LekInfo24 - serwis fachowej informacji o lekach: aktualizacja PAŹDZIERNIK 2020 (refundacja 01.09.2020)

reklama

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

DX2LEK (Minoxidil) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
DX2LEK (OTC) płyn na skórę 20 mg/ml 1 but. 60 ml 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 31,50 Cena 100% (zł): 31,50 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

DX2LEK

Informacja dla pacjenta

Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.

SKŁAD
1 ml płynu na skórę zawiera 20 mg minoksydylu. 1 ml płynu zawiera 0,15 ml glikolu propylenowego.

Wskazania

Leczenie łysienia typu męskiego (alopecia adrogenetica) u mężczyzn i u kobiet w wieku od 18 do 65 lat.
Preparat jest najbardziej skuteczny u ludzi młodszych we wczesnych fazach procesu łysienia. Lepsze wyniki leczenia uzyskuje się w okolicy szczytu głowy niż w części czołowo-skroniowej. Zaprzestanie leczenia powoduje cofanie się efektu leczniczego w ciągu kilku miesięcy.

Dawkowanie

Dorośli (w wieku od 18 do 65 lat)
1 ml preparatu należy nanosić kroplami w miejscach wypadania włosów na suchą skórę głowy 2 razy na dobę, mniej więcej co 12 godzin i lekko rozcierać opuszkami palców. Nie należy miejsc tych trzeć ani suszyć. Całkowita dawka dobowa nie powinna być większa niż 2 ml. Preparat należy nanosić kroplami za pomocą pompki dozującej - 1 ml płynu uzyskuje się po 5-krotnym naciśnięciu przycisku pompki. Należy dokładnie umyć ręce po zastosowaniu preparatu. Nie należy stosować preparatu na inne części ciała. Nie powinno się myć włosów i głowy przed upływem 4 godzin po zastosowaniu preparatu. Należy zaprzestać leczenia po roku, jeżeli nie ma widocznych rezultatów kuracji.
Dzieci i młodzież
Nie stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat  z uwagi na brak badań dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania preparatu w tej grupie wiekowej.
Osoby w podeszłym wieku
Nie stosować u osób w wieku powyżej 65 lat  z uwagi na brak badań dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania preparatu w tej grupie wiekowej.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Choroby skóry głowy, np. nasilone zmiany w łojotokowym zapaleniu skóry, łuszczyca, zakażenia owłosionej skóry głowy, skóra z objawami przerwania ciągłości naskórka, poparzona słońcem skóra głowy. Nadciśnienie tętnicze (u pacjentów leczonych i nieleczonych). Stosowanie na świeżo ogoloną skórę głowy. Stosowanie pod opatrunkiem okluzyjnym. Równoczesne stosowanie miejscowo na owłosioną skórę głowy innych leków. Ciąża i okres karmienia piersią.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ
Nie stosować preparatu w okresie ciąży, gdyż nie określono bezpieczeństwa stosowania minoksydylu u kobiet w ciąży. Nie stosować preparatu w okresie karmienia piersią.

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
Często: ból głowy; nadmierne owłosienie (poza miejscem aplikacji, w tym w obrębie twarzy kobiet), świąd (w tym wysypka ze świądem w miejscu aplikacji, świąd uogólniony oraz świąd oczu). Niezbyt często: niedociśnienie; duszność; przemijające wypadanie włosów, zmiany koloru i struktury włosów; łuszczenie się skóry (obejmujące w miejscu aplikacji złuszczającą się wysypkę oraz złuszczające zapalenie skóry), wysypka (w tym wysypka w miejscu aplikacji, wysypka krostkowa, grudkowa i uogólniona), trądzik (wysypka trądzikopodobna), zapalenie skóry (obejmujące kontaktowe, w miejscu aplikacji, alergiczne, atopowe oraz łojotokowe zapalenie skóry), suchość skóry (w tym suchość w miejscu aplikacji); obrzęki obwodowe, podrażnienie w miejscu podania (obejmujące podrażnienie skóry), rumień w miejscu aplikacji (w tym rumień i wysypka rumieniowata). Rzadko: kołatanie serca, tachykardia, ból w klatce piersiowej. Mogą wystąpić reakcje alergiczne, w tym obrzęk naczynioruchowy.

UWAGI
Preparat można stosować tylko na zdrową skórę głowy; nie należy go stosować na inne części ciała. Należy przerwać stosowanie preparatu w przypadku wystąpienia i utrzymywania się jednego z następujących objawów: niedociśnienie tętnicze, obrzęki twarzy lub kostek u nóg i rąk, kołatanie serca lub przyspieszona czynność serca, szybki przyrost masy ciała, osłabienie i zawroty głowy lub omdlenia, zaburzenia ostrości widzenia, bóle w klatce piersiowej, barku lub ramieniu, utrzymujące się zaczerwienienie. Pacjenci z chorobami układu krążenia lub arytmią serca przed zastosowaniem preparatu powinni skontaktować się z lekarzem. Należy unikać wdychania par rozpylanego preparatu. Nie wolno stosować preparatu przy otwartym ogniu.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych

reklama

Odwiedź nasz nowy serwis: jakleczymy.pl