LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Daivobet maść (Calcipotriol + Betamethasone)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Daivobet (Rp) maść 50 µg + 0,5 mg/g 1 tuba 30 g
Refundacja
30%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
24,11
0,00
Cena
100% (zł):
61,07
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Daivobet maść

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Leo Pharma A/S

Co zawiera Daivobet maść?

Lek Daivobet występuje w postaci maści na skórę i jest dostępny na receptę.
1 g maści zawiera 50 mikrogramów kalcypotriolu i 0,5 mg betametazonu. Lek zawiera butylohydroksytoluen, który może powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry) lub podrażnienie oczu i śluzówek.

Jak działa Daivobet?

Lek Daivobet maść zawiera dwa składniki - kalcypotriol i betametazon. Kalcypotriol pomaga przywrócić prawidłowe tempo wzrostu komórek skóry. Betametazon należy do grupy leków zwanych kortykosteroidami; zastosowany na skórę działa silnie przeciwzapalnie i przeciwświądowo.

Kiedy stosować Daivobet maść?

Lek Daivobet maść jest stosowany na skórę w leczeniu łuszczycy pospolitej u dorosłych.

Jak stosować Daivobet maść?

Lekarz przedstawi pacjentowi zasady dawkowanie leku Daivobet maść oraz ustali długość leczenia. Odstawianie leku należy przeprowadzać zgodnie z wytycznymi lekarza - może okazać się konieczne stopniowe odstawianie leku, szczególnie gdy był stosowany przez dłuższy czas.

Sposób podawania

Lek należy stosować tylko na skórę zajętą łuszczycą; nie stosować na skórę, która nie jest objęta łuszczycą. Maść należy wetrzeć delikatnie w skórę, aby utworzyła się warstwa na powierzchni skóry dotkniętej łuszczycą. Na leczone miejsca na skórze nie należy nakładać bandaży ani opatrunków. Po zastosowaniu maści należy dokładnie umyć ręce (jeśli pacjent nie używa leku do leczenia rąk). Należy uważać, aby maść nie dostała się do nosa, jamy ustnej lub do oka. Nie zaleca się brania prysznica czy kąpieli bezpośrednio po nałożeniu leku.

Kiedy Daivobet maść nie może być stosowany?

Leku Daivobet maść nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (kalcypotriol i betametazon) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy stosować, jeśli u pacjenta stwierdzono inny rodzaj łuszczycy niż wskazana we wskazaniach.
Lek Daivobet maść nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Daivobet maść?

Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Daivobet maść konieczny jest wywiad lekarski z analizą przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku. Jeśli lekarz podejmie decyzję o zastosowaniu leku, przedstawi dokładne zalecenia dotyczące leczenia. Jeśli łuszczyca ulegnie zaostrzeniu, należy skontaktować się z lekarzem. Nie należy przekraczać dawki leku oraz częstości stosowania, którą ustalił lekarz (należy unikać stosowania leku na więcej niż 30% powierzchni ciała oraz stosowania większych ilości leku niż 15 g na dobę). Lek nie może być stosowany na zakażone zmiany skórne, dlatego należy poinformować lekarza o pojawieniu się jakichkolwiek zmian w wyglądzie skóry. Należy unikać stosowania leku na dużych powierzchniach uszkodzonej skóry, na twarzy i narządach płciowych, na śluzówkach lub w fałdach skórnych (pachwiny, pachy, pod piersiami). Należy zgłosić się do lekarza, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Podczas leczenia należy unikać nadmiernego opalania się, nadmiernego korzystania z solarium i innych form leczenia światłem.

Jak stosować Daivobet maść z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Daivobet maść w ciąży i okresie karmienia piersią?

O możliwości zastosowania leku Daivobet maść w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią może zadecydować lekarz. Jeśli lekarz wyraził zgodę na karmienie piersią, należy zachować ostrożność i nie stosować leku na powierzchni piersi.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Daivobet maść?

Działania niepożądane powiązane ze stosowaniem leku Daivobet maść zawiera ulotka dołączona do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Jeśli podczas terapii pojawią się jakiekolwiek objawy reakcji uczuleniowej (na przykład obrzęk twarzy lub innych części ciała, obrzęk jamy ustnej lub gardła, problemy z oddychaniem), należy przerwać leczenie i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Daivobet maść?

Pacjent, który użył więcej niż 15 g leku w ciągu doby, powinien skontaktować się lekarzem.

Jak przechowywać Daivobet maść?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Lek może być stosowany przez 12 miesięcy od pierwszego otwarcia tuby.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Daivobet maść - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem