LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Carvykti (Ciltacabtagene autoleucel)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Carvykti (Rpz) dyspersja do infuzji 1 worek
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Carvykti

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Janssen-Cilag International N.V.

Co zawiera lek Carvykti?

Lek Carvykti to dyspersja do infuzji, która jest dostępna na receptę.
Lek zawiera dyspersję komórek ciltakabtagenu autoleucelu o indywidualnym stężeniu autologicznych limfocytów T zmodyfikowanych genetycznie.

Jak działa lek Carvykti?

Lek Carvykti jest przygotowywany z własnych białych krwinek pacjenta, nazywanych limfocytami T. Limfocyty T odgrywają ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego.
Od pacjenta zostaną pobrane limfocyty T w celu przygotowania leku, co polega na wprowadzeniu do limfocytów T nowego genu, aby mogły one zadziałać przeciwko komórkom szpiczaka w organizmie pacjenta. Wytworzenie leku Carvykti trwa około 4 tygodni. Lek jest przygotowany specjalnie dla danego pacjenta.

Kiedy stosować lek Carvykti?

Lek Carvykti jest stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów z nowotworem szpiku kostnego o nazwie szpiczak mnogi. Lek podaje się, gdy co najmniej trzy inne rodzaje leczenia nie przyniosły rezultatu.

Jak stosować lek Carvykti?

Lek Carvykti będzie zawsze podawany pacjentowi przez lekarza w specjalistycznym ośrodku leczniczym. Kilka dni przed leczeniem zostaną podane pacjentowi inne leki, aby przygotować organizm do przyjęcia leku Carvykti. 30 do 60 minut przed podaniem leku Carvykti pacjent może otrzymać dodatkowe leki (przeciwgorączkowe i przeciwhistaminowe), aby zapobiec gorączce oraz reakcjom związanym z infuzją leku.

Sposób podawania

Leczenie lekiem Carvykti jest leczeniem jednorazowym. Lekarz poda pacjentowi lek w postaci infuzji (kroplówki) do żyły. Infuzja trwa na ogół mniej niż 60 minut.
Po otrzymaniu leku Carvykti należy zaplanować pobyt w pobliżu szpitala, w którym pacjent był leczony, przez przynajmniej 4 tygodnie po otrzymaniu leku, aby lekarz mógł sprawdzić skuteczność leczenia oraz rozważyć, czy nie będzie konieczne pozostanie pacjenta w szpitalu z powodu działań niepożądanych.

Kiedy lek Carvykti nie może być stosowany?

Leku Carvykti nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na którykolwiek ze składników tego leku.
Leku Carvykti nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Carvykti?

Terapia przeciwnowotworowa z zastosowaniem leku Carvykti jest leczeniem specjalistycznym prowadzonym przez wykwalifikowany personel medyczny w specjalistycznym ośrodku. Lek Carvykti został sporządzony z własnych krwinek białych pacjenta i można go podawać wyłącznie jemu. Przed podjęciem decyzji o wprowadzeniu leczenia lekiem Carvykti, po wykluczeniu przeciwwskazań dotyczących tego leku, lekarz dokładnie objaśni pacjentowi zasady prowadzenia takiej terapii. Pacjent, który był leczony lekiem Carvykti, nie może być dawcą krwi, narządów, tkanek ani komórek do przeszczepu. Należy zgłosić się do lekarza, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane z leczeniem.

Jak stosować lek Carvykti z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Carvykti w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz omówi z pacjentką ryzyko związane ze stosowaniem leku w okresie ciąży lub karmienia piersią. Przed rozpoczęciem leczenia u pacjentki zostanie wykonany test ciążowy, a leczenie lekiem Carvykti może zostać rozpoczęte, gdy wynik testu wykaże, że pacjentka nie jest w ciąży.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Carvykti?

Ulotka dołączona do opakowania zawiera szczegółowe opisane działania niepożądane leku Carvykti. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast udać się po pomoc medyczną, jeśli po otrzymaniu infuzji leku Carvykti wystąpią następujące działania niepożądane: objawy stanu nazywanego zespołem uwalniania cytokin (jego niektóre objawy to: dreszcze, gorączka (38°C lub wyższa), szybkie bicie serca, trudności z oddychaniem, niskie ciśnienie krwi); objawy ze strony układu nerwowego (takie jak: splątanie, zmniejszona czujność, dezorientacja, niepokój, utrata pamięci, trudności w mówieniu lub niewyraźna mowa, spowolnione ruchy, zaburzenia równowagi lub koordynacji); gorączka, dreszcze lub inne objawy zakażenia; uczucie zmęczenia, siniaki lub krwawienie.

Czy lek Carvykti wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Po przyjęciu leku Carvykti mogą wystąpić następujące działania niepożądane: zmęczenie, zawroty głowy, dezorientacja, osłabienie, zaburzenia równowagi i koordynacji. Nie należy prowadzić pojazdów ani używać narzędzi lub maszyn przez co najmniej 4 tygodnie po przyjęciu leku i w sytuacji jeśli te objawy powrócą.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Carvykti - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem