Combigan (Brimonidine + Timolol)
Nazwa handlowa | Postać | Dawka | Opakowanie | Refundacja | Opłata pacjenta (zł) | Cena 100% (zł) | Wskazania refundacyjne Opis leku |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Combigan (Rp) | krople do oczu, roztwór | 2 mg + 5 mg/ml | 1 but. 5 ml |
Refundacja R 65+, 18- |
Opłata pacjenta (zł): 10,91 0,00 |
Cena 100% (zł): 31,63 |
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny |
|
Combigan
Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.
AbbVie Sp. z o.o.
- Co zawiera Combigan?
- Jak działa Combigan?
- Kiedy stosować Combigan?
- Jak stosować Combigan?
- Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Combigan?
- Kiedy Combigan nie może być stosowany?
- Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Combigan?
- Jak stosować Combigan z innymi lekami?
- Czy można stosować Combigan w ciąży i okresie karmienia piersią?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Combigan?
- Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Combigan?
- Czy Combigan wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?
- Jak przechowywać Combigan?
- Combigan - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)
- Combigan - powiązane artykuły
Co zawiera Combigan?
Lek Combigan występuje w postaci kropli do oczu i jest dostępny na receptę.
1 ml roztworu zawiera 2 mg winianu brymonidyny (co odpowiada 1,3 mg brymonidyny) i maleinian tymololu w ilości odpowiadającej 5 mg tymololu. Lek zawiera chlorek benzalkoniowy, który może powodować podrażnienie oczu. Lek zawiera również fosforany.
Jak działa Combigan?
Lek Simbrinza zawiera dwie substancje czynne: brymonidynę i tymolol, które obniżają ciśnienie wewnątrz oka. Brymonidyna, która należy do grupy leków nazywanych agonistami receptora alfa-2-adrenergicznego, blokuje enzym o nazwie cyklaza adenylowa biorący udział w wytwarzaniu cieczy wodnistej; brymonidyna zwiększa również odprowadzanie cieczy wodnistej z przedniej części gałki ocznej. Tymolol jest lekiem blokującym receptory beta-adrenergiczne, który działa poprzez zmniejszenie wytwarzania płynu wewnątrz oka.
Kiedy stosować Combigan?
Lek Combigan stosuje się w celu obniżenia ciśnienia wewnątrz oka u pacjentów z jaskrą z otwartym kątem przesączania lub z nadciśnieniem ocznym, kiedy stosowanie kropli do oczu zawierających wyłącznie lek blokujący receptory beta-adrenergiczne nie jest wystarczające.
Jak stosować Combigan?
Dawkowanie leku Combigan i długość leczenia ustala lekarz. Nie należy zmieniać dawkowania ani przerywać leczenia bez porozumienia z lekarzem.
Sposób podawania
Lek jest przeznaczony do stosowania wyłącznie do oka. Należy unikać dotykania oka lub innych powierzchni końcówką zakraplacza. Należy zapoznać się z instrukcją stosowania kropli do oka Combigan znajdującą się w ulotce dołączonej do opakowania.
Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Combigan?
W sytuacji pominięcia dawki leku należy zastosować lek jak najszybciej po przypomnieniu sobie o tym. Następnie należy stosować lek regularnie zgodnie z zaleconym schematem. Nie należy podawać dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Kiedy Combigan nie może być stosowany?
Leku Combigan nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (brymonidynę i tymolol), leki blokujące receptory beta-adrenergiczne lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie wolno go również stosować u pacjentów otrzymujących niektóre rodzaje leków przeciwdepresyjnych, u pacjentów z zaburzeniami oddechowymi (takimi jak astma albo ciężka przewlekła obturacyjna choroba płuc) aktualnie lub w przeszłości, ani u pacjentów z zaburzenia ze strony serca (takimi jak niskie tętno, niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca niewyrównane zastosowaniem sztucznego stymulatora serca).
Lek Combigan nie może być stosowany u dzieci w wieku poniżej 2 lat i nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży (w wieku od 2 do 17 lat).
Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Combigan?
Po przeanalizowaniu przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem Combigan lekarz zadecyduje o rozpoczęciu leczenia i przekaże zalecenia dotyczące kontroli leczenia. Podczas leczenia u pacjenta będą wykonywane kontrolne badania ciśnienia w gałce ocznej. Należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta ma być wykonany jakikolwiek zabieg chirurgiczny. Wszystkie wątpliwości dotyczące leczenia z zastosowaniem leku Combigan należy omówić z lekarzem.
Ze względu na zawartość chlorku benzalkoniowego w kroplach Combigan należy usunąć soczewki kontaktowe przed ich zakropleniem i odczekać 15 minut przed ponownym założeniem. Chlorek benzalkoniowy może również powodować podrażnienie oczu, szczególnie u osób z zespołem suchego oka lub zaburzeniami dotyczącymi rogówki - jeśli po zastosowaniu leku pojawi się uczucie dyskomfortu w oku, kłucie lub ból w oku, należy skontaktować się z lekarzem.
Jak stosować Combigan z innymi lekami?
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
W sytuacji jednoczesnego stosowania innych kropli do oczu, należy zachować odstęp co najmniej 5 minut pomiędzy zakropleniem leku Combigan a podaniem innych kropli.
Czy można stosować Combigan w ciąży i okresie karmienia piersią?
Lekarz podejmuje decyzję o możliwości zastosowania leku Combigan w okresie ciąży. Leku Combigan nie należy stosować w okresie karmienia piersią.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Combigan?
Działania niepożądane powiązane ze stosowaniem leku Combigan są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Bardzo często po zastosowaniu leku obserwowano zaczerwienienie oka lub uczucie palenia w oku. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Combigan?
W razie miejscowego przedawkowania kropli lub przypadkowego połknięcia leku (przez osobę dorosłą lub dziecko) należy niezwłocznie porozumieć się z lekarzem.
Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk
Combigan - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)
Combigan - powiązane artykuły
Lista produktów zagrożonych brakiem dostępności na dzień 1 marca 2022 krótsza o 8 pozycji.
Lista produktów zagrożonych brakiem dostępności na dzień 1 marca 2022 krótsza o 8 pozycji. Produkty znajdujące się na liście nie mogą być wywożone za granicę. Czym jest wykaz leków...
Więcej »