LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Cirrus (Cetirizine + Pseudoephedrine)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Cirrus (Rp) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 5 mg + 120 mg 14 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
29,00
Cena
100% (zł):
29,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Cirrus

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Vedim Sp. z o.o.

Co zawiera Cirrus?

Lek Cirrus występuje w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu i jest dostępny na receptę.
1 tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 5 mg dichlorowodorku cetyryzyny i 120 mg chlorowodorku pseudoefedryny. Lek zawiera laktozę - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa Cirrus?

Lek Cirrus zawiera 2 substancje czynne: cetyryzynę o działaniu przeciwalergicznym i pseudoefedrynę o działaniu obkurczającym naczynia krwionośne w śluzówce nosa.

Kiedy stosować Cirrus?

Lek Cirrus jest wskazany w leczeniu objawów sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia śluzówki nosa, takich jak: uczucie zatkania nosa, kichanie, wodnista wydzielina z nosa oraz swędzenie nosa i spojówek. Lek jest przeznaczony do stosowania w przypadkach, gdy pożądane jest zarówno działanie przeciwalergiczne cetyryzyny, jak i zmniejszające przekrwienie śluzówki nosa działanie pseudoefedryny.

Jak stosować Cirrus?

Dawkowanie leku Cirrus, sposób podawania i czas stosowania ustala lekarz.

Sposób podawania

Lek można przyjmować w czasie posiłków lub między posiłkami. Tabletki należy połykać w całości, popijając odpowiednią ilością płynu. Tabletek nie wolno przełamywać, rozgryzać, żuć ani kruszyć.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Cirrus?

Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Cirrus nie może być stosowany?

Leku Cirrus nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (cetyryzynę i pseudoefedrynę), efedrynę, piperazynę lub jej pochodne, lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku Cirrus nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Cirrus?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Cirrus lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku i zadecyduje czy lek może być zastosowany oraz poinformuje o zaleceniach związanych ze stosowaniem leku. Nie należy przekraczać zalecanej dawki. Jeśli objawy utrzymują się, należy poradzić się lekarza. Lek Cirrus może wpływać na wyniki alergicznych testów skórnych - testy skórne należy przeprowadzać po upływie 3 dni od odstawienia leku. Stosowanie leku Cirrus może być przyczyną dodatnich wyników testów antydopingowych.

Jak stosować Cirrus z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Cirrus u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, którzy przyjmują równocześnie niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. kwas acetylosalicylowy, paracetamol, ibuprofen, naproksen.

Czy można stosować Cirrus w ciąży i okresie karmienia piersią?

O zastosowaniu leku Cirrus u kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią decyduje lekarz.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Cirrus?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Cirrus, przedstawione są w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Jeżeli wystąpią objawy obrzęku naczynioruchowego (obrzęk twarzy, powiek, śluzówek, warg, języka i krtani, powodujący trudności w oddychaniu i przełykaniu), należy natychmiast przerwać stosowanie leku Cirrus i powiadomić lekarza lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Cirrus?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Czy Cirrus wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Cetyryzyna w zalecanych dawkach nie wykazywała istotnego wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i sprawność psychofizyczną. Cetyryzyna w dawkach większych niż zalecane może wpływać na ośrodkowy układ nerwowy. Jednoczesne stosowanie cetyryzyny z alkoholem lub innymi substancjami o działaniu hamującym na ośrodkowy układ nerwowy, może dodatkowo osłabiać zdolność reagowania i koncentrację. Nie odnotowano ani nie oczekuje się negatywnego wpływu pseudoefedryny. Zaleca się, aby pacjenci prowadzący pojazdy, wykonujący potencjalnie niebezpieczne czynności lub obsługujący maszyny zachowali ostrożność, nie stosowali dawki większej niż zalecana i uwzględnili indywidualną reakcję na lek oraz możliwość wystąpienia działań niepożądanych. Nie powinno się prowadzić pojazdów, jeśli odczuwa się senność lub zawroty głowy.

Jak przechowywać Cirrus?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Cirrus - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Cirrus - powiązane artykuły

Poniedziałek, 12 lutego 2024

Pseudoefedryna - ryzyko poważnych neurologicznych działań niepożądanych Przedstawiciele właściwych Podmiotów Odpowiedzialnych w porozumieniu z Europejską Agencją Leków i Urzędem...

Więcej »
Środa, 6 grudnia 2023

Pseudoefedryna - nowe środki ostrożności w stosowaniu Komitet ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii Europejskiej Agencji Leków (Pharmacovigilance Risk...

Więcej »
Czwartek, 13 lipca 2023

Lipcowa lista leków z zagrożoną dostępnością w Polsce dłuższa o 26 pozycji Czym jest wykaz leków zagrożonych dostępnością w Polsce? Leki zagrożone dostępnością w Polsce dodane...

Więcej »

Czym jest pseudoefedryna Jakie są wskazania do stosowania pseudoefedryny? Jakie są przeciwwskazania do stosowania pseudoefedryny? Jakie są ostrzeżenia i środki ostrożności przy...

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem