LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Clexane forte (Enoxaparin)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci, kobiet w ciąży. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Clexane forte (Rp) roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce 120 mg - 12 000 j.m./0,8 ml 10 amp.-strzyk. 0,8 ml
Refundacja
R
65+, 18-, C
Opłata
pacjenta (zł):
86,43
0,00
Cena
100% (zł):
340,25
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Clexane forte (Rp) roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce 150 mg - 15 000 j.m./ml 10 amp.-strzyk. 1 ml
Refundacja
R
65+, 18-, C
Opłata
pacjenta (zł):
84,39
0,00
Cena
100% (zł):
401,67
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Clexane forte

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Sanofi Winthrop Industrie

Co zawiera lek Clexane lub Clexane forte?

Lek Clexane jest dostępny w postaci roztworu do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce (5 dawek). Lek Clexane forte jest dostępny w postaci roztworu do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce w dwóch dawkach. Wszystkie pozycje leku są dostępne na receptę.

  • Clexane
    1 ampułko-strzykawka zawiera enoksaparynę sodową w ilości odpowiadającej 2000 j.m. anty-Xa (20 mg), 4000 j.m. anty-Xa (40 mg), 6000 j.m. anty-Xa (60 mg), 8000 j.m. anty-Xa (80 mg) lub 10 000 j.m. anty-Xa (100 mg).
  • Clexane forte
    1 ampułko-strzykawka zawiera enoksaparynę sodową w ilości odpowiadającej 12 000 j.m. anty-Xa (120 mg) lub 15 000 j.m. anty-Xa (150 mg).

Jak działa lek Clexane?

Enoksaparyna sodowa jest lekiem przeciwzakrzepowym, należącym do grupy leków nazywanych heparynami drobnocząsteczkowymi. Jej działanie polega na zapobieganiu powiększania się istniejących zakrzepów w naczyniach krwionośnych oraz zapobieganiu tworzenia się nowych zakrzepów.

Kiedy stosować lek Clexane lub Clexane forte?

Lek Clexane lub Clexane forte jest stosowany w:
- leczeniu zakrzepów już występujących we krwi pacjenta;
- zapobieganiu tworzenia się zakrzepów we krwi pacjenta w następujących przypadkach: przed oraz po zabiegu chirurgicznym; w przebiegu krótkotrwałej choroby, gdy pacjent jest unieruchomiony przez pewien czas; u pacjentów, u których doszło do powstania zakrzepów w krążącej krwi z powodu choroby nowotworowej, w celu dalszego zapobiegania tworzenia się nowych zakrzepów;
- zapobieganiu tworzenia się zakrzepów w niestabilnej dławicy piersiowej lub po przebytym zawale serca;
- zapobieganiu tworzenia się skrzepów w rurkach dializatora używanego u osób z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek).

Jak stosować lek Clexane lub Clexane forte?

Lekarz ustali odpowiednią dla pacjenta dawkę leku zależnie od wskazania. Lek należy stosować tak długo jak to zalecił lekarza. Nie należy samodzielnie przerywać lub kończyć leczenia.

Sposób podawania

Lek Clexane lub Clexane forte zazwyczaj podaje się we wstrzyknięciu podskórnym. Może być podawany we wstrzyknięciu dożylnym po wystąpieniu określonych typów zawału serca lub po operacjach. Lek może być także wprowadzany do rurki dializacyjnej odprowadzającej krew z organizmu na początku sesji dializy. Zazwyczaj lek jest podawany pacjentowi przez lekarza lub pielęgniarkę. Wstrzyknięcia podskórne leku Clexane lub Clexane forte mogą być również wykonywane samodzielnie przez pacjenta lub opiekuna po odpowiednim przeszkoleniu przez lekarza lub pielęgniarkę w tym zakresie. Należy przestrzegać zaleceń dotyczących prawidłowego podawania leku zawartych w instrukcji dołączonej do opakowania leku. Miejscem odpowiednim do samodzielnego wykonana wstrzyknięcia podskórnego jest prawa lub lewa część brzucha. Nie należy wykonywać wstrzyknięć w odległości do 5 cm od pępka oraz wokół istniejących blizn lub siniaków. Ampułko-strzykawka jest przeznaczona wyłącznie do jednorazowego użycia. Każdorazowo należy zmieniać miejsca wstrzyknięcia pomiędzy lewą i prawą częścią brzucha. W celu uniknięcia zasinienia nie należy pocierać miejsca wstrzyknięcia po jego wykonaniu.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Clexane lub Clexane forte?

W przypadku pominięcia dawki leku należy przyjąć ją możliwie jak najszybciej. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Clexane lub Clexane forte nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (enoksaparynę sodową), na heparynę lub inne heparyny drobnocząsteczkowe (takie jak nadroparyna lub dalteparyna) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Nie oceniano bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności leku Clexane lub Clexane forte u dzieci i młodzieży.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Clexane lub Clexane forte?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Clexane lub Clexane forte lekarz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z tym lekiem. Przed rozpoczęciem stosowania tego leku oraz okresowo podczas jego stosowania u pacjenta może być wykonywane badanie krwi w celu sprawdzenia liczby płytek krwi (krwinek odpowiedzialnych za krzepnięcie krwi) oraz ilości potasu we krwi. W przypadku wystąpienia krwawienia należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Jeśli u pacjenta zaplanowano nakłucie lędźwiowe lub zabieg chirurgiczny w znieczuleniu zewnątrzoponowym lub podpajęczynówkowym, należy poinformować lekarza o stosowaniu leku Clexane lub Clexane forte. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku, należy porozumieć się z lekarzem. Lek Clexane lub Clexane forte nie może być zamieniany z innymi heparynami drobnocząsteczkowymi (takimi jak nadroparyna lub dalteparyna), ponieważ nie są one dokładnie takie same, różnią się aktywnością oraz instrukcją stosowania.

Jak stosować lek Clexane lub Clexane forte z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Clexane lub Clexane forte w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz podejmuje decyzję o możliwości stosowania leku Clexane lub Clexane forte u kobiet w ciąży i u kobiet karmiących piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Clexane lub Clexane forte?

Działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Clexane lub Clexane forte są opracowane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstsze działania niepożądane to krwawienie i zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Clexane lub Clexane forte i niezwłocznie skonsultować się z lekarzem w przypadku wystąpienia objawów ciężkiej reakcji alergicznej (takich jak wysypka, trudności z oddychaniem lub przełykaniem, obrzęk twarzy, warg, języka, jamy ustnej, gardła lub oczu).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Clexane lub Clexane forte?

W razie podejrzenia zastosowania zbyt dużej dawki leku należy niezwłocznie poinformować o tym lekarza. W razie przypadkowego wstrzyknięcia lub połknięcia leku przez dziecko, należy niezwłocznie zgłosić się do szpitalnego oddziału ratunkowego.

Czy lek Clexane lub Clexane forte wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Clexane lub Clexane forte nie wpływa na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Clexane lub Clexane forte?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Nie należy stosować leku, jeśli roztwór ma zmieniony kolor lub zawiera cząstki stałe.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Clexane forte - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Clexane forte - powiązane artykuły

Poniedziałek, 13 marca 2023

Marcowa lista leków z zagrożoną dostępnością w Polsce krótsza o 13 pozycji Czym jest wykaz leków z zagrożoną dostępnością w Polsce? Leki z zagrożoną dostępnością w Polsce...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem