LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Crysvita (Burosumab)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Crysvita (Rpz) roztwór do wstrzykiwań 10 mg/ml 1 fiolka
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Crysvita (Rpz) roztwór do wstrzykiwań 20 mg/ml 1 fiolka
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Crysvita (Rpz) roztwór do wstrzykiwań 30 mg/ml 1 fiolka
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Crysvita

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Kyowa Kirin Holdings B.V.

Co zawiera lek Crysvita?

Lek Crysvita występuje w postaci roztworu do wstrzykiwań w trzech dawkach. Lek jest dostępny na receptę.
1 fiolka zawiera 10 mg, 20 mg lub 30 mg burosumabu w 1 ml roztworu. Lek zawiera sorbitol.

Jak działa lek Crysvita?

Lek zawiera burosumab, który należy do grupy leków nazywanych przeciwciałami monoklonalnymi. Jego działanie polega na blokowaniu działania białka o nazwie FGF23, co umożliwia nerkom zwrotne wchłanianie fosforanów i przywrócenie ich prawidłowego stężenia we krwi.

Kiedy stosować lek Crysvita?

Lek Crysvita jest stosowany w leczeniu hipofosfatemii sprzężonej z chromosomem X (XLH) - lek można stosować u dzieci i młodzieży w wieku od 1 roku do 17 lat oraz u osób dorosłych.
Lek Crysvita jest stosowany również w leczeniu osteomalacji onkogenicznej (TIO) u dzieci i młodzieży w wieku od 1 roku do 17 lat oraz u osób dorosłych, w przypadkach gdy nie można skutecznie usunąć albo zlokalizować guza nowotworowego powodującego tę chorobę.

Jak stosować lek Crysvita?

Dawka leku zależy od wieku i masy ciała pacjenta. Jest dostosowywana na podstawie stężenia fosforanów we krwi u danego pacjenta.

Sposób podawania

Lek Crysvita podaje się we wstrzyknięciu podskórnym co 2 lub 4 tygodnie, w zależności od wieku pacjenta. Po odpowiednim przeszkoleniu przez lekarza lub pielęgniarkę, wstrzyknięcia leku mogą być wykonywanie samodzielnie przez pacjenta lub opiekuna. Należy zapoznać się z instrukcją dołączoną do leku i ściśle przestrzegać zawartych w niej zaleceń. Wstrzyknięcie można wykonywać w górną część ramienia, brzuch, pośladek lub udo. Jeśli wykonuje się więcej niż jedno wstrzyknięcie, każde należy wykonać w inne miejsce. Nie należy wykonywać wstrzyknięcia w miejsce obolałe, zaczerwienione, zasinione lub z pękniętą skórą, w miejsce występowania rozstępów lub blizn ani bezpośrednio w znamię lub w okolicę znamienia.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Crysvita?

W przypadku pominięcia dawki leku należy jak najszybciej wstrzyknąć pominiętą dawkę. Należy natychmiast zwrócić się do lekarza, który odpowiednio zmodyfikuje kolejne dawki.

Kiedy lek Crysvita nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z ciężkim uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (burosumab) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie wolno stosować u pacjentów z wysokim stężeniem fosforanów we krwi (hiperfosfatemią) ani u pacjentów z ciężką chorobą nerek. W trakcie stosowania leku Crysvita nie wolno przyjmować fosforanów w postaci doustnej ani aktywnych postaci witaminy D (np. kalcytriolu).
Leku Crysvita nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 1 roku.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Crysvita?

Leczenie lekiem Crysvita rozpoczyna i nadzoruje lekarz z doświadczeniem w leczeniu pacjentów z chorobami kości. Lekarz dokładnie objaśni pacjentowi zasady prowadzenia terapii. Regularnie będzie kontrolowany stan pacjenta i skuteczność leczenia. W czasie leczenia u pacjenta będą wykonywane badania oznaczania stężenia fosforanów i wapnia we krwi i moczu. Należy porozumieć się z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane z chorobą lub leczeniem.

Jak stosować lek Crysvita z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Crysvita w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz podejmuje decyzję o zastosowaniu leku Crysvita u pacjentek, które są w ciąży lub karmią piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Crysvita?

Działania niepożądane związane z terapią lekiem Crysvita są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi leku u dzieci są: reakcje w miejscu wstrzyknięcia, kaszel, ból głowy, gorączka, ból kończyn, wymioty, ropień zęba, obniżenie stężenia witaminy D, biegunka, wysypka, nudności, zaparcia, próchnica zębów i ból mięśni. U osób dorosłych najczęstsze działania niepożądane to: ból pleców, reakcje w miejscu wstrzyknięcia, ból głowy, zakażenie zęba, zespół niespokojnych nóg, skurcze mięśni, zaparcie, obniżenie stężenia witaminy D i zawroty głowy. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, jeśli w takcie leczenia pojawi się jakikolwiek objaw reakcji alergicznej (np. wysypka i swędzenie całego ciała, obrzęk powiek, ust lub warg, duszność).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Crysvita?

W razie wstrzyknięcia większej niż zalecona ilości leku należy jak najszybciej poinformować o tym lekarza.

Czy lek Crysvita wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Crysvita może wywoływać zawroty głowy i wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów, jazdy na rowerze, obsługiwania narzędzi lub maszyn - w razie pojawienia się zawrotów głowy nie należy wykonywać tych czynności i poinformować o tym lekarza.

Jak przechowywać lek Crysvita?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać fiolkę w opakowaniu zewnętrznym w celu ochrony przed światłem. Przechowywać w lodówce (2-8°C); nie zamrażać. Po wyjęciu fiolek z lodówki należy odczekać 30 minut, aby w sposób naturalny osiągnęły temperaturę pokojową; nie należy ich ogrzewać w żaden inny sposób. Nie należy stosować leku, jeśli roztwór jest odbarwiony, mętny lub zawiera widoczne cząstki.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Crysvita - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Crysvita - powiązane artykuły

Niedziela, 22 października 2023

Nowa lista refundacyjna od 1 listopada 2023 - nowości w programach lekowych i w chemioterapii Nowa lista refundacyjna od 1 listopada 2023 r. – informacje ogólne Nowa lista...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem