LekInfo24 - serwis fachowej informacji o lekach: aktualizacja PAŹDZIERNIK 2020 (refundacja 01.09.2020)

reklama

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Corator (Atorvastatin) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Corator (Rp) tabletki powlekane 10 mg 30 szt. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 8,77 Cena 100% (zł): 8,77 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Corator (Rp) tabletki powlekane 20 mg 30 szt. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 15,06 Cena 100% (zł): 15,06 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Corator (Rp) tabletki powlekane 40 mg 30 szt. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 24,82 Cena 100% (zł): 24,82 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Corator

Opis profesjonalny

Informacja dla pacjenta

Opis produktu stanowi wyciąg z ulotki dołączonej do opakowania

Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK-AM Sp. z o.o.

CO ZAWIERA CORATOR?

1 tabletka powlekana Corator zawiera 10 mg, 20 mg lub 40 mg atorwastatyny (w postaci soli wapniowej).

jak działa corator?

Atorwastatyna należy do grupy leków zwanych statynami, które regulują stężenie lipidów we krwi.

kiedy stosować corator?

Lek Corator jest stosowany do zmniejszenia stężenia lipidów określanych jako cholesterol i triglicerydy we krwi, gdy sama dieta ubogotłuszczowa i zmiany trybu życia nie są skuteczne.
Lek Corator może także być stosowany w celu zredukowania ryzyka chorób serca, nawet wówczas, gdy stężenie cholesterolu jest prawidłowe.
Podczas leczenia lekiem Corator należy kontynuować standardową dietę zmniejszającą stężenie cholesterolu.

jak stosować corator?

Dawkowanie leku Corator, sposób podawania i czas stosowania ustala lekarz.
Sposób podawania
Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą; mogą być przyjmowane o dowolnej porze dnia, podczas posiłków lub niezależnie od posiłków. Należy starać się przyjmować tabletkę o tej samej porze każdego dnia.

co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku corator?

W razie pominięcia dawki leku Corator należy przyjąć kolejną dawkę w przewidzianym czasie. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

kiedy corator nie może być stosowany?

Leku Corator nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynną (atorwastatynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Corator nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku poniżej 10 lat.

jakie są ostrzeżenia i środki ostrożności podczas stosowania leku corator?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Corator lekarz przeprowadzi z pacjentem dokładny wywiad, przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku i zadecyduje czy lek może być zastosowany oraz czy należy poddać pacjenta szczególnie dokładnej obserwacji. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przekraczać zalecanej dawki leku. Należy przerwać stosowanie leku Corator i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią bóle lub inne dolegliwości mięśni, które utrzymują się dłużej niż można się spodziewać. Podczas leczenia lekarz zaleci wykonywanie prób wątrobowych w regularnych odstępach czasu.

jak stosować corator z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

jak stosować corator z jedzeniem i piciem?

Nie należy spożywać więcej niż 1 lub 2 małe szklanki soku grejpfrutowego dziennie, gdyż większe ilości soku grejpfrutowego mogą zmieniać działanie leku Corator. Podczas przyjmowania leku Corator należy unikać spożywania nadmiernej ilości alkoholu.

czy można stosować corator w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie wolno stosować leku Corator, jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania leku Corator, należy natychmiast przerwać przyjmowanie leku i poinformować o tym lekarza. Kobiety w wieku rozrodczym podczas przyjmowania leku Corator, powinny stosować skuteczne metody zapobiegania ciąży.

jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku corator?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Corator, przedstawione są w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać przyjmowanie leku Corator i natychmiast skontaktować się z lekarzem w razie wystąpienia następujących objawów: obrzęk twarzy, języka i gardła, który może powodować trudności w oddychaniu; ciężka choroba objawiająca się łuszczeniem i obrzękiem skóry, pęcherzami skóry, ust, oczu, narządów płciowych oraz gorączką; wysypka skórna z różowo-czerwonymi plamami szczególnie na dłoniach lub stopach; osłabienie, tkliwość lub ból mięśniowy; objawy zespołu toczniopodobnego (w tym wysypka, zaburzenia stawów i wpływ na komórki krwi); objawy zapalenia wątroby (takie jak zażółcenie skóry i oczu, utrata apetytu, świąd, ciemne zabarwienie moczu, jasne zabarwienie kału); objawy zapalenia trzustki (ból brzucha).

co zrobić w przypadku przedawkowania leku corator?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

czy corator wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Zwykle lek Corator nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Pacjent nie powinien prowadzić pojazdów, jeśli lek Corator wpływa na jego zdolność do ich prowadzenia. Nie należy używać żadnych narzędzi oraz maszyn, jeżeli stosowanie leku Corator wpływa na zdolność ich obsługiwania.

jak przechowywać corator?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem:

Departament Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych

Al. Jerozolimskie 181C
02-222 Warszawa
Tel.: +48 22 49 21 301
Faks: +48 22 49 21 309
e-mail: ndl@urpl.gov.pl

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać ze strony:
http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych

reklama

Odwiedź nasz nowy serwis: jakleczymy.pl