refundacyjna na dzień 1 marca 2023 r. – informacje ogólne Nowa lista refundacyjna na...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem