LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Crosuvo (Rosuvastatin)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Crosuvo (Rp) tabletki powlekane 5 mg 28 szt. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 14,50 Cena 100% (zł): 14,50 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Crosuvo (Rp) tabletki powlekane 10 mg 28 szt. 75+: S Ciąża: n.d. Odpłatność: 30% Opłata pacjenta (zł): 2,48 Cena 100% (zł): 8,26 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Crosuvo (Rp) tabletki powlekane 20 mg 28 szt. 75+: S Ciąża: n.d. Odpłatność: 30% Opłata pacjenta (zł): 4,80 Cena 100% (zł): 15,99 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Crosuvo (Rp) tabletki powlekane 40 mg 28 szt. 75+: S Ciąża: n.d. Odpłatność: 30% Opłata pacjenta (zł): 8,96 Cena 100% (zł): 29,87 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Crosuvo

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Bausch Health Ireland Ltd.

Co zawiera Crosuvo?

Lek Crosuvo występuje w postaci tabletek w czterech dawkach. Wszystkie dawki leku są dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 5 mg, 10 mg, 20 mg lub 40 mg rozuwastatyny (w postaci soli wapniowej). Lek zawiera laktozę - jeśli u pacjenta stwierdzono wcześniej nietolerancję niektórych cukrów, powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku. Lek zawiera żółcień chinolinową i może powodować reakcje alergiczne.

Jak działa Crosuvo?

Rozuwastatyna należy do grupy leków zwanych statynami, które regulują stężenie lipidów we krwi.

Kiedy stosować Crosuvo?

Lek Crosuvo jest zalecany do stosowania u pacjentów ze zwiększonym stężeniem cholesterolu we krwi, co oznacza występowanie ryzyka zawału serca lub udaru. Lek Crosuvo jest zalecany u pacjentów, u których dieta i zwiększenie ilości ćwiczeń fizycznych okazały się niewystarczające, aby uzyskać prawidłowe stężenie cholesterolu we krwi. Pacjent stosujący lek Crosuvo powinien jednocześnie stosować dietę z obniżoną ilością cholesterolu i ćwiczenia fizyczne.
Lek Crosuvo jest również zalecany, jeśli u pacjenta występują inne czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru lub podobnych chorób.

Jak stosować Crosuvo?

Dawkowanie leku Crosuvo, sposób przyjmowania i czas leczenia ustala lekarz.

Sposób podawania

Lek Crosuvo należy przyjmować raz na dobę o dowolnej porze, z jedzeniem lub na czczo. Tabletkę należy połykać w całości, popijając wodą. Zaleca się przyjmowanie leku o stałej porze każdego dnia.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Crosuvo?

W razie pominięcia dawki leku Crosuvo należy przyjąć kolejną dawkę o zwyklej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Crosuvo nie może być stosowany?

Leku Crosuvo nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (rozuwastatynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Nie zaleca się stosowania leku Crosuvo u dzieci i młodzieży.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Crosuvo?

Przed przepisaniem leku Crosuvo lekarz przeprowadzi z pacjentem dokładny wywiad, przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Podejmie decyzję o jego zastosowaniu oraz wyznaczy wizyty kontrolne. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przekraczać zalecanej dawki leku. Należy przerwać stosowanie leku Crosuvo i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią bóle lub inne dolegliwości mięśni, które utrzymują się dłużej niż można się spodziewać. W trakcie leczenia w regularnych odstępach czasu lekarz zaleci wykonywanie badań czynności wątroby. Podczas przyjmowania leku Crosuvo należy unikać spożywania nadmiernej ilości alkoholu.

Jak stosować Crosuvo z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Crosuvo w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Crosuvo nie wolno stosować u kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania leku, powinna natychmiast przerwać przyjmowanie leku i poinformować o tym lekarza. Kobiety w wieku rozrodczym podczas przyjmowania leku Crosuvo powinny stosować skuteczne metody zapobiegania ciąży.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Crosuvo?

Działania niepożądane obserwowane w trakcie leczenia lekiem Crosuvo, są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Crosuvo i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem w razie wystąpienia następujących objawów: obrzęk twarzy, warg, języka i (lub) gardła), który może powodować trudności w połykaniu i oddychaniu; silny świąd skóry z grudkami; objawy zespołu toczniopodobnego (wysypka, zaburzenia stawów i wpływ na krwinki); bóle lub inne dolegliwości mięśni utrzymujące się dłużej niż można się spodziewać; ciężkie zmiany pęcherzowe na skórze ciała, ustach, oczach i w okolicy narządów płciowych; objawy zapalenia wątroby (takie jak zażółcenie skóry i oczu, świąd, ciemne zabarwienie moczu, jasne zabarwienie kału, utrata apetytu); silny ból brzucha (objaw zapalenia trzustki).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Crosuvo?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy Crosuvo wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

W okresie stosowania leku Crosuvo większość osób może prowadzić pojazdy i obsługiwać maszyny. U niektórych pacjentów podczas leczenia lekiem Crosuvo występują zawroty głowy - jeśli wystąpią, przed prowadzeniem pojazdów lub obsługą maszyn należy skonsultować się z lekarzem.

Jak przechowywać Crosuvo?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem