LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Clobetaxon (Clobetasol)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Clobetaxon (Rp) maść 0,5 mg/g 1 tuba 25 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
11,50
Cena
100% (zł):
11,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Clobetaxon

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S.A.

Co zawiera lek Clobetaxon?

Lek Clobetaxon występuje w postaci maści na skórę i jest dostępny na receptę.
1 g maści zawiera 0,5 mg propionianu klobetazolu. Lek zawiera glikol propylenowy i może powodować podrażnienie skóry.

Jak działa lek Clobetaxon?

Propionian klobetazolu jest kortykosteroidem do stosowania na skórę o bardzo silnym działaniu. Zastosowany na skórę łagodzi stan zapalny i świąd.

Kiedy stosować lek Clobetaxon?

Lek Clobetaxon jest wskazany u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku od 12 lat w krótkotrwałym miejscowym leczeniu chorób skóry reagujących na leczenie kortykosteroidami, takich jak: łuszczyca (z wyłączeniem zmian uogólnionych), liszaj płaski, toczeń rumieniowaty, nawracający wyprysk, trudne w leczeniu choroby skóry, których dotychczasowe leczenie słabszymi kortykosteroidami okazało się nieskuteczne.

Jak stosować lek Clobetaxon?

Dawkowanie leku Clobetaxon i czas stosowania ustala lekarz.

Sposób podawania

Lek Clobetaxon jest przeznaczony do stosowania na skórę. W chorobowo zmienione miejsca na skórze należy delikatnie wcierać niewielką ilość leku. Po każdym zastosowaniu maści należy umyć ręce, chyba że są leczone zmiany na skórze rąk.

Kiedy lek Clobetaxon nie może być stosowany?

Leku Clobetaxon nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (propionian klobetazolu) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Clobetaxon nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Clobetaxon?

Przed zaordynowaniem leczenia lekiem Clobetaxon lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Lekarz udzieli wskazówek odnośnie prawidłowego stosowania leku. Jeśli objawy utrzymują się, należy skontaktować się z lekarzem. Należy unikać stosowania leku na duże powierzchnie ciała lub stosowania na uszkodzoną skórę. W stanach opornych na leczenie (np. zmiany łuszczycowe na łokciach i kolanach) lekarz może zalecić stosowanie opatrunku okluzyjnego (np. z folii polietylenowej) tylko na noc. Przynosi to zazwyczaj wyraźną poprawę, która może być podtrzymywana przez stosowanie leku bez opatrunku okluzyjnego. Należy ostrożnie stosować lek na skórę twarzy; stosując lek na skórę twarzy nie należy stosować opatrunku okluzyjnego. Nie należy kontynuować leczenia dłużej niż 4 tygodnie; jeśli lekarz uzna, że niezbędne jest dalsze leczenie kortykosteroidami, zastosuje inne kortykosteroidy o słabszym działaniu. U dzieci w wieku powyżej 12 lat powinna być stosowana najmniejsza dawka leku przez najkrótszy czas umożliwiający uzyskanie korzyści z leczenia. U osób w podeszłym wieku oraz u pacjentów z niewydolnością nerek lub wątroby powinna być stosowana najmniejsza wskazana dawka maści przez najkrótszy czas umożliwiający uzyskanie korzyści z leczenia. Pacjenci chorzy na łuszczycę powinni być leczeni pod ścisłą kontrolą lekarską. Należy chronić oczy i śluzówki przed kontaktem z lekiem; unikać stosowania leku na powieki. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza.

Jak stosować lek Clobetaxon z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty, suplementach diety i kosmetykach.

Czy można stosować lek Clobetaxon w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Clobetaxon może być stosowany w okresie ciąży lub karmienia piersią tylko wtedy, gdy zadecyduje o tym lekarz.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Clobetaxon?

W ulotce dołączonej do opakowania przedstawione są działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Clobetaxon. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Clobetaxon i skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią objawy podrażnienia lub reakcje nadwrażliwości.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Clobetaxon?

W przypadku długotrwałego lub nieprawidłowego stosowania leku należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ mogą wystąpić ogólne objawy niepożądane kortykosteroidów. W razie pomyłkowego połknięcia maści (głównie przez dziecko) należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Jak przechowywać lek Clobetaxon?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Po pierwszym otwarciu tuby lek można stosować przez 2 lata.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Clobetaxon - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem