LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Co-Diovan (Valsartan + Hydrochlorothiazide)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Co-Diovan (Rp) tabletki powlekane 160 mg + 25 mg 14 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
21,80
Cena
100% (zł):
21,80
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Co-Diovan

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Novartis Poland Sp. z o.o.

Co zawiera lek Co-Diovan?

Lek Co-Diovan występuje w postaci tabletek w jednej dawce i jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera i 160 mg walsartanu i 25 mg hydrochlorotiazydu.

Jak działa lek Co-Diovan?

Lek Co-Diovan zawiera dwie substancje czynne: walsartan i hydrochlorotiazyd. Walsartan należy do grupy leków nazywanych antagonistami receptora angiotensyny II; działa rozkurczająco na naczynia krwionośne, co powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Hydrochlorotiazyd jest tiazydowym lekiem moczopędnym, który poprzez zwiększenie objętości wydalanego moczu powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego.

Kiedy stosować lek Co-Diovan?

Lek Co-Diovan jest stosowany u osób dorosłych w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego, którego nie udaje się kontrolować podaniem tylko walsartanu lub tylko hydrochlorotiazydu.

Jak stosować lek Co-Diovan?

Dawkowanie leku Co-Diovan i długość leczenia określa lekarz. Nie należy przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować o tej samej porze każdego dnia, zwykle rano, z posiłkiem lub bez posiłku. Tabletkę należy połykać, popijając szklanką wody.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Co-Diovan?

Lek należy przyjmować regularnie każdego dnia. Jeśli pacjent zapomniał przyjąć dawkę leku, powinien ją przyjąć jak najszybciej. Jeśli jest już pora przyjęcia kolejnej dawki, pacjent powinien pominąć zapomnianą dawkę leku. Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Co-Diovan nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (walsartan lub hydrochlorotiazyd), pochodne sulfonamidu lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek nie może być stosowany: u pacjentów z ciężką chorobą nerek; u pacjentów z ciężką chorobą wątroby; u pacjentów ze zmniejszonym stężeniem potasu i sodu we krwi lub ze zwiększonym stężeniem wapnia we krwi, pomimo leczenia; u pacjentów z dną moczanową. Nie wolno stosować leku, jeśli pacjentka jest w ciąży powyżej trzeciego miesiąca.
Nie zaleca się stosowania leku Co-Diovan u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Co-Diovan?

Po wywiadzie lekarskim oraz przeanalizowaniu wszystkich przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku Co-Diovan, lekarz zaleci leczenie tym lekiem i poda zasady kontroli terapii. Należy zgłosić się do lekarza, jeśli pacjent ma jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Podczas leczenia lekarz może zalecić regularną kontrolę czynności nerek, ciśnienia tętniczego i stężenia elektrolitów (np. potasu) we krwi. Lek może powodować zwiększoną wrażliwość skóry na słońce i promieniowanie UV. Podczas przyjmowania leku Co-Diovan nie zaleca się spożywania alkoholu.

Jak stosować lek Co-Diovan z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Co-Diovan w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Co-Diovan nie jest zalecany we wczesnym okresie ciąży i nie wolno go stosować po trzecim miesiącu ciąży, ponieważ przyjmowany w tym okresie może poważnie zaszkodzić dziecku. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas leczenia lekiem Co-Diovan, powinna jak najszybciej poinformować o tym lekarza. Nie zaleca się stosowania leku Co-Diovan w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Co-Diovan?

W trakcie stosowania leku Co-Diovan mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu - są one szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Co-Diovan i jak najszybciej zgłosić się do lekarza, jeśli wystąpi jakikolwiek z objawów obrzęku naczynioruchowego, w tym: pokrzywka, obrzęk twarzy, języka lub gardła, trudności z przełykaniem lub oddychaniem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Co-Diovan?

W razie przypadkowego przyjęcia zbyt dużej ilości tabletek należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy lek Co-Diovan wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Co-Diovan może niekiedy powodować zawroty głowy i wpływać na zdolność koncentracji - nie należy wówczas prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn do czasu poznania reakcji organizmu na ten lek.

Jak przechowywać lek Co-Diovan?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Co-Diovan - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem