LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Cibinqo (Abrocitinib)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Cibinqo (Rpz) tabletki powlekane 50 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Cibinqo (Rpz) tabletki powlekane 100 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Cibinqo (Rpz) tabletki powlekane 200 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Cibinqo

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Pfizer Europe MA EEIG

Co zawiera lek Cibinqo?

Lek Cibinqo występuje w postaci tabletek w trzech dawkach i jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 50 mg, 100 mg lub 200 mg abrocytynibu. Lek zawiera laktozę - jeśli u pacjenta stwierdzono nietolerancję niektórych cukrów, przed zastosowaniem tego leku powinien skonsultować się z lekarzem.

Jak działa lek Cibinqo?

Abrocytynib należy do grupy leków nazywanych inhibitorami kinaz janusowych. Filgotynib zmniejsza aktywność występującego w organizmie enzymu o nazwie kinaza janusowa, który bierze udział w powstawaniu stanu zapalnego. Poprzez zmniejszenie aktywności kinaz janusowych lek pomaga zmniejszyć swędzenie i stan zapalny skóry.

Kiedy stosować lek Cibinqo?

Lek Cibinqo stosuje się w leczeniu pacjentów dorosłych i młodzieży w wieku 12 lat lub starszej z atopowym zapaleniem skóry o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego. Może on być przyjmowany samodzielnie albo jednocześnie z lekami do leczenia atopowego zapalenia skóry, które stosuje się na skórę.

Jak stosować lek Cibinqo?

Lekarz ustala dawkowanie leku Cibinqo i długość leczenia. Po rozpoczęciu leczenia lekarz może dostosować dawkę leku do jego skuteczności i ewentualnych działań niepożądanych. Lekarz może również podjąć decyzję o zakończeniu leczenia, jeśli po okresie 24 tygodni stosowania leku brak będzie poprawy klinicznej. Nie należy przerywać przyjmowania leku bez uzgodnienia tego z lekarzem.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować raz na dobę, z posiłkiem lub bez posiłku, mniej więcej o tej samej porze każdego dnia. U pacjentów, u których występują nudności, przyjmowanie leku z posiłkiem może złagodzić nudności. Tabletkę należy połknąć w całości i popić wodą. Nie należy dzielić, kruszyć ani żuć tabletek przed połknięciem.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Cibinqo?

W przypadku pominięcia dawki leku należy ją przyjąć natychmiast po przypomnieniu sobie o tym, chyba że do kolejnej dawki pozostało mniej niż 12 godzin; w takim przypadku nie należy przyjmować pominiętej dawki i wziąć kolejną o zaplanowanej porze. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej tabletki.

Kiedy lek Cibinqo nie może być stosowany?

Leku Cibinqo nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (abrocytynib) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować u pacjentów, u których występuje ciężkie zakażenie (w tym gruźlica) lub ciężkie choroby wątroby. Leku nie mogą przyjmować pacjentki, które są w ciąży lub karmią piersią.
Lek Cibinqo nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Cibinqo?

Przed przepisaniem leku Cibinqo lekarz przeprowadzi wywiad oraz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Jeśli lekarz zadecyduje o wprowadzeniu leczenia, poinformuje o zaleceniach i zasadach kontroli terapii. Przed rozpoczęciem stosowania leku lekarz zleci przeprowadzenie badań w kierunku gruźlicy i może zlecić ich powtórzenie w trakcie leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przekraczać zaleconej przez lekarza dawki leku. Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli w trakcie leczenia pojawi się bolesna wysypka z pęcherzami, ponieważ może to być objawem półpaśca. Należy poinformować lekarza, jeśli pacjent został ostatnio zaszczepiony lub ma zostać zaszczepiony, ponieważ stosowanie żywych szczepionek nie jest zalecane podczas leczenia lekiem Cibinqo. Lekarz zleci przeprowadzenie badań krwi przed rozpoczęciem i w trakcie stosowania leku.

Jak stosować lek Cibinqo z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty, suplementach diety.

Czy można stosować lek Cibinqo w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Cibinqo nie należy stosować w okresie ciąży, ponieważ może on wywierać negatywny wpływ na rozwój płodu. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w okresie przyjmowania tego leku, powinna natychmiast poinformować o tym lekarza. Kobiety zdolne do zajścia w ciążę powinny stosować skuteczną metodę antykoncepcji podczas leczenia lekiem Cibinqo i przez co najmniej miesiąc po przyjęciu ostatniej dawki (lekarz omówi z pacjentką odpowiednie metody antykoncepcji). Nie należy stosować leku Cibinqo w okresie karmienia piersią. Lek Cibinqo może powodować tymczasowe zmniejszenie płodności u kobiet zdolnych do zajścia w ciążę (działanie to jest odwracalne po zaprzestaniu leczenia).

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Cibinqo?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Cibinqo, przedstawione są w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstszym działaniem niepożądanym są nudności. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się po pomoc medyczną, jeśli podczas stosowania leku wystąpią następujące objawy: bolesna wysypka z pęcherzami i gorączką (objawy półpaśca); bolesny obrzęk nóg, ból w klatce piersiowej lub duszność (objawy zakrzepów krwi w żyłach).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Cibinqo?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Cibinqo wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Cibinqo nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Cibinqo?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Cibinqo - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Cibinqo - powiązane artykuły

Niedziela, 22 października 2023

Nowa lista refundacyjna od 1 listopada 2023 - nowości w programach lekowych i w chemioterapii Nowa lista refundacyjna od 1 listopada 2023 r. – informacje ogólne Nowa lista...

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem