LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Convulex (Valproic acid)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Convulex (Rp) syrop 250 mg/5 ml 1 but. 100 ml
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
9,19
0,00
Cena
100% (zł):
10,56
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Convulex 150 (Rp) kapsułki miękkie 150 mg 100 szt.
Refundacja
B / R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
1,45 / 4,65
0,00
Cena
100% (zł):
15,17
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Convulex 300 (Rp) kapsułki miękkie 300 mg 100 szt.
Refundacja
B / R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
1,42 / 4,62
0,00
Cena
100% (zł):
28,86
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Convulex 500 (Rp) kapsułki miękkie 500 mg 100 szt.
Refundacja
B / R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
0,00 / 3,56
0,00
Cena
100% (zł):
45,74
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Convulex

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

G.L. Pharma GmbH

Co zawiera lek Convulex?

Lek Convulex występuje w postaci kapsułek (3 dawki) oraz w postaci syropu. Obie pozycje leku są dostępne na receptę.

 • Convulex kapsułki
  1 kapsułka zawiera 150 mg, 300 mg lub 500 mg kwasu walproinowego.
 • Convulex syrop
  1 ml syropu zawiera 50 mg walproinianu sodu (walproinian sodu otrzymany z kwasu walproinowego i sodu wodorotlenku). Syrop zawiera maltitol ciekły. Zawiera również parahydroksybenzoesan metylu i propylu, które mogą wywołać reakcję alergiczną, w tym reakcje typu późnego.

Jak działa lek Convulex?

Kwas walproinowy jest lekiem przeciwpadaczkowym, który wykazuje działanie przeciwdrgawkowe w różnych postaciach padaczki.

Kiedy stosować lek Convulex?

 • Lek Convulex kapsułki jest stosowany w leczeniu:
  - padaczki (w napadach uogólnionych - napadach mioklonicznych, napadach toniczno-klonicznych, napadach atonicznych, napadach nieświadomości; w napadach częściowych - napadach prostych lub złożonych, napadach wtórnie uogólnionych, zespołu Lennoxa-Gastauta);
  - manii, która występuje w chorobie określanej jako choroba afektywna dwubiegunowa (lek Convulex może być stosowany w przypadku, gdy nie można zastosować litu).
 • Lek Convulex syrop jest stosowany w leczeniu:
  - padaczki (w napadach uogólnionych - napady miokloniczne, napady toniczno-kloniczne, napady atoniczne, napady nieświadomości; w napadach częściowych - napady które są lub nie są wtórnie uogólnione).

Jak stosować lek Convulex?

Lekarz przedstawi zasady dawkowania leku Convulex. Dawka leku Convulex zależy od masy ciała i wieku pacjenta. Nie wolno przerywać leczenia bez wcześniejszego porozumienia z lekarzem.

Sposób podawania

Lek Convulex może być przyjmowany w trakcie posiłku lub po posiłku. Kapsułki należy połykać w całości popijając wystarczającą ilością płynu. Syrop należy podawać z zastosowaniem dozownika z tłokiem - należy zapoznać się z instrukcją podawania syropu i przestrzegać zawartych w niej zaleceń.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Convulex?

W przypadku pominięcia dawki leku nie należy przyjmować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki, ale kontynuować leczenie według zaleceń lekarza.

Kiedy lek Convulex nie może być stosowany?

Leku Convulex nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (kwas walproinowy, walproinian sodu) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie wolno podawać leku, jeśli u pacjenta występuje ostra lub przewlekła choroba wątroby; jeśli pacjent przebył ciężkie zapalenie wątroby, zwłaszcza polekowe, lub jeśli wywiad rodzinny u pacjenta świadczy o ciężkim zapaleniu wątroby; jeśli u pacjenta występuje porfiria; jeśli u pacjenta występuje wada genetyczna powodująca zaburzenia mitochondrialne (np. zespół Alpersa-Huttenlochera); jeśli u pacjenta występują zaburzenia metaboliczne (np. zaburzenia cyklu mocznikowego). Lek nie może być stosowany w przypadku jednoczesnego stosowania z meflochiną.
Nie należy stosować leku Convulex w przypadku padaczki, jeśli pacjentka jest w ciąży (chyba że żadna inna terapia nie jest skuteczna) lub jeśli pacjentka jest w wieku rozrodczym (chyba że stosuje skuteczną antykoncepcję przez cały okres leczenia). Nie należy stosować leku Convulex w przypadku choroby afektywnej dwubiegunowej, jeśli pacjentka jest w ciąży lub jeśli pacjentka jest w wieku rozrodczym (chyba że stosuje skuteczną antykoncepcję przez cały okres leczenia).
Lek Convulex w postaci kapsułek nie jest odpowiedni dla dzieci w wieku poniżej 6 lat (ryzyko zadławienia); jeśli istnieją wskazania kapsułki Convulex mogą być stosowane u dzieci o masie ciała powyżej 17 kg, pod warunkiem, że potrafią połknąć kapsułki.
Lek Convulex nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat w leczeniu manii.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Convulex?

Leczenie lekiem Convulex zostanie rozpoczęte i będzie nadzorowane przez lekarza specjalizującego się w leczeniu padaczki lub choroby afektywnej dwubiegunowej. Po wywiadzie lekarskim oraz przeanalizowaniu wszystkich przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku Convulex, lekarz zaleci leczenie tym lekiem i poda zasady kontroli terapii. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących przyjmowania leku oraz nie przekraczać zalecanej dawki leku. Należy zgłaszać lekarzowi przypadki nowego rodzaju napadów albo zaostrzeń istniejących napadów padaczkowych. Należy jak najszybciej powiadomić lekarza, jeśli w trakcie leczenia u pacjenta pojawią się myśli o samookaleczeniu lub myśli samobójcze. Przed zabiegiem operacyjnym i w przypadku siniaków lub samoistnych krwawień należy zgłosić lekarzowi stosowanie leku Convulex. Należy omówić z lekarzem wszystkie wątpliwości związane z terapią lekiem Convulex. Nie zaleca się picia alkoholu podczas leczenia lekiem Convulex.

Jak stosować lek Convulex z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Convulex w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Convulex stosowany w czasie ciąży może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Kwas walproinowy może spowodować poważne wady wrodzone i wpływać na sposób, w jaki rozwija się rosnące dziecko. W przypadku choroby afektywnej dwubiegunowej nie należy stosować leku Convulex, jeśli pacjentka jest w ciąży. W przypadku padaczki nie należy stosować leku Convulex, jeśli pacjentka jest w ciąży, chyba że żadna inna terapia nie jest skuteczna. W obu przypadkach kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną (antykoncepcję) bez przerwy przez cały okres stosowania leku Convulex (lekarz omówi z pacjentką właściwą antykoncepcję). Przed przepisaniem leku lekarz wytłumaczy pacjentce, co może zagrażać dziecku, jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas przyjmowania kwasu walproinowego. Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeśli pacjentka planuje ciążę lub jeśli podejrzewa, że jest w ciąży; nie należy przerywać stosowania leku Convulex ani antykoncepcji, chyba że tak zaleci lekarz, ponieważ stan pacjentki może się pogorszyć. Możliwość stosowania leku Convulex w czasie karmienia piersią zostanie ustalone przez lekarza.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Convulex?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić podczas terapii lekiem Convulex, są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi leku są drżenie i nudności. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Convulex?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Convulex wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Convulex może powodować senność, szczególnie w przypadku stosowania kilku leków przeciwdrgawkowych lub w przypadku jednoczesnego stosowania benzodiazepin. Pacjent powinien upewnić się, jak reaguje na leczenie zanim przystąpi do prowadzenia samochodu lub obsługi maszyn.

Jak przechowywać lek Convulex?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Kapsułki należy przechowywać w temperaturze poniżej 30ºC. Syrop należy przechowywać w temperaturze poniżej 25ºC; chronić przed światłem.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Convulex - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Convulex - powiązane artykuły

Środa, 21 lutego 2024

Komunikat bezpieczeństwa: potencjalne ryzyko zaburzeń neurorozwojowych u dzieci mężczyzn leczonych walproinianem w okresie 3 miesięcy przed poczęciem dziecka Przedstawiciele...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem