LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Cetigran (Cetirizine)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Cetigran (OTC) tabletki powlekane 10 mg 10 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
6,90
Cena
100% (zł):
6,90
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Cetigran

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Aristo Pharma Sp. z o.o.

Co zawiera Cetigran?

Lek Cetigran występuje w postaci tabletek i jest dostępny bez recepty.
1 tabletka powlekana zawiera 10 mg dichlorowodorku cetyryzyny. Tabletkę można podzielić na dwie równe dawki. Lek zawiera laktozę - jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa Cetigran?

Cetyryzyna jest lekiem przeciwalergicznym, łagodzącym objawy reakcji alergicznej.

Kiedy stosować Cetigran?

Lek Cetigran jest stosowany u dorosłych i dzieci w wieku 6 lat i starszych w łagodzeniu objawów dotyczących nosa i oczu, związanych z sezonowym i przewlekłym alergicznym zapaleniem śluzówki nosa, a także w łagodzeniu objawów przewlekłej idiopatycznej pokrzywki.

Jak stosować Cetigran?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Leczenie cetyryzyną bez zalecenia lekarza nie powinno trwać dłużej niż 10 dni.

  • Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat
    10 mg (1 tabletka Cetigran) raz na dobę.
  • Dzieci
    Dzieci w wieku od 6 do 12 lat: 5 mg (pół tabletki Cetigran) dwa razy na dobę. Leku Cetigran nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 6 lat, ponieważ postać w tabletkach nie pozwala na odpowiednie dostosowanie dawkowania.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

U pacjentów z umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek zaleca się stosowanie dawki 5 mg (pół tabletki Cetigran) raz na dobę. Pacjenci z ciężką chorobą nerek powinni skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniej dawki leku. Rodzice dzieci z chorobą nerek powinni zwrócić się do lekarza, który dostosuje dawkę dla dziecka.

Sposób podawania

Tabletki należy połykać, popijając szklanką wody.

Kiedy Cetigran nie może być stosowany?

Leku Cetigran nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (cetyryzynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku, lub na hydroksyzynę lub pochodne piperazyny (składniki o podobnej budowie do cetyryzyny, wchodzące w skład innych leków). Leku Cetigran nie należy stosować, jeśli u pacjenta występuje ciężka choroba nerek (ciężka niewydolność nerek z klirensem kreatyniny mniejszym niż 10 ml/min).

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Cetigran?

Jeśli po upływie 3 dni przyjmowania leku objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. Przed rozpoczęciem stosowania leku Cetigran konieczna jest konsultacja z lekarzem, jeśli u pacjenta występuje niewydolność nerek (w tej grupie pacjentów dawkę leku może ustalić tylko lekarz); jeśli pacjent ma problemy z oddawaniem moczu (np. problemy z rdzeniem kręgowym lub prostatą, problemy z pęcherzem moczowym); jeśli u pacjenta występuje padaczka lub ryzyko wystąpienia drgawek. Pacjenci, u których zaplanowano wykonanie testów alergicznych, powinni skontaktować się z lekarzem odnośnie przerwania stosowania leku Cetigran przed badaniem, ponieważ lek może wpływać na wyniki testów alergicznych. Zaleca się unikanie spożywania alkoholu w trakcie przyjmowania cetyryzyny.

Jak stosować Cetigran z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Cetigran w ciąży i okresie karmienia piersią?

Należy unikać stosowania leku Cetigran u kobiet w ciąży; lek ten może być stosowany tylko w razie konieczności i po konsultacji z lekarzem. Nie należy stosować leku Cetigran w okresie karmienia piersią bez zalecenia przez lekarza.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Cetigran?

Często mogą wystąpić: senność, zawroty głowy, ból głowy, zapalenie gardła, zapalenie śluzówki nosa (u dzieci), biegunka, nudności, suchość w ustach, zmęczenie. Niezbyt często: pobudzenie, zaburzenia czucia, ból brzucha, świąd, wysypka, nasilone zmęczenie, złe samopoczucie. Rzadko: reakcje alergiczne (bardzo rzadko ciężkie), depresja, omamy, zachowanie agresywne, dezorientacja, bezsenność, drgawki, przyspieszone bicie serca, nieprawidłowa czynność wątroby, pokrzywka, obrzęk, zwiększenie masy ciała. Bardzo rzadko: zmniejszenie liczby płytek krwi, tiki, omdlenie, ruchy mimowolne, długotrwałe kurcze mięśni, drżenie, zaburzenia smaku, niewyraźne widzenie, zaburzenia akomodacji, rotacja gałek ocznych, obrzęk naczynioruchowy, wysypka polekowa, zaburzenia oddawania moczu (moczenie nocne, ból i (lub) trudności w oddawaniu moczu). Z nieznaną częstością obserwowano następujące działania niepożądane: zwiększony apetyt, próby samobójcze (nawracające myśli samobójcze lub zainteresowanie samobójstwem), utrata pamięci, zaburzenia pamięci, zawroty głowy, zatrzymanie moczu.
Należy przerwać stosowanie leku Cetigran i jak najszybciej poinformować lekarza w przypadku wystąpienia reakcji alergicznych, w tym ciężkich reakcji i obrzęku naczynioruchowego.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Cetigran?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Po przedawkowaniu obserwowano następujące objawy: dezorientację, biegunkę, zawroty głowy, zmęczenie, bóle głowy, złe samopoczucie, rozszerzenie źrenic, swędzenie, niepokój ruchowy, uspokojenie, senność, osłupienie, przyspieszoną czynność serca, drżenie i zatrzymanie moczu.

Czy Cetigran wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Badania kliniczne nie wykazały pogorszenia zdolności reagowania i koncentracji oraz zdolności prowadzenia pojazdów po zastosowaniu leku Cetigran w zalecanej dawce. Planując prowadzenie pojazdów, wykonywanie potencjalnie niebezpiecznych czynności lub obsługiwanie maszyn po zastosowaniu leku Cetigran, należy uważnie obserwować reakcję organizmu na lek; nie należy stosować większej niż zalecana dawki leku.

Jak przechowywać Cetigran?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Cetigran - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Cetigran - powiązane artykuły

Doustne leki przeciwalergiczne dostępne bez recepty są lekami przeciwhistaminowymi, które hamują reakcję alergiczną.

Więcej »

Doustne leki przeciwalergiczne dostępne bez recepty są lekami przeciwhistaminowymi, które hamują reakcję alergiczną.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem