LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Cymevene (Ganciclovir)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Cymevene (Lz) proszek do sporządzania koncentratu roztworu do infuzji 500 mg 1 fiolka
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
205,00
Cena
100% (zł):
205,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Cymevene

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Cheplapharm Arzneimittel GmbH

Co zawiera lek Cymevene?

Lek Cymevene to proszek do sporządzania koncentratu roztworu do infuzji. Lek jest dostępny na receptę.
1 fiolka zawiera 500 mg gancyklowiru (w postaci gancyklowiru sodowego). Po sporządzeniu koncentratu 1 ml roztworu zawiera 50 mg gancyklowiru.

Jak działa lek Cymevene?

Gancyklowir jest lekiem przeciwwirusowym.

Kiedy stosować lek Cymevene?

Lek Cymevene stosuje się do leczenia chorób wywoływanych przez wirus cytomegalii (CMV) u pacjentów dorosłych i młodzieży w wieku 12 lat i starszych z osłabioną czynnością układu odpornościowego.
Lek Cymevene stosuje się również do zapobiegania zakażeniom wirusem cytomegalii (CMV) po przeszczepieniu narządu lub podczas chemioterapii u pacjentów dorosłych i dzieci od urodzenia.

Jak stosować lek Cymevene?

Lekarz ustala dawkę i częstość podawania leku Cymevene w zależności od masy ciała pacjenta, jego wieku, czynności nerek, morfologii krwi oraz rodzaju choroby. Czas leczenia określa lekarz.

Sposób podawania

Lek podaje lekarz lub pielęgniarka w postaci infuzji (wlewu) dożylnego, który trwa 1 godzinę.

Kiedy lek Cymevene nie może być stosowany?

Leku Cymevene nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (gancyklowir), walgancyklowir lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy go stosować w okresie karmienia piersią.
Istnieją ograniczone informacje dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności stosowania leku Cymevene w leczeniu choroby wywołanej przez wirus cytomegalii (CMV) u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Cymevene?

Przed przepisaniem leku Cymevene lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Lekarz będzie regularnie kontrolował stan pacjenta i odpowiedź na leczenie. Podczas leczenia konieczne będą regularne badania krwi w celu kontroli dawkowania leku. Jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności nerek lub zaburzenia dotyczące krwi, lekarz może zalecić stosowanie mniejszej dawki leku Ganciclovir Accord oraz częstsze kontrolowanie liczby krwinek podczas leczenia. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane z leczeniem.

Jak stosować lek Cymevene z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Cymevene w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz omówi z pacjentką w ciąży ryzyko związane ze stosowaniem leku Cymevene w tym okresie. Lek Cymevene może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Kobiety nie powinny zachodzić w ciążę w trakcie przyjmowania tego leku. Pacjentki w wieku rozrodczym muszą stosować antykoncepcję podczas przyjmowania leku Cymevene oraz przez co najmniej 30 dni po zakończeniu leczenia. Mężczyźni, których partnerki mogą zajść w ciążę, powinni stosować antykoncepcję mechaniczną (np. prezerwatywy) podczas przyjmowania leku Cymevene i przez co najmniej 90 dni po zakończeniu leczenia. Jeśli pacjentka przyjmująca lek Cymevene zajdzie w ciążę lub partnerka podczas przyjmowania przez pacjenta leku Cymevene zajdzie w ciążę, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Leku Cymevene nie wolno stosować w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Cymevene?

Ulotka dołączona do opakowania zawiera działania niepożądane towarzyszące terapii z zastosowaniem leku Cymevene. Najczęściej zgłaszane działania niepożądane to: pleśniawki lub pleśniawki jamy ustnej, zakażenie górnych dróg oddechowych (np. zapalenie zatok, zapalenie migdałków), mała liczba białych krwinek, mała liczba czerwonych krwinek, brak apetytu, ból głowy, kaszel, uczucie duszności, biegunka, nudności, wymioty, ból brzucha, wyprysk na skórze, gorączka, uczucie zmęczenia. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Cymevene wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

W czasie leczenia lekiem Cymevene mogą wystąpić senność, zawroty głowy, stany splątania lub roztrzęsienie, utrata równowagi lub napady drgawkowe, dlatego pacjenci, u których wystąpią takie objawy, powinni powstrzymać się od prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Cymevene - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem