LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Clarelux (Clobetasol)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Clarelux (Rp) piana na skórę 0,5 mg/g 1 poj. 100 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
69,00
Cena
100% (zł):
69,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Clarelux

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Pierre Fabre Dermatologie

Co zawiera lek Clarelux?

Lek Clarelux występuje w postaci piany do stosowania na skórę. Lek jest dostępny na receptę.
1 g piany na skórę zawiera 0,5 mg propionianu klobetazolu. Lek zawiera alkohol cetylowy i alkohol stearylowy, które mogą powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry). Lek zawiera etanol, który może powodować pieczenie uszkodzonej skóry. Lek zawiera glikol propylenowy - może powodować podrażnienie skóry.

Jak działa lek Clarelux?

Lek Clarelux zawiera propionian klobetazolu, który jest miejscowym kortykosteroidem o bardzo silnym działaniu. Zastosowany na skórę łagodzi stan zapalny i świąd.

Kiedy stosować lek Clarelux?

Lek Clarelux jest stosowany do krótkotrwałej terapii dermatoz owłosionej skóry głowy (takich jak łuszczyca skóry głowy), które nie odpowiadają zadowalająco na leczenie słabiej działającymi kortykosteroidami.

Jak stosować lek Clarelux?

Lekarz przedstawi zasady prawidłowego dawkowania leku oraz określi czas leczenia.

Sposób podawania

Lek należy stosować wyłącznie na owłosioną skórę głowy. Aby prawidłowo dozować pianę należy trzymać pojemnik do góry dnem. Wycisnąć małą ilość (wielkości orzecha włoskiego) bezpośrednio na owłosioną skórę głowy lub do wieczka pojemnika, na spodek lub inną chłodną powierzchnię, a następnie na skórę głowy. Należy nakładać cienką warstwę leku, w miarę możliwości jak najmniejszą ilość potrzebną do nałożenia na chorobowo zmienioną skórę. Nie zaleca się wyciskania leku bezpośrednio na dłoń, ponieważ w kontakcie z ciepłą skórą piana natychmiast zacznie topnieć. Należy odsunąć włosy od piany i delikatnie wmasować pianę w skórę głowy aż zniknie i zostanie wchłonięta. W razie konieczności czynność należy powtórzyć w celu nałożenia leku na całą chorobowo zmienioną powierzchnię skóry. Należy omijać okolice oczu, nosa i ust. Po każdym nałożeniu leku należy dokładnie umyć ręce oraz usunąć wszelkie resztki niewykorzystanej piany. Nie należy myć ani spłukiwać leczonych powierzchni skóry głowy bezpośrednio po nałożeniu leku.

Kiedy lek Clarelux nie może być stosowany?

Leku Clarelux nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (propionian klobetazolu) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Clarelux nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Clarelux?

Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Clarelux lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Lekarz wytłumaczy zasady prawidłowego stosowania leku. Należy poinformować lekarza, jeśli objawy choroby zaostrzą się. Leku nie należy stosować na żadną inną część ciała lub twarzy (w tym powieki) oprócz skóry głowy. Należy unikać długotrwałego leczenia, stosowania na rany lub owrzodzenia. Leczonych miejsc nie należy bandażować ani przykrywać, chyba że zaleci to lekarz. Należy chronić oczy i śluzówki przed kontaktem z lekiem. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku, należy zgłosić się do lekarza.

Jak stosować lek Clarelux z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty, suplementach diety i kosmetykach.

Czy można stosować lek Clarelux w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Clarelux nie należy stosować podczas ciąży lub karmienia piersią, chyba że lekarz uzna to za zdecydowanie konieczne.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Clarelux?

Ulotka dołączona do leku Clarelux zawiera działania niepożądane związane z jego stosowaniem. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy zakończyć stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią objawy reakcji alergicznej, takie jak: wysypka na skórze, swędzenie lub obrzęk.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Clarelux?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku lub przez czas dłuższy niż zalecony, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Jak przechowywać lek Clarelux?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C w pozycji pionowej. Pojemnik zawiera łatwopalny płyn pod ciśnieniem - nie należy stosować ani przechowywać leku w pobliżu otwartego ognia, źródła zapłonu, materiałów wytwarzających ciepło lub urządzeń elektrycznych w użyciu. Pojemnika nie należy wystawiać na działanie temperatury wyższej niż 50°C lub bezpośrednie działanie światła słonecznego.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Clarelux - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem