LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Cimzia (Certolizumab pegol)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Cimzia (Rpz) roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce 200 mg 2 amp.-strzyk. 1 ml + 2 gaziki
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Cimzia

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

UCB Pharma S.A.

Co zawiera lek Cimzia?

Lek Cimzia występuje w postaci roztworu do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce. Lek jest dostępny na receptę.
1 ampułko-strzykawka zawiera 200 mg certolizumabu pegol w 1 ml.

Jak działa lek Cimzia?

Lek zawiera certolizumab pegol, który należy do grupy leków nazywanych blokerami TNF. Certolizumab pegol hamuje czynność białka nazywanego czynnikiem martwicy nowotworu alfa (TNFα), które bierze udział w procesach zapalnych organizmu. Zablokowanie tego białka pozwala zmniejszyć proces zapalny w przebiegu różnych chorób.

Kiedy stosować lek Cimzia?

Lek Cimzia jest stosowany u dorosłych w leczeniu następujących chorób zapalnych:
- reumatoidalne zapalenie stawów;
- osiowa spondyloartropatia (w tym zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa oraz osiowa spondyloartropatia bez zmian radiograficznych charakterystycznych dla zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa);
- łuszczycowe zapalenie stawów;
- łuszczyca plackowata.

Jak stosować lek Cimzia?

Dawka leku Cimzia i długość leczenia w zależności od wskazania zostanie ustalona przez lekarza.

Sposób podawania

Lek będzie podawany przez lekarza lub pielęgniarkę w szpitalu lub klinice. Lek Cimzia jest podawany podskórnie w jednym wstrzyknięciu (dawka 200 mg) lub dwóch wstrzyknięciach (dawka 400 mg). Wstrzyknięcie jest zazwyczaj wykonywane w udo lub brzuch. Nie należy wykonywać wstrzyknięć w miejscach, gdzie skóra jest zaczerwieniona, zasiniona lub twarda.

Kiedy lek Cimzia nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (certolizumab pegol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy stosować leku, jeśli u pacjenta występuje ciężkie zakażenie (w tym czynna gruźlica) albo umiarkowana lub ciężka niewydolność serca (należy bezwzględnie poinformować lekarza o poważnej chorobie serca w przeszłości lub obecnie).
Lek Cimzia nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Cimzia?

Leczenie lekiem Cimzia jest leczeniem specjalistycznym nadzorowanym przez lekarza doświadczonego w rozpoznawaniu i leczeniu chorób, w których lek może być stosowany. Przed rozpoczęciem leczenia konieczny jest wywiad z pacjentem, podczas którego lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Lekarz przeanalizuje dotychczasowe leczenie u każdego pacjenta i jeśli lek Cimzia będzie mógł być zastosowany, przedstawi dokładne zalecenia odnośnie leczenia. Należy zgłosić się do lekarza w przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku. Należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta konieczne będzie wykonanie szczepień, ponieważ podczas stosowania leku Cimzia pacjenci nie powinni otrzymywać niektórych szczepionek. Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli u pacjenta jest planowana operacja chirurgiczna lub zabieg stomatologiczny; chirurga lub stomatologa wykonującego zabieg należy poinformować przyjmowaniu leku Cimzia. Lekarz przekaże pacjentowi Kartę Przypominającą dla Pacjenta, która zawiera ważne informacje o bezpieczeństwie stosowania leku.

Jak stosować lek Cimzia z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Cimzia w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz omówi z pacjentką, czy będzie możliwe zastosowanie terapii lekiem Cimzia, jeśli jest w ciąży lub karmi piersią. Kobiety w wieku rozrodczym powinny porozmawiać z lekarzem o stosowaniu odpowiedniej metody antykoncepcji podczas przyjmowania tego leku. W przypadku kobiet planujących ciążę, można rozważyć ciągłe stosowanie metody antykoncepcji przez 5 miesięcy po przyjęciu ostatniej dawki leku Cimzia.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Cimzia?

Działania niepożądane towarzyszące terapii lekiem Cimzia są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast poinformować lekarza, jeśli wystąpią jakiekolwiek z następujących objawów: objawy ciężkiej reakcji alergicznej (takie jak: znacznie nasilona wysypka, pokrzywka, obrzęk twarzy, dłoni, stóp, trudności z oddychaniem lub połykaniem); objawy niewydolności serca (w tym: brak tchu podczas wysiłku lub w pozycji leżącej, obrzęk stóp); objawy świadczące o zaburzeniach krwi (takie jak: uporczywa gorączka, wylewy podskórne, krwawienia, bladość skóry); objawy zespołu Stevensa-Johnsona (wysypki skórne z pęcherzami, łuszczącą się skórą, wrzody w jamie ustnej, gardle, nosie, na narządach płciowych), objawy zakażenia (takie jak: gorączka, złe samopoczucie, rany, pieczenie podczas oddawania moczu).

Czy lek Cimzia wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Cimzia może wywierać niewielki wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn, ponieważ po jego podaniu mogą wystąpić zawroty głowy, niewyraźne widzenie i uczucie zmęczenia.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Cimzia - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem