LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Cipronex 0,3% (Ciprofloxacin)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Cipronex 0,3% (Rp) krople do oczu, roztwór 3 mg/ml 1 but. 5 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
22,50
Cena
100% (zł):
22,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Cipronex 0,3%

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne POLFA S.A.

Co zawiera Cipronex 0,3%?

Lek Cipronex 0,3% występuje w postaci kropli do oczu i jest dostępny na receptę.
1 ml roztworu kropli zawiera 3 mg cyprofloksacyny. Lek zawiera chlorek benzalkoniowy - może powodować podrażnienie oczu.

Jak działa Cipronex 0,3%?

Cyprofloksacyna jest antybiotykiem należącym do grupy leków nazywanych fluorochinolonami. Cyprofloksacyna leczy infekcje bakteryjne oczu.

Kiedy stosować Cipronex 0,3%?

Lek Cipronex 0,3% stosuje się do leczenia owrzodzenia rogówki i powierzchniowych zakażeń oka (oczu) oraz tkanek otaczających oko.

Jak stosować Cipronex 0,3%?

Zasady dawkowania leku Cipronex 0,3% w poszczególnych wskazaniach przekaże lekarz. Lek należy stosować przez czas określony przez lekarza. Nie należy samodzielnie kończyć leczenia, nawet jeśli objawy choroby ustąpią. Przerwanie stosowania leku niezgodnie z zaleceniem lekarza może spowodować nawrót infekcji oka.

Sposób podawania

Lek Cipronex 0,3% należy stosować wyłącznie do oka. Należy zapoznać się z instrukcją podawania leku dołączoną do opakowania i przestrzegać zaleceń w niej zawartych.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Cipronex 0,3%?

Jeśli pacjent pominie zastosowanie leku, należy możliwie najszybciej zakroplić pominiętą dawkę. Jeśli zbliża się pora zakroplenia kolejnej dawki, należy opuścić pominiętą dawkę i poczekać do wyznaczonej pory zastosowania, powracając do zaleconego schematu dawkowania. Nie należy podawać dwóch dawek leku w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Cipronex 0,3% nie może być stosowany?

Leku Cipronex 0,3% nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (cyprofloksacynę), na inne antybiotyki z grupy chinolonów lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Cipronex 0,3% nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku poniżej 1 roku.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Cipronex 0,3%?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Cipronex 0,3% lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem oraz zadecyduje czy lek może być zastosowany oraz przedstawi jak należy prawidłowo stosować lek. Lek nie jest przeznaczony do leczenia infekcji oka wywołanych przez wirusy. Należy skontaktować się z lekarzem w przypadku pogorszenia się objawów choroby lub nagłego powrotu objawów. W czasie stosowania leku należy unikać nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne, ponieważ mogą wystąpić reakcje uczulenia na światło - w razie wystąpienia objawów uczulenia na światło słoneczne należy przerwać jego stosowanie i poinformować o tym lekarza. W czasie stosowania leku Cipronex 0,3% nie wolno używać soczewek kontaktowych (twardych ani miękkich). Jeśli lekarz pozwoli stosować soczewki kontaktowe, pacjent powinien je wyjąć przed zastosowaniem leku i poczekać co najmniej 15 minut do ponownego ich założenia.
Lek Cipronex 0,3% zawiera chlorek benzalkoniowy, który może powodować podrażnienie oczu, szczególnie u osób z zespołem suchego oka lub zaburzeniami dotyczącymi rogówki - w razie wystąpienia nieprawidłowych odczuć w obrębie oka, kłucia lub bólu w oku po zastosowaniu leku, należy poinformować o tym lekarza.

Jak stosować Cipronex 0,3% z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
W razie jednoczesnego stosowania innych leków do oczu, należy odczekać 5 minut przed podaniem każdego z nich. Jeśli stosowana jest także maść do oczu, należy zastosować ją na końcu.

Czy można stosować Cipronex 0,3% w ciąży i okresie karmienia piersią?

O zastosowaniu leku Cipronex 0,3% u kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią decyduje lekarz.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Cipronex 0,3%?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Cipronex 0,3%, przedstawione są w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala w przypadku wystąpienia pierwszych objawów wysypki skórnej lub innych objawów reakcji alergicznej (takich jak obrzęk gardła lub twarzy, trudności z oddychaniem).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Cipronex 0,3%?

W razie przypadkowego połknięcia leku (na przykład przez dziecko) należy skontaktować się z lekarzem.

Czy Cipronex 0,3% wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Przez pewien czas po zastosowaniu leku Cipronex 0,3% widzenie może być niewyraźne - nie wolno prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn dopóki nie powróci wyraźne widzenie.

Jak przechowywać Cipronex 0,3%?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze nie wyższej niż 25°C w opakowaniu zewnętrznym w celu ochrony przed światłem. Lek można używać w ciągu 4 tygodni po pierwszym otwarciu butelki.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Cipronex 0,3% - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem