LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Contril (Levodropropizine)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Contril (OTC) syrop 6 mg/ml 1 but. 120 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
22,70
Cena
100% (zł):
22,70
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Contril

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

US Pharmacia Sp. z o.o.

Co zawiera lek Contril?

Lek Contril występuje w postaci syropu i jest dostępny bez recepty.
1 ml syropu zawiera 6 mg lewodropropizyny. Lek zawiera sacharozę, dlatego pacjenci ze stwierdzoną nietolerancję niektórych cukrów powinni skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku; zawartość sacharozy w leku muszą uwzględniać osoby chore na cukrzycę. Lek zawiera parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu, które mogą powodować reakcje alergiczne.

Jak działa lek Contril?

Lewodropropizyna działa przeciwkaszlowo i znosi skurcz oskrzeli.

Kiedy stosować lek Contril?

Lek Contril jest wskazany w objawowym leczeniu suchego (czyli nieproduktywnego) kaszlu.

Jak stosować lek Contril?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Leczenie należy kontynuować do czasu ustąpienia kaszlu lub zgodnie z zaleceniem lekarza. Nie należy przyjmować leku Contril dłużej niż 7 dni bez konsultacji z lekarzem.

  • Dorośli
    10 ml syropu Contril 3 razy w ciągu doby w odstępach co najmniej 6 godzin.
  • Dzieci
    Dzieci w wieku powyżej 2 lat o masie ciała 10-20 kg: 3 ml syropu Contril 3 razy w ciągu doby w odstępach co najmniej 6 godzin.
    Dzieci w wieku powyżej 2 lat o masie 21-30 kg: 5 ml syropu Contril 3 razy w ciągu doby w odstępach co najmniej 6 godzin.
    Leku Contril nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat.
Sposób podawania

Zaleca się przyjmowanie leku Contril między posiłkami. Do butelki z syropem dołączona jest miarka, która pozwala odmierzyć konieczną objętość syropu.

Kiedy lek Contril nie może być stosowany?

Leku Contril nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (lewodropropizynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować u osób z obfitą wydzieliną oskrzelową i zaburzeniami czynności rzęsek nabłonka oskrzelowego (takimi jak zespół Kartagenera, dyskineza rzęsek). Leku Contril nie należy stosować u kobiet w ciąży oraz u kobiet karmiących piersią.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Contril?

Jeśli po upływie 7 dni leczenia objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. Lek Contril można przyjmować tylko w okresie oczekiwania na rozpoznanie przyczyny kaszlu i (lub) na efekt leczenia choroby powodującej ten kaszel. Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli lek Contril jest stosowany u osób w podeszłym wieku oraz u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek (z klirensem kreatyniny < 35 ml/min).

Jak stosować lek Contril z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Należy zachować ostrożność, jeśli jednocześnie z lewodropropizyną są przyjmowane leki uspokajające.

Czy można stosować lek Contril w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Contril nie należy stosować u kobiet w ciąży, u kobiet planujących ciążę ani u kobiet karmiących piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Contril?

Bardzo rzadko mogą wystąpić poniższe działania niepożądane leku: pokrzywka, rumień, osutka, swędzenie, obrzęk naczynioruchowy (zwykle dotyczy twarzy lub gardła), reakcje skórne; bóle żołądka, bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka; reakcje alergiczne (w tym natychmiastowe), ogólne złe samopoczucie; zawroty głowy, zaburzenia równowagi, drżenia, mrowienie, drętwienie; kołatania serca, częstoskurcz, obniżenie ciśnienia tętniczego; drażliwość, senność, zaburzenie postrzegania własnej osoby i otoczenia; duszność, kaszel, obrzęk śluzówki układu oddechowego; ogólne osłabienie organizmu i osłabienie kończyn dolnych.
Należy wstrzymać przyjmowanie leku Contril i jak najszybciej zwrócić się po pomoc medyczną w razie pojawienia się jakiegokolwiek z następujących objawów: pokrzywka, świąd, tworzenie się pęcherzy (są to objawy ciężkiej reakcji skórnej); nierówna czynność serca; obrzęk, duszność, wymioty, biegunka (mogą to być objawy reakcji alergicznej lub anafilaktycznej), śpiączka hipoglikemiczna.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Contril?

W sytuacji przyjęcia zbyt dużej dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Czy lek Contril wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Rzadko lek Contril może powodować senność, dlatego pacjenci planujący prowadzenie samochodu lub obsługę urządzeń mechanicznych powinni zachować ostrożność, jeśli przyjmują ten lek.

Jak przechowywać lek Contril?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem. Lek może być stosowany przez 6 miesięcy po pierwszym otwarciu butelki.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Contril - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Contril - powiązane artykuły

Leki bez recepty, które hamują odruch kaszlu, stosujemy w samodzielnym leczeniu kaszlu suchego o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu.

Więcej »

Leki przeciwkaszlowe hamują odruch kaszlu. Powinny być stosowane jedynie przez krótki czas dla złagodzenia suchego kaszlu najczęściej występującego na początku infekcji.

Więcej »

Czym jest lewodropropizyna Jakie są wskazania do stosowania lewodropropizyny? Jakie są przeciwwskazania do stosowania lewodropropizyny? Jakie są ostrzeżenia i środki ostrożności...

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem