LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

DHEA Aflofarm (Prasterone)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
DHEA Aflofarm (OTC) tabletki powlekane 25 mg 30 szt. n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 58,30 Cena 100% (zł): 58,30 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

DHEA Aflofarm

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.

Co zawiera lek DHEA Aflofarm?

Lek DHEA Aflofarm występuje w postaci tabletek i jest dostępny bez recepty.
1 tabletka powlekana zawiera 25 mg prasteronu (dehydroepiandrosteronu, DHEA). Lek zawiera sorbitol - pacjenci, u których stwierdzono wcześniej nietolerancję niektórych cukrów, powinni skonsultować to z lekarzem przed przyjęciem leku; sorbitol może mieć łagodne działanie przeczyszczające.

Jak działa lek DHEA Aflofarm?

Prasteron (dehydroepiandrosteron, DHEA) należy do grupy hormonów steroidowych. Jego ilość w organizmie zmniejsza się w trakcie starzenia. Podawanie DHEA może korzystnie wpływać m.in. na erekcję u mężczyzn, popęd płciowy, samopoczucie, odporność organizmu i układ kostno-mięśniowy.

Kiedy stosować lek DHEA Aflofarm?

Lek DHEA Aflofarm jest stosowany w celu uzupełniania niedoborów dehydroepiandrosteronu (DHEA) u kobiet i mężczyzn z potwierdzonym laboratoryjnie niedoborem tego hormonu.

Jak stosować lek DHEA Aflofarm?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

  • Dorośli
    1 tabletka DHEA Aflofarm raz na dobę. Maksymalna dawka dobowa dla kobiet wynosi 25 mg (1 tabletka DHEA Aflofarm), a dla mężczyzn 50 mg (2 tabletki DHEA Aflofarm). Efekt działania leku występuje po kilku tygodniach stosowania.
  • Dzieci i młodzież
    Leku DHEA Aflofarm nie należy stosować u dzieci i młodzieży.
Osoby w podeszłym wieku

W tej grupie pacjentów lekarz odpowiednio dostosuje dawkę dobową leku.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek

Leku DHEA Aflofarm nie należy stosować w przypadku ciężkiej niewydolności wątroby i (lub) nerek.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować rano, w trakcie posiłku.

Kiedy lek DHEA Aflofarm nie może być stosowany?

Leku DHEA Aflofarm nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (prasteron) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek DHEA Aflofarm jest przeciwwskazany w przypadku stwierdzenia: raka piersi, jajnika i innych nowotworów zależnych od estrogenów; przerostu gruczołu krokowego (prostaty) i (lub) raka gruczołu krokowego; raka sutka u mężczyzn lub innych nowotworów; ciężkiej niewydolności wątroby i (lub) nerek. Leku DHEA Aflofarm nie wolno stosować u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią, a także u dzieci i młodzieży.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku DHEA Aflofarm?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią podczas stosowania leku DHEA Aflofarm, należy skontaktować się z lekarzem. Rozpoczęcie przyjmowania leku należy omówić z lekarzem, który zleci wykonanie koniecznych badań i na ich podstawie zdecyduje o konieczności stosowania tego leku. Osoby w wieku poniżej 40 lat nie powinny stosować leku DHEA Aflofarm. Bez porozumienia z lekarzem pacjent nie powinien zmieniać, a w szczególności zwiększać dawki leku. Nie należy stosować leku DHEA Aflofarm u pacjentów w trakcie leczenia hormonalnego, np. u kobiet w trakcie hormonalnej terapii zastępczej lub u mężczyzn podczas leczenia preparatami zawierającymi testosteron. W osób stosujących lek DHEA Aflofarm konieczne jest monitorowanie terapii przez lekarza, podczas którego będą sprawdzane u pacjenta różne parametry kliniczne i biochemiczne. Lek DHEA Aflofarm nie powinien być stosowany u sportowców uprawiających wyczynowo sport, ponieważ należy on do grupy niedozwolonych środków anabolicznych - androgennych.

Jak stosować lek DHEA Aflofarm z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu jakiegokolwiek z następujących leków: leki przeciwzakrzepowe (np. heparyna, warfaryna); leki zawierające androgeny (męskie hormony płciowe), np. testosteron i pochodne testosteronu; leki stosowane w hormonalnej terapii zastępczej u kobiet; leki stosowane w leczeniu padaczki (np. karbamazepina, kwas walproinowy); leki stosowane w leczeniu zaburzeń psychicznych (np. pochodne fenotiazyny, diazepiny i oksazepiny, sole litu); leki stosowane w chorobach układu krążenia (np. nitrendypina, diltiazem); leki stosowane w cukrzycy (np. metformina, insulina); glikokortykosteroidy.

Czy można stosować lek DHEA Aflofarm w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku DHEA Aflofarm nie wolno stosować u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku DHEA Aflofarm?

U kobiet rzadko mogą wystąpić następujące działania niepożądane: nadmierne owłosienie typu męskiego (hirsutyzm); trądzik, świąd skóry, zwiększona potliwość, przetłuszczanie się skóry i włosów, nasilenie wypadania włosów na głowie; niekorzystne zmiany składu lipidów krwi (np. zmniejszenie stężenia HDL); zaburzenia miesiączkowania. W przeprowadzonych badaniach klinicznych z udziałem mężczyzn w wieku średnim i podeszłym, którym podawano lek w dawkach dobowych 50-100 mg przez okres 3-6 miesięcy, działań niepożądanych nie odnotowano.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku DHEA Aflofarm?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Czy lek DHEA Aflofarm wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Brak danych na temat wpływu leku DHEA Aflofarm na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek DHEA Aflofarm?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem