LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Clopizam (Clozapine)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Clopizam (Rp) tabletki 25 mg 50 szt.
Refundacja
B
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
1,77
0,00
Cena
100% (zł):
7,04
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Clopizam (Rp) tabletki 100 mg 50 szt.
Refundacja
B
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
4,56
0,00
Cena
100% (zł):
25,63
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Clopizam (Rp) tabletki 100 mg 100 szt.
Refundacja
B
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
5,80
0,00
Cena
100% (zł):
47,93
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Clopizam

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Accord Healthcare Polska Sp. z o.o.

Co zawiera lek Clopizam?

Lek Clopizam to tabletki w dwóch dawkach, które są dostępne na receptę.
1 tabletka zawiera 25 mg lub 100 mg klozapiny. Tabletki w obu dawkach można podzielić na dwie równe dawki. Lek zawiera laktozę - pacjenci ze stwierdzoną nietolerancją pewnych cukrów powinni omówić to z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania leku.

Jak działa lek Clopizam?

Klozapina należy do grupy leków przeciwpsychotycznych. Działanie leku polega na blokowaniu receptorów dla neuroprzekaźników w mózgu, które odgrywają rolę w zaburzeniach psychicznych. Blokowanie tych receptorów pomaga w normalizacji aktywności mózgu i łagodzeniu objawów choroby.

Kiedy stosować lek Clopizam?

Lek Clopizam jest stosowany w leczeniu:
- pacjentów ze schizofrenią, którzy nie reagują na leczenie innymi lekami;
- pacjentów chorujących na chorobę Parkinsona z zaburzeniami psychotycznymi, którzy nie reagują na leczenie innymi lekami.

Jak stosować lek Clopizam?

Dawkowanie leku Clopizam i czas trwania leczenia określa lekarz. Nie należy samodzielnie przerywać przyjmowania leku ani zmieniać jego dawki. Przed zakończeniem leczenia lekarz zaleci stopniowe zmniejszanie dawki leku.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować doustnie.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Clopizam?

W razie opuszczenia dawki leku należy ją przyjąć jak najszybciej. Jeżeli zbliża się pora zastosowania kolejnej dawki, nie należy przyjmować pominiętej tabletki, tylko przyjąć następną dawkę o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Jeśli pacjent zapomniał przyjąć lek Clopizam w ciągu 48 godzin lub dłużej, powinien jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Kiedy lek Clopizam nie może być stosowany?

Leku Clopizam nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (klozapinę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Clopizam nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 16 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Clopizam?

Po wywiadzie z pacjentem oraz analizie przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku Clopizam lekarz rozpocznie leczenie i przekaże zasady kontroli terapii. Nie należy przyjmować większych dawek niż przepisane przez lekarza. Przed rozpoczęciem stosowania lekarz zleci badania krwi w celu wstępnej kontroli liczby krwinek białych; badania krwi u pacjenta będą wykonywane regularnie w czasie leczenia oraz po zakończeniu stosowania leku według harmonogramu ustalonego przez lekarza. Przed rozpoczęciem leczenia lekarz zleci także wykonanie badania EKG w celu sprawdzenia czynności serca. Pacjenci w w wieku 60 lat lub starsi oraz pacjenci z chorobami serca, nerek lub wątroby będą wymagać szczególnego nadzoru podczas leczenia. Osoby z cukrzycą w czasie leczenia będą musiały regularnie kontrolować stężenie glukozy we krwi. U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby przez cały czas trwania leczenia będą przeprowadzane regularne badania czynności wątroby. Lek Clopizam może powodować zmiany stężenia lipidów we krwi oraz zwiększenie masy ciała, w związku z tym lekarz może kontrolować u pacjenta masę ciała i stężenie lipidów we krwi. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy porozumieć się z lekarzem. W trakcie leczenia lekiem Clopizam nie należy pić alkoholu.

Jak stosować lek Clopizam z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować lek Clopizam z jedzeniem i piciem?

Należy poinformować lekarza, jak często pacjent pije napoje zawierające kofeinę (kawa, herbata, coca-cola) oraz czy pali tytoń. Nagłe zmiany w przyzwyczajeniach związanych z piciem napojów zawierających kofeinę lub paleniem tytoniu mogą także zmienić działanie leku Clopizam.

Czy można stosować lek Clopizam w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz przedstawi pacjentce w ciąży ryzyko związane ze stosowaniem leku Clopizam w czasie ciąży. W trakcie leczenia kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczne metody antykoncepcji. Należy natychmiast zgłosić się do lekarza, jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w czasie leczenia lekiem Clopizam. Nie należy karmić piersią podczas przyjmowania leku Clopizam.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Clopizam?

Podczas przyjmowania leku Clopizam mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu, które są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstsze działania niepożądane leku to: senność lub uspokojenie, zawroty głowy, ciężkie zaparcie, przyspieszone bicie serca, nadmierne wydzielanie śliny. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Przed przyjęciem kolejnej tabletki leku Clopizam należy natychmiast poinformować lekarza, jeśli u pacjenta wystąpią: ciężkie zaparcia (lekarz zastosuje leczenie w celu uniknięcia dalszych powikłań); objawy przeziębienia, gorączka, objawy grypopodobne, ból gardła lub inne objawy zakażenia (lekarz zleci pilne badanie krwi w celu sprawdzenia, czy objawy te są spowodowane przyjmowaniem leku Clopizam); nagłe zwiększenie temperatury ciała, sztywność mięśni (mogą to być objawy poważnego działania niepożądanego o nazwie złośliwy zespół neuroleptyczny, który wymaga natychmiastowego leczenia); napady drgawkowe; szybka i nieregularna czynność serca, kołatanie serca, problemy z oddychaniem, ból w klatce piersiowej lub trudne do wyjaśnienia zmęczenie; nagłe krwawienie lub wystąpienie siniaków; nudności, wymioty i (lub) utrata apetytu (objawy zaburzenia czynności wątroby).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Clopizam?

W razie przyjęcia większej dawki leku niż zalecana lub przypadkowego przyjęcia leku przez inną osobę, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub wezwać pogotowie.

Czy lek Clopizam wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Clopizam może powodować zmęczenie, senność i napady drgawkowe, w związku z tym pacjent nie powinien prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, jeśli wystąpią takie objawy.

Jak przechowywać lek Clopizam?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania tego leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Clopizam - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Clopizam - powiązane artykuły

Wtorek, 12 grudnia 2023

Ministerstwo Zdrowia opublikowało wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium RP.

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem