LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Carbo Medicinalis VP (Activated charcoal)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Carbo medicinalis VP (OTC) tabletki 300 mg 20 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
17,30
Cena
100% (zł):
17,30
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Carbo Medicinalis VP

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Bausch Health Ireland Ltd.

Carbo Medicinalis VP - skład

1 tabletka zawiera 300 mg węgla aktywnego. 1 tabletka zawiera 253,5 mg sacharozy.

Carbo Medicinalis VP - wskazania

Biegunki, niestrawność, wzdęcia.
Zatrucia lekami i innymi związkami chemicznymi.

Carbo Medicinalis VP - dawkowanie

Niestrawność i wzdęcia
 • Dorośli i dzieci powyżej 12 lat
  Zazwyczaj 3-4 tabletki kilka razy na dobę, aż do ustąpienia objawów. Tabletki można połykać w całości, jednak w celu ich szybszego działania zalecane jest ich rozgryzanie.
Biegunki
 • Dorośli i dzieci powyżej 12 lat
  Jednorazowo około 4 g (10-13 tabletek), najlepiej w postaci przygotowanej z rozkruszonych tabletek wodnej papki. Dawkę można powtarzać co kilka godzin, jeśli konieczne.
Zatrucia lekami i związkami chemicznymi (po porozumieniu z lekarzem)
W leczeniu zatruć lekami i substancjami chemicznymi preparat podaje się najczęściej w zawiesinie wodnej, np. do płukania żołądka. Sporządza się ją mieszając rozkruszone tabletki z 400 ml wody destylowanej. Zawiesina powinna mieć konsystencję gęstej śmietany. Podaje się ją doustnie przez zgłębnik w zalecanej dawce i usuwa przez odessanie lub wywołanie wymiotów odzyskując całkowitą ilość podanego węgla.
 • Dorośli oraz dzieci powyżej 1 roku
  Jednorazowa dawka wynosi zwykle około 12,5 g (41-42 tabletki). W razie potrzeby można ją podawać kilka razy w ciągu doby.
 • Dzieci poniżej 1 roku
  Jednorazowa dawka wynosi zwykle 1 g na kg mc. W razie potrzeby można ją powtarzać co 4-6 godzin.
Osoby w podeszłym wieku, pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek

Nie ma konieczności modyfikacji dawkowania u osób w wieku podeszłym oraz u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby.

Carbo Medicinalis VP - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Preparatu nie należy stosować u pacjentów nieprzytomnych, u których nie zabezpieczono dróg oddechowych.

Carbo Medicinalis VP - ciąża i karmienie piersią

Dotychczas brak jest danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania węgla aktywnego podczas ciąży i karmienia piersią. Podczas ciąży węgiel aktywny może być stosowany jedynie w przypadkach, gdy korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Ponieważ węgiel aktywny nie wchłania się z przewodu pokarmowego, jest mało prawdopodobne, aby wywierał niekorzystny wpływ na dzieci karmione piersią.

Carbo Medicinalis VP - działania niepożądane

Mogą wystąpić: wymioty (zwłaszcza u dzieci), zaparcia. Podczas wymiotów opisywano przypadki aspiracji podanego węgla do płuc. Węgiel barwi stolec na czarno.

Carbo Medicinalis VP - uwagi

Nie należy stosować węgla, jeśli niezbędne jest jednoczesne podanie doustne specyficznego antidotum, np. metioniny. Preparat należy stosować ostrożnie w przypadku zatrucia środkami wpływającymi na perystaltykę jelit (np. środki przeciwcholinergiczne, opioidy). Węgiel aktywny jest mało skuteczny w zatruciu między innymi: kwasem borowym, siarczanem żelaza (II) i innymi związkami metali, DDT, cyjankami, litem, etanolem, metanolem, glikolem etylenowym, produktami rafinacji ropy naftowej, a także kwasami i zasadami nieorganicznymi. Istnieje zagrożenie aspiracją do płuc w czasie podawania preparatu pacjentom nieprzytomnym oraz w przypadku zatrucia lekami hamującymi OUN lub prowadzącymi do drgawek - w takich sytuacjach wymagane jest zabezpieczenie w postaci intubacji przed wykonaniem płukania żołądka. W leczeniu ostrych zatruć, wymioty należy wywołać przed podaniem węgla, a po ich ustaniu węgiel podać w ciągu 30-60 minut. Środki przeczyszczające należy stosować ostrożnie i tylko sporadycznie podczas leczenia węglem aktywnym, ponieważ ciężka i długotrwała biegunka może prowadzić do zaburzeń wodno-elektrolitowych.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Carbo Medicinalis VP - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Carbo Medicinalis VP - powiązane artykuły

Biegunka podróżnych może mieć różne nasilenie od łagodnego do postaci cięższych wymagających pomocy lekarskiej w miejscu pobytu.

Więcej »

Samodzielne leczenie biegunki należy rozpocząć od diety, nawodnienia doustnego, przyjmowania probiotyków oraz leków hamującyh lub łagodzących biegunkę.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem