LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Combigan (Brimonidine + Timolol)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Combigan (Rp) krople do oczu, roztwór 2 mg + 5 mg/ml 1 but. 5 ml
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
8,34
0,00
Cena
100% (zł):
31,63
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Combigan

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

AbbVie Sp. z o.o.

Co zawiera Combigan?

Lek Combigan występuje w postaci kropli do oczu i jest dostępny na receptę.
1 ml roztworu zawiera 2 mg winianu brymonidyny (co odpowiada 1,3 mg brymonidyny) i maleinian tymololu w ilości odpowiadającej 5 mg tymololu. Lek zawiera chlorek benzalkoniowy, który może powodować podrażnienie oczu. Lek zawiera również fosforany.

Jak działa Combigan?

Lek Simbrinza zawiera dwie substancje czynne: brymonidynę i tymolol, które obniżają ciśnienie wewnątrz oka. Brymonidyna, która należy do grupy leków nazywanych agonistami receptora alfa-2-adrenergicznego, blokuje enzym o nazwie cyklaza adenylowa biorący udział w wytwarzaniu cieczy wodnistej; brymonidyna zwiększa również odprowadzanie cieczy wodnistej z przedniej części gałki ocznej. Tymolol jest lekiem blokującym receptory beta-adrenergiczne, który działa poprzez zmniejszenie wytwarzania płynu wewnątrz oka.

Kiedy stosować Combigan?

Lek Combigan stosuje się w celu obniżenia ciśnienia wewnątrz oka u pacjentów z jaskrą z otwartym kątem przesączania lub z nadciśnieniem ocznym, kiedy stosowanie kropli do oczu zawierających wyłącznie lek blokujący receptory beta-adrenergiczne nie jest wystarczające.

Jak stosować Combigan?

Dawkowanie leku Combigan i długość leczenia ustala lekarz. Nie należy zmieniać dawkowania ani przerywać leczenia bez porozumienia z lekarzem.

Sposób podawania

Lek jest przeznaczony do stosowania wyłącznie do oka. Należy unikać dotykania oka lub innych powierzchni końcówką zakraplacza. Należy zapoznać się z instrukcją stosowania kropli do oka Combigan znajdującą się w ulotce dołączonej do opakowania.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Combigan?

W sytuacji pominięcia dawki leku należy zastosować lek jak najszybciej po przypomnieniu sobie o tym. Następnie należy stosować lek regularnie zgodnie z zaleconym schematem. Nie należy podawać dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Combigan nie może być stosowany?

Leku Combigan nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (brymonidynę i tymolol), leki blokujące receptory beta-adrenergiczne lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie wolno go również stosować u pacjentów otrzymujących niektóre rodzaje leków przeciwdepresyjnych, u pacjentów z zaburzeniami oddechowymi (takimi jak astma albo ciężka przewlekła obturacyjna choroba płuc) aktualnie lub w przeszłości, ani u pacjentów z zaburzenia ze strony serca (takimi jak niskie tętno, niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca niewyrównane zastosowaniem sztucznego stymulatora serca).
Lek Combigan nie może być stosowany u dzieci w wieku poniżej 2 lat i nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży (w wieku od 2 do 17 lat).

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Combigan?

Po przeanalizowaniu przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem Combigan lekarz zadecyduje o rozpoczęciu leczenia i przekaże zalecenia dotyczące kontroli leczenia. Podczas leczenia u pacjenta będą wykonywane kontrolne badania ciśnienia w gałce ocznej. Należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta ma być wykonany jakikolwiek zabieg chirurgiczny. Wszystkie wątpliwości dotyczące leczenia z zastosowaniem leku Combigan należy omówić z lekarzem.
Ze względu na zawartość chlorku benzalkoniowego w kroplach Combigan należy usunąć soczewki kontaktowe przed ich zakropleniem i odczekać 15 minut przed ponownym założeniem. Chlorek benzalkoniowy może również powodować podrażnienie oczu, szczególnie u osób z zespołem suchego oka lub zaburzeniami dotyczącymi rogówki - jeśli po zastosowaniu leku pojawi się uczucie dyskomfortu w oku, kłucie lub ból w oku, należy skontaktować się z lekarzem.

Jak stosować Combigan z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
W sytuacji jednoczesnego stosowania innych kropli do oczu, należy zachować odstęp co najmniej 5 minut pomiędzy zakropleniem leku Combigan a podaniem innych kropli.

Czy można stosować Combigan w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz podejmuje decyzję o możliwości zastosowania leku Combigan w okresie ciąży. Leku Combigan nie należy stosować w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Combigan?

Działania niepożądane powiązane ze stosowaniem leku Combigan są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Bardzo często po zastosowaniu leku obserwowano zaczerwienienie oka lub uczucie palenia w oku. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Combigan?

W razie miejscowego przedawkowania kropli lub przypadkowego połknięcia leku (przez osobę dorosłą lub dziecko) należy niezwłocznie porozumieć się z lekarzem.

Czy Combigan wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

U niektórych pacjentów lek Combigan może powodować senność, uczucie zmęczenia lub zamazane widzenie - pacjent nie powinien prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn dopóki objawy te nie ustąpią.

Jak przechowywać Combigan?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Butelkę przechowywać w tekturowym opakowaniu zewnętrznym w celu ochrony przed światłem. Krople można stosować przez 4 tygodnie od pierwszego otwarcia butelki.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Combigan - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Combigan - powiązane artykuły

Poniedziałek, 28 lutego 2022

Lista produktów zagrożonych brakiem dostępności na dzień 1 marca 2022 krótsza o 8 pozycji. Produkty znajdujące się na liście nie mogą być wywożone za granicę. Czym jest wykaz leków...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem