LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Crestor (Rosuvastatin)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Crestor (Rp) tabletki powlekane 5 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
99,00
Cena
100% (zł):
99,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Crestor (Rp) tabletki powlekane 10 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
118,00
Cena
100% (zł):
118,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Crestor (Rp) tabletki powlekane 20 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
177,00
Cena
100% (zł):
177,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Crestor

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

AstraZeneca AB

Co zawiera Crestor?

Lek Crestor występuje w postaci tabletek w 3 dawkach. Wszystkie dawki leku są dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 5 mg, 10 mg lub 20 mg rozuwastatyny (w postaci soli wapniowej). Lek zawiera laktozę - pacjenci, u których stwierdzono nietolerancję niektórych cukrów, powinni poinformować o tym lekarza przed przyjęciem leku.

Jak działa Crestor?

Rozuwastatyna należy do grupy leków zwanych statynami, które regulują stężenie lipidów we krwi.

Kiedy stosować Crestor?

Lek Crestor jest zalecany do stosowania u pacjentów, u których stwierdzono podwyższone stężenie cholesterolu we krwi, co oznacza że istnieje u nich ryzyko zawału serca lub udaru. Lek Crestor jest zalecany u pacjentów, u których dieta i zwiększenie ilości ćwiczeń fizycznych okazały się niewystarczające do uzyskania prawidłowego stężenia cholesterolu we krwi. Pacjent przyjmujący lek Crestor powinien jednocześnie stosować dietę z obniżoną ilością cholesterolu oraz wykonywać ćwiczenia fizyczne.
Lek Crestor jest również zalecany, jeśli pacjent jest obciążony innymi czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru lub podobnych chorób.

Jak stosować Crestor?

Dawkę leku Crestor odpowiednią dla każdego pacjent, schemat dawkowania i czas leczenia tym lekiem określa lekarz.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować raz na dobę o dowolnej porze, z jedzeniem lub bez jedzenia. Tabletkę należy połykać w całości, popijając wodą. Zaleca się przyjmowanie leku o tej stałej porze każdego dnia.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Crestor?

W sytuacji pominięcia dawki leku Crestor należy przyjąć kolejną dawkę następnego dnia o stałej porze. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Crestor nie może być stosowany?

Leku Crestor nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (rozuwastatynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Crestor w dawkach 5 mg, 10 mg i 20 mg nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Crestor?

Przed zaleceniem leczenia lekiem Crestor konieczne jest przeprowadzeniem z pacjentem wywiadu z uwzględnieniem przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Lekarz podejmie decyzję o leczeniu tym lekiem oraz określi zasady kontroli efektów leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Należy przerwać stosowanie leku Crestor i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią bóle lub inne dolegliwości mięśni, które utrzymują się dłużej niż można się spodziewać. Podczas leczenia lekarz zaleci regularną kontrolę parametrów czynności wątroby. W czasie stosowania leku Crestor należy unikać spożywania nadmiernej ilości alkoholu.

Jak stosować Crestor z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Crestor w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Crestor nie należy stosować w ciąży ani w okresie karmienia piersią. Jeśli podczas stosowania tego leku pacjentka zajdzie w ciążę, powinna natychmiast przerwać przyjmowanie leku i skontaktować się z lekarzem. Podczas stosowania leku Crestor należy unikać ciąży i stosować skuteczne metody zapobiegania ciąży.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Crestor?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Crestor, są zebrane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Crestor i natychmiast zgłosić się po pomoc medyczną, jeśli wystąpią następujące objawy: trudności w oddychaniu z obrzękiem twarzy, ust, języka i (lub) gardła), nasilony świąd skóry z grudkami; bóle lub inne dolegliwości mięśni utrzymujące się dłużej niż można się spodziewać, zerwanie mięśnia; objawy zespołu Stevensa-Johnsona (takie jak ciężkie zmiany pęcherzowe na skórze ciała, ustach, oczach i w okolicy narządów płciowych); objawy zapalenia wątroby (takie jak zażółcenie skóry i oczu, świąd, ciemne zabarwienie moczu, jasne zabarwienie kału, utrata apetytu); silny ból brzucha (objaw zapalenia trzustki).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Crestor?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy Crestor wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Większość osób przyjmujących lek Crestor może prowadzić pojazdy i obsługiwać maszyny. U niektórych osób podczas leczenia lekiem Crestor występują zawroty głowy - jeśli one wystąpią, należy skontaktować się z lekarzem przed rozpoczęciem prowadzenia pojazdu lub obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Crestor?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30ºC.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Crestor - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem