LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Cytotec (Misoprostol)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Cytotec (Rp) tabletki 0,2 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
620,00
Cena
100% (zł):
620,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Cytotec

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Pfizer Europe MA EEIG

Co zawiera lek Cytotec?

Lek Cytotec to tabletki dostępne na receptę.
1 tabletka zawiera 0,2 mg mizoprostolu. Lek zawiera olej rycynowy uwodorniony, który może powodować niestrawność i biegunkę.

Jak działa lek Cytotec?

Mizoprostol jest podobny do wytwarzanych naturalnie w organizmie substancji zwanych prostaglandynami, które są wytwarzane między innymi w żołądku, dwunastnicy i jelitach. Mizoprostol zapobiega owrzodzeniom żołądka i dwunastnicy powstałym w trakcie leczenia niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi.

Kiedy stosować lek Cytotec?

Lek Cytotec jest wskazany w zapobieganiu owrzodzeniom żołądka i dwunastnicy powstałym w trakcie leczenia niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ).

Jak stosować lek Cytotec?

Dawkowanie leku i czas leczenia określa lekarz. W trakcie przyjmowania leku Cytotec należy kontynuować leczenie niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym zgodnie z zaleceniem lekarza.

Sposób podawania

Lek Cytotec jest przyjmowany w 2 lub 4 dawkach podzielonych - poszczególne dawki należy przyjmować w czasie śniadania i (lub) głównych posiłków oraz przed snem. W celu zmniejszenia ryzyka biegunki lek Cytotec należy przyjmować z jedzeniem oraz unikać leków zobojętniających kwas solny w żołądku zawierających magnez.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Cytotec?

Nie należy stosować podwójnej dawki leku w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Cytotec nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (mizoprostol), inne prostaglandyny lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie wolno stosować u kobiet w ciąży oraz u kobiet planujących ciążę. Nie wolno go również stosować, jeśli pacjentka jest w wieku rozrodczym i nie stosuje skutecznej metody antykoncepcji, aby nie dopuścić do zajścia w ciążę. Leku nie wolno stosować w okresie karmienia piersią.
Lek Cytotec nie jest wskazany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Cytotec?

Przed zaordynowaniem leku Cytotec konieczny jest wywiad lekarski oraz analiza przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku. Pacjent powinien poinformować lekarza, jeżeli występują u niego choroby serca lub naczyń krwionośnych, w tym m.in. choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, choroby naczyń mózgowych. Należy porozmawiać z lekarzem, jeśli w trakcie leczenia pojawią się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania tego leku. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku.

Jak stosować lek Cytotec z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Cytotec w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Cytotec nie wolno stosować u kobiet w ciąży, u kobiet planujących ciążę oraz u kobiet, które nie uzyskały ujemnego wyniku testu ciążowego. Lek ten może spowodować poronienie, przedwczesny poród lub wady wrodzone u płodu. Ze względu na ryzyko dla płodu, pacjentki w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji podczas przyjmowania tego leku. W razie podejrzenia ciąży leczenie należy natychmiast przerwać i skontaktować się z lekarzem. Leku Cytotec nie należy stosować w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Cytotec?

Działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Cytotec są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstsze działania niepożądane to biegunka i wysypka skórna. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Cytotec?

W przypadku przyjęcia dawki leku większej niż zalecana należy jak najszybciej zwrócić się do lekarza.

Czy lek Cytotec wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Cytotec może powodować zawroty głowy i może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Cytotec?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25˚C i chronić przed światłem.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Cytotec - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem