LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Cotellic (Cobimetinib)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Cotellic (Rpz) tabletki powlekane 20 mg 3 x 21 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Cotellic

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Roche Registration GmbH

Co zawiera lek Cotellic?

Lek Cotellic występuje w postaci tabletek, które są dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 20 mg kobimetynibu w postaci hemifumaranu. Lek zawiera laktozę - pacjenci z nietolerancją pewnych cukrów przed przyjęciem leku powinni skonsultować się z lekarzem.

Jak działa lek Cotellic?

Kobimetynib należy do grupy leków przeciwnowotworowych nazywanych inhibitorami MEK. Jego działanie polega na blokowaniu pewnych białek uczestniczących we wzroście komórek nowotworowych.

Kiedy stosować lek Cotellic?

Lek Cotellic stosuje w leczeniu dorosłych pacjentów z czerniakiem (rodzaj raka skóry), który rozprzestrzenił się do innych części ciała lub którego nie można usunąć chirurgicznie (lek może być stosowany jedynie u pacjentów, u których wykazano, że komórki czerniaka wykazują mutację w białku BRAF). Lek Cotellic jest stosowany razem z innym lekiem przeciwnowotworowym o nazwie wemurafenib, który jest inhibitorem białka BRAF.

Jak stosować lek Cotellic?

Lekarz przekaże zasady dawkowania leku Cotellic. Jednocześnie z lekiem Cotellic będzie przyjmowany lek zawierający wemurafenib, którego dawkowanie również określi lekarz. Leczenie trwa tak długo jak zaleci lekarz.

Sposób podawania

Lek Cotellic należy przyjmować w zaleconej dawce raz na dobę przez 21 kolejnych dni, po czym następuje 7 dni przerwy. Po zakończeniu siedmiodniowej przerwy należy rozpocząć kolejny 21-dniowy cykl leczenia lekiem Cotellic. Lek Cotellic może być przyjmowany z posiłkiem lub między posiłkami. Tabletki należy połykać w całości i popijać wodą.
Jeśli po przyjęciu leku Cotellic wystąpią wymioty, nie należy przyjmować w tym dniu dodatkowej dawki leku, a następnego dnia przyjąć lek jak zwykle.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Cotellic?

Postępowanie w przypadku pominięcia dawki leku zależy od czasu, który pozostał do przyjęcia kolejnej dawki. Jeśli do przyjęcia kolejnej dawki pozostało więcej niż 12 godzin, należy przyjąć pominiętą dawkę w momencie przypomnienia sobie o tym. Jeśli do przyjęcia kolejnej dawki pozostało mniej niż 12 godzin, należy opuścić pominiętą dawkę, a następną dawkę przyjąć o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Cotellic nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (kobimetynib) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Nie zaleca się stosowania leku Cotellic u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Cotellic?

Leczenie będzie prowadził lekarz z doświadczeniem w stosowaniu leków przeciwnowotworowych. Przed rozpoczęciem leczenia u pacjenta zostaną wykonane badania pod kątem obecności mutacji BRAF. Po analizie przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku Cotellic lekarz dokładnie omówi z pacjentem zasady prowadzenia terapii. Nie należy przekraczać zaleconej dawki leku. Przed i podczas leczenia lekiem Cotellic lekarz będzie sprawdzał u pacjenta czynność serca i wątroby oraz stan oczu. Należy skontaktować się z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku.

Jak stosować lek Cotellic z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować lek Cotellic z jedzeniem i piciem?

Podczas przyjmowania leku Cotellic należy unikać spożywania soku grejpfrutowego, ponieważ może to zwiększyć stężenie leku we krwi.

Czy można stosować lek Cotellic w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz omówi z pacjentką w ciąży lub karmiącą piersią ryzyko związane ze stosowaniem leku Cotellic. Jeśli podczas stosowania leku Cotellic lub w czasie 3 miesięcy po przyjęciu ostatniej dawki pacjentka zajdzie w ciążę, powinna jak najszybciej poinformować o tym lekarza. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować dwie skuteczne metody antykoncepcji w czasie leczenia i przez co najmniej 3 miesiące po jego zakończeniu (należy skonsultować się z lekarzem w sprawie ustalenia odpowiednich metod antykoncepcji).

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Cotellic?

Działania niepożądane występujące podczas terapii lekiem Cotellic zawiera ulotka dołączona do opakowania. Najczęstsze działania niepożądane tego leku to: biegunka, nudności, wymioty, gorączka, dreszcze, wysypka skórna, zwiększona wrażliwość skóry na światło, nieprawidłowe wyniki niektórych badań czynności wątroby oraz nieprawidłowy poziom we krwi enzymu o nazwie fosfokinaza keratynowa związanego z rozpadem mięśni. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli podczas leczenia wystąpią: biegunka; nietypowe krwawienie, bóle głowy, zawroty głowy, osłabienie, obecność krwi w kale lub czarne stolce, krwawe wymioty; objawy zaburzenia widzenia (w tym: niewyraźne widzenie, zniekształcone widzenie, częściowa utrata wzroku; objawy zaburzenia serca (w tym: kołatanie serca, przyspieszone lub nierówne bicie serca, zawroty głowy, zasłabnięcie, duszność, zmęczenie, obrzęk nóg); objawy chorób mięśni (w tym: bóle mięśni, skurcze mięśni, osłabienie, ciemne lub czerwone zabarwienie moczu).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Cotellic?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Cotellic wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Jeśli podczas leczenia wystąpią zaburzenia widzenia lub inne problemy, które mogą wpływać na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, np. zawroty głowy lub zmęczenie, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać lek Cotellic?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek nie wymaga specjalnych warunków przechowywania.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Cotellic - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem