LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Clotidal (Clotrimazole)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Clotidal (OTC) krem dopochwowy 10 mg/g 1 tuba 35 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
21,40
Cena
100% (zł):
21,40
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Clotidal

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

US Pharmacia Sp. z o.o.

Co zawiera Clotidal?

Lek Clotidal występuje w postaci kremu dopochwowego i jest dostępny bez recepty.
1 g kremu dopochwowego zawiera 10 mg klotrymazolu. Lek zawiera alkohol cetostearylowy, który może wywoływać miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Jak działa Clotidal?

Klotrymazol działa przeciwgrzybiczo.

Kiedy stosować Clotidal?

Lek Clotidal jest stosowany w leczeniu grzybiczego zapalenia (drożdżakowego zakażenia) śluzówek narządów płciowych (zapalenie sromu i pochwy, zapalenie pochwy, zakażenie żołędzi prącia).

Jak stosować Clotidal?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. W przypadku przepisania leku Clotidal przez lekarza, należy postępować zgodnie ze wskazaniami lekarza przy jego stosowaniu.

 • Dorośli i młodzież w wieku powyżej 16 lat
  Drożdżyca pochwy
  O ile lekarz nie zaleci inaczej, lek Clotidal należy stosować raz na dobę, przed snem, przez 6 kolejnych dni. Wprowadzić aplikator tak głęboko do pochwy jak to możliwe (najlepiej w pozycji leżącej z lekko ugiętymi nogami) i wcisnąć tłoczek do całkowitego opróżnienia zawartości aplikatora. Należy umyć ręce przed i po zastosowaniu leku.
  Nie należy stosować leku podczas miesiączki; pełny cykl leczenia należy zakończyć przed rozpoczęciem menstruacji. Nie używać tamponów, irygacji pochwy, środków plemnikobójczych lub innych leków dopochwowych podczas stosowania leku Clotidal. W przypadku zakażenia pochwy oraz stosowania leku Clotidal, zaleca się unikanie pochwowych stosunków płciowych, ze względu na możliwość zakażenia partnera. W przypadku wystąpienia objawów u partnera, takich jak swędzenie lub stan zapalny narządów płciowych, należy poinformować o tym lekarza, ponieważ partner także może wymagać leczenia.
  Zakażenie żołędzi prącia przez drożdżaki
  Należy nakładać cienką warstwę kremu Clotidal 2 do 3 razy na dobę na miejsce zmienione chorobowo, delikatnie wcierając. Czas leczenia wynosi 1 do 2 tygodni.
 • Dzieci i młodzież
  Nie stosować leku Clotidal u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 16 lat.

Kiedy Clotidal nie może być stosowany?

Leku Clotidal nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (klotrymazol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Clotidal?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po upływie 3 dni lub jeśli objawy nie znikną po 7 dniach stosowania leku, należy skontaktować się z lekarzem. Przed rozpoczęciem stosowania leku Clotidal pacjent powinien skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą w następujących przypadkach: jeśli pacjent (lub pacjentka) nie jest pewien czy ma objawy drożdżycy lub objawy te występują po raz pierwszy; jeśli pacjentka jest w ciąży lub przypuszcza, że jest w ciąży; jeśli pacjentka lub jej partner przechodzili kiedykolwiek chorobę przenoszoną drogą płciową; jeśli w ciągu ostatnich 6 miesięcy wystąpiły co najmniej 2 epizody zakażeń grzybiczych sromu i pochwy. Należy skontaktować się z lekarzem w przypadku występowania któregokolwiek z następujących objawów: gorączki lub dreszczy, nieregularnego krwawienia z pochwy, nieprawidłowego krwawienia lub plamienia z pochwy, owrzodzenia, nadżerek lub pęcherzy okolic sromu lub pochwy, bólu w dole brzucha lub bólu przy oddawaniu moczu, jakichkolwiek działań niepożądanych, takich jak podrażnienie lub obrzęk, związanych z leczeniem, nudności lub wymiotów, biegunki, wydzieliny z pochwy o przykrym zapachu, bólu pleców, bólu miednicy.

Jak stosować Clotidal z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Lek Clotidal może zmniejszać skuteczność i bezpieczeństwo stosowania produktów lateksowych takich jak prezerwatywy i krążki dopochwowe - podczas stosowania leku Clotidal należy stosować dodatkowe metody antykoncepcji.

Czy można stosować Clotidal w ciąży i okresie karmienia piersią?

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem leku Clotidal.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Clotidal?

Podczas stosowania leku może wystąpić łuszczenie się skóry okolic narządów płciowych, swędzenie, wykwity skórne, zaczerwienienie, uczucie dyskomfortu, pieczenie, podrażnienie, ból miednicy mniejszej, krwotok z narządów rodnych, ból brzucha. W przypadku wystąpienia objawów nadwrażliwości należy przerwać stosowanie leku Clotidal i natychmiast zasięgnąć pomocy medycznej.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Clotidal?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku lub przyjęcia doustnego, należy skontaktować się z lekarzem.

Jak przechowywać Clotidal?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Okres ważności po pierwszym otwarciu tuby wynosi 6 miesięcy.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Clotidal - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem