LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Cortiment MMX (Budesonide)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Cortiment MMX (Rp) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 9 mg 30 szt.
Refundacja
R / 30%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
3,20 / 122,10
0,00
Cena
100% (zł):
407,01
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Cortiment MMX

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Ferring GmbH

Co zawiera Cortiment MMX?

Lek Cortiment MMX występuje w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu i jest dostępny na receptę.
1 tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 9 mg budezonidu. Lek zawiera laktozę - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku. Lek zawiera lecytynę sojową - nie należy stosować, jeśli pacjent ma uczulenie na orzeszki ziemne albo soję.

Jak działa Cortiment MMX?

Budezonid należy do grupy leków nazywanych glikokortykosteroidami, które stosowane są w celu zmniejszenia stanu zapalnego.

Kiedy stosować Cortiment MMX?

Lek Cortiment MMX jest stosowany u dorosłych w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego oraz w leczeniu zaostrzeń mikroskopowego zapalenia jelita grubego.

Jak stosować Cortiment MMX?

Lekarz ustala dawkę leku Cortiment MMX w poszczególnych chorobach oraz określa czas trwania leczenia. Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza nawet, jeśli nastąpi poprawa. Nie należy samodzielnie nagle przerywać stosowania leku, ponieważ może to spowodować pogorszenie stanu pacjenta. Jeśli będzie konieczne zaprzestanie przyjmowania leku, lekarz zaleci stopniowe zmniejszanie jego dawki.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować rano przed posiłkiem lub w trakcie posiłku. Tabletkę należy połknąć w całości, popijając szklanką wody; tabletki nie wolno łamać, rozkruszać ani żuć. Tabletek nie należy popijać sokiem grejpfrutowym.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Cortiment MMX?

W razie pominięcia dawki leku należy przyjąć ją tak szybko, jak to możliwe. Jeżeli zbliża się czas przyjęcia kolejnej dawki, nie należy przyjmować pominiętej dawki. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Cortiment MMX nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (budezonid) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować u osób z alergią na orzeszki ziemne lub soję.
Lek Cortiment MMX nie jest wskazany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Cortiment MMX?

Przed przepisaniem leku Cortiment MMX lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Po podjęciu decyzji o leczeniu lekarz ustali zasady kontroli leczenia. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Jeśli pacjent ma zaplanowany zabieg chirurgiczny w najbliższym czasie lub przechodzi przez stresujący okres w życiu, powinien zgłosić się do lekarza, który może zalecić stosowanie dodatkowo innych leków zawierających glikokortykosteroidy. Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu leku Cortiment MMX przed szczepieniem. Jeśli pacjent nie chorował jeszcze na odrę lub ospę wietrzną, w czasie przyjmowania leku Cortiment MMX należy unikać kontaktu z osobami chorymi na odrę i ospę wietrzną. Jeśli podczas leczenia wystąpi nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia, należy skontaktować się z lekarzem. Podczas przyjmowania leku Cortiment MMX nie należy pić soku grejpfrutowego, ponieważ może on zaburzać sposób działania leku.

Jak stosować Cortiment MMX z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Cortiment MMX w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz ustala, czy możliwe jest stosowanie leku Cortiment MMX u kobiet w ciąży lub u kobiet karmiących piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Cortiment MMX?

Działania niepożądane związane z terapią lekiem Cortiment MMX są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza lub zadzwonić po pomoc medyczną, jeśli w trakcie stosowania leku wystąpi reakcja alergiczna z objawami takimi jak pokrzywka lub obrzęk twarzy, warg, jamy ustnej, języka i gardła, które powodują trudności w oddychaniu.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Cortiment MMX?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast poinformować o tym lekarza.

Czy Cortiment MMX wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Jest mało prawdopodobne, aby lek Cortiment MMX wpływał na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ lek ten może niekiedy powodować zawroty głowy lub zmęczenie.

Jak przechowywać Cortiment MMX?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Cortiment MMX - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem